Vutek h – nowa generacja drukarek hybrydowych
19 paź 2018 09:39

W październiku br. w Customer Experience Center firmy EFI w Zaventem pod Brukselą miały miejsce dni otwarte poświęcone hybrydowej platformie drukującej nowej generacji: Vutek h. Stworzona od podstaw dzięki wieloletniemu doświadczeniu w zakresie technologii UV LED seria maszyn drukujących oferuje wyższą jakość, znacznie niższe zużycie atramentu, więcej możliwości produkcyjnych oraz wydajność do 109 tablic/h w przypadku upgrade’u do serii h5. 

Wysokonakładowa produkcja grafik premium

Nowa seria Vutek h powstała od podstaw na bazie dekady doświadczeń firmy EFI w zakresie technologii do produkcji oznakowań i grafik reklamowych z wykorzystaniem utrwalania UV LED. Jej oficjalna premiera miała miejsce na targach Fespa 2018 w Berlinie. Technologicznie nowa platforma Vutek h jest następcą serii Vutek GS, która została wprowadzona w 2009 roku i doczekała się 1700 instalacji na całym świecie, z których 1100 wykorzystuje utrwalanie UV LED. Nie oznacza to jednak końca produkcji serii GS, która wciąż cieszy się dużą popularnością i uznawana jest za konkurencyjne rozwiązanie. Modele Vutek GS i h będą sprzedawane równolegle, jako odpowiadające na zróżnicowane potrzeby producentów reklam, oznakowań i materiałów POS. Nowa platforma drukująca wykorzystuje 7-pikolitrową technologię głowic drukujących UltraDrop ze skalą szarości, dzięki której podawanie kropli atramentu jest wyjątkowo precyzyjne i stabilne z arkusza na arkusz nawet przy wysokich prędkościach produkcyjnych. Drukarki dostępne są w konfiguracji 4- lub 8-kolorowej plus kolor biały, drukując 9 warstw w jednym przebiegu (CMYK+biały+CMYK), jak również z możliwością drukowania w pięciu kolorach (CMYK oraz biały) w jednym przebiegu. Prezentowany w Customer Experience Center firmy EFI system Vutek h3 posiada 3 rzędy głowic drukujących, dzięki którym osiąga prędkość do 74 tablic/h (288 m2/h). Model Vutek h5 to 5 rzędów głowic drukujących i prędkość do 109 tablic/h (362 m2/h) – ta seria będzie również dostępna jako upgrade serii h3. W obu przypadkach osiągana jest rozdzielczość druku do 1200 dpi. Utrwalanie realizowane jest w technologii UV LED, system wyposażony jest również w możliwość pominięcia koloru białego w obu kierunkach drukowania, co przekłada się na ekonomikę produkcji. Maszyna wykrywa także mechaniczne awarie oraz nierówności materiału i dokonuje pomiarów podłoża dla jeszcze wyższej dokładności i niezawodności druku. Seria h maszyn Vutek została wyposażona również w technologię „ImageEdge”, służącą do szybkiej i prostej wymiany głowic, a także w nowy modułowy system podawania kropli, który eliminuje straty atramentu i uzupełnia jego poziom w głowicach w trakcie drukowania. Maszyny drukujące LED z serii h są przystosowane do druków wysokonakładowych na szerokiej gamie podłoży sztywnych i giętkich, o maksymalnej grubości 5,08 cm przy pełnej prędkości produkcyjnej. Posiadają również znacznie ulepszony interfejs użytkownika, z dotykowymi monitorami kontrolnymi zarówno po stronie nakładania, jak i wykładania. Jest to rozwiązanie unikalne w branży, które firma EFI wprowadziła w odpowiedzi na oczekiwania swoich klientów. 

Wyższa produktywność i doskonała jakość

Firma Béflex z siedzibą w Budapeszcie jest ekspertem w zakresie Point of Communication oraz pierwszym w Europie użytkownikiem hybrydowej maszyny Vutek h3, drukującej w trybie płaskim i roll-to-roll na mediach superszerokoformatowych. Stale poszukujemy możliwości zapewnienia klientom najlepszych produktów – wyjaśnia Lászlo Bárán, dyrektor generalny Béflex. – Nie zależy nam na zwiększaniu nakładów, jeśli nie wiąże się to z dostarczaniem najwyższej jakości, przy utrzymaniu stałych poziomów produkcji.

Béflex to wieloletni użytkownik rozwiązań EFI Vutek, a wyższa produktywność i doskonała jakość druku oferowane przez innowacyjny system amerykańskiego koncernu wspomogą osiągnięcie dwóch głównych celów firmy: stałego rozwoju i postępu oraz spełniania oczekiwań klientów dzięki oferowaniu najnowszych technologii.

Seria Vutek h została wyposażona w system kontroli wizyjnej śledzący dokładność druku na poziomie subpikselowym, zapewniający równowagę ustawień głowicy drukującej oraz konfigurację w druku jedno- i dwukierunkowym, co szczególnie zaimponowało Lászlo Báránowi: System kontroli wizyjnej za pomocą kamer zastosowany w Vutek h3 do ustawień na poziomie subpikseli to ważna funkcja, która jest bardzo istotna dla poprawy jakości i niezawodności.

 „Zaszyty” w maszynie system diagnostyki umożliwia firmie Béflex stały dostęp do informacji na temat stanu urządzenia. Powiedziano nam, że pomaga on w zapobieganiu nawet przyszłym problemom. Dzięki niemu będziemy w stanie samodzielnie dbać o maszynę i serwisować ją przy minimalnej potrzebie zdalnej pomocy – mówi Lászlo Bárán. – Wbudowana funkcja monitorowania i diagnostyki sprawdza się w wielu kwestiach, pomagając w ich szybkim rozwiązywaniu i utrzymaniu nieprzerwanej produkcji.

Maszyny Vutek h stanowią element kompletnego, zintegrowanego systemu, zapewniającego niezrównaną jakość automatyzacji workflow oraz zarządzania produkcją. Najnowsza wersja interfejsu EFI Fiery proServer Premium, którą wykorzystano w serii h, zapewnia szybsze rastrowanie z udoskonalonym zarządzaniem kolorami i nasyceniem barw.  AN