VUTEk XT – hybrydowa platforma nowej generacji
19 wrz 2022 14:47

W związku z dynamicznym rozwojem branży oznakowań i grafiki reklamowej żyjemy w świecie krótszych serii, szybszych zmian i zwiększonej liczby wersji – wszystkie te wyzwania wymagają od firm poligraficznych większej wydajności i produktywności. Aby chronić marże i rentowność, potrzebne są nowe możliwości pozwalające rozwiązać problemy klientów, a także nowe sposoby na zwiększenie wydajności i skrócenie czasu wprowadzania produktów na rynek. Oznacza to również wdrażanie większej liczby rozwiązań automatyzacyjnych, które pozwalają uwolnić cenne zasoby pracy i skrócić czas przygotowania do druku.

  Amerykański koncern EFI koncentruje się na opracowywaniu technologii, które obniżają koszty, zwiększają zyski i wydajność oraz optymalizują efektywność – dokładnie to zapewnia nowa, superszybka, hybrydowa maszyna drukująca EFI VUTEk XT. Jest to nowa platforma zaprojektowana od podstaw w celu znacznego obniżenia całkowitego kosztu posiadania, osiągnięcia najwyższej produktywności, zawierająca innowacje w zakresie podawania atramentu, cyfrowych rozwiązań DFE Fiery oraz inteligencji produkcyjnej. Możliwości maszyny VUTEk XT sprawiają, że jest ona idealna dla drukarń wysokonakładowych, jak również dla tych, które poszukują większej wydajności, aby zwiększyć swoją konkurencyjność, zwłaszcza w przypadku zadań o krótkim czasie realizacji, wymagających wersjonizacji i personalizacji.

Nowa, innowacyjna platforma

Nowa maszyna drukująca VUTEk XT nie jest tylko ulepszeniem wcześniejszych systemów hybrydowych EFI; została zbudowana na zupełnie nowej platformie. Dzięki swojej wydajności i możliwościom, zakresowi obsługiwanych podłoży, jakości obrazu zbliżonej do offsetu oraz niezrównanej wydajności atramentu, EFI VUTEk XT może pomóc producentom oznakowań i grafiki reklamowej w budowaniu zdrowszego i bardziej dochodowego biznesu.

Firma EFI ma długą historię pionierskich rozwiązań w dziedzinie druku wielkoformatowego i nadal rozszerza swoje portfolio technologiczne poprzez nową strategię opartą na innowacjach. Cieszy się wyjątkową pozycją dzięki ściśle zintegrowanym, ale niezależnym centrom doskonałości na całym świecie – każde z nich pracuje nad nowymi produktami atramentowymi dla różnych segmentów branży poligraficznej (opakowania, tekstylia, materiały budowlane, oznakowania i grafika reklamowa). Platforma VUTEk XT łączy najlepsze w swojej klasie komponenty w nową, rewolucyjną architekturę superszybkich, atramentowych maszyn drukujących opartych na technologii multi-pass.

Na przykład nowy, próżniowy system transportu mediów w serii VUTEk XT został zaprojektowany z wykorzystaniem sprawdzonej konstrukcji próżniowej EFI z technologii single-pass Nozomi. Zapewnia on pięciokrotnie większe przytrzymanie w porównaniu z innymi platformami hybrydowymi, przy czym ciśnienie występuje tylko pod właściwym podłożem. Ta nowa technologia eliminuje potrzebę stosowania prowadnic krawędzi materiału przy drukowaniu podłoży falistych, zapewniając płynny transport materiałów o grubości do 50 mm i arkuszy o wadze do 8 kg.

VUTEk XT wykorzystuje zautomatyzowane wyrównywanie i skanowanie podłoży, aby zapewnić pasowanie przód-tył z dokładnością do 1 mm oraz rejestrację arkusz do arkusza z dokładnością do 1,5 mm, co jest szczególnie ważne w przypadku dalszej obróbki, np. cięcia czy sztancowania. 

Maszyna drukująca oferuje użytkownikom możliwość podawania płyt w maksymalnie trzech pasach drukowania, przy użyciu tych samych lub różnych plików druku, z prędkością powyżej 350 płyt na godzinę. Wierne swojemu hybrydowemu rodowodowi, urządzenie drukuje także z roli na rolę i umożliwia zastosowanie dużych roli o średnicy do 1,5 metra z dwoma niezależnymi napędami do drukowania w dwóch kierunkach lub jednym wspólnym napędem do drukowania w jednym kierunku. 

VUTEk XT wykorzystuje również ulepszoną, dwustrefową technologię Pin & Cure, wprowadzoną pierwotnie w platformie EFI VUTEk HS. W strefie druku, gdy głowice drukujące podają krople atramentu na podłoże, lampy LED są wykorzystywane do częściowego utwardzania atramentu i kontrolowania punktu (pod kątem średnicy i kształtu) przy dużych prędkościach produkcyjnych – nazywa się to pinningiem. Natychmiastowe włączanie i wyłączanie lamp LED pozwala precyzyjnie regulować wielkość i kształt punktu, skutecznie kontrolując jednorodność i gęstość koloru, co skutkuje szerszą gamą barwną w celu lepszej zdolności dopasowania kolorów do wzornika PMS i gładszymi przejściami tonalnymi.

Ostateczne utrwalanie jest realizowane po strefie druku, oferując użytkownikom pełną kontrolę nad niezależnie sterowanymi lampami UV, aby zapewnić trwałość i integralność wydrukowanej grafiki.

Automatyzacja maksymalizuje produktywność

Aby zmaksymalizować wydajność maszyny VUTEk XT, dostępnych jest kilka opcji automatyzacji. Drukarka jest wyposażona w stół podający z automatyzacją ¾, który można sparować z automatyczną układarką po stronie wyjściowej w celu uzyskania podstawowej automatyzacji. Opcja „z palety na paletę” obejmuje zautomatyzowany chwytak próżniowy z górnym podawaniem oraz zautomatyzowaną układarkę do produkcji seryjnej. Ustawienia obsługi nośników są przechowywane w podręcznych ustawieniach wstępnych, co umożliwia błyskawiczne zmiany w dynamicznym środowisku produkcyjnym. Przyszłe opcje będą obejmować zintegrowaną robotykę do podawania wydruków bezpośrednio do obróbki po druku. W miarę wzrostu nakładów właściciele mogą łatwo dodać kolejne poziomy automatyzacji, aby dotrzymać kroku rozwojowi.

Innowacyjne podawanie atramentu – wyższa wydajność i niższe koszty

Unikalny system atramentu CP5G zastosowany w maszynie VUTEk XT zapewnia pełną cyrkulację atramentu w pierwotnych i wtórnych zbiornikach, jak również w głowicach drukujących, doskonałe rozmieszczenie punktów, 5-pikolitrowe krople i obrazowanie w skali szarości – solidne połączenie funkcji, które zapewnia niemal offsetową jakość i płynne przejścia tonalne oraz idealnie zreprodukowane drobne szczegóły tekstu bez wychodzenia poza czterokolorowe zestawy atramentów CMYK. 

System recyrkulacji atramentu został zaczerpnięty z jednoprzebiegowej technologii EFI Nozomi, aby zapewnić ciągły przepływ świeżego atramentu o odpowiedniej temperaturze. Zmniejsza to ryzyko zapchania głowic i potrzebę czyszczenia, zapewniając jednocześnie spójność pomiędzy pierwszym a ostatnim wydrukiem.

Platforma VUTEk XT otwiera również nowy świat możliwości drukowania w skali szarości, pokonując wszelkie wyzwania związane z niezawodnym i dokładnym dozowaniem 5-pikolitrowych kropli przy bardzo dużych prędkościach w sposób, którego branża nie była w stanie dotychczas osiągnąć. Tak mały rozmiar kropli w połączeniu z opatentowaną technologią przetwarzania EFI Fiery eliminuje potrzebę stosowania jasnych kolorów (jasna magenta, jasny cyan), często wymaganych do zamaskowania ziarnistości w innych urządzeniach w tej klasie. Wyeliminowanie potrzeby ich stosowania powoduje obniżenie ogólnych kosztów atramentu i zwalnia cenną przestrzeń użytkową bez kompromisu dla jakości wydruków.

Zastosowanie oryginalnych atramentów EFI w maszynie drukującej VUTEk XT jeszcze bardziej rozszerza możliwości użytkowników w zakresie kompatybilności nośników. Wywodzące się z linii chemii o zwiększonej adhezji atramenty zapewniają wyjątkową zgodność z szerszym zakresem podłoży, w tym Coroplastem, akrylem i innymi materiałami o trudnej przyczepności bez utraty odporności na ścieranie lub elastyczności.

5-pikolitrowa wielkość kropli oraz drukowanie w skali szarości odgrywają główną rolę w uzyskaniu przez EFI najlepszej w historii wydajności atramentu. Użytkownicy maszyny VUTEk XT mogą spodziewać się wydajności ponad 168 m2 z litra atramentu, co oznacza wzrost wydajności atramentu od 30 do 50 proc. w porównaniu z innymi drukarkami atramentowymi do oznakowań i grafiki reklamowej.

Zintegrowany przepływ pracy

Aby odnieść sukces na dzisiejszym, wysoce konkurencyjnym rynku, kluczowe jest posiadanie cyfrowego systemu DFE ze zintegrowanym przepływem pracy i z zarządzaniem kolorem, by osiągnąć wyższą wydajność operacyjną i jakość wyjściową. Ma- szyna drukująca VUTEk XT jest wyposażona w wydajny, cyfrowy interfejs EFI Fiery pro- Server Premium, zapewniający wszechstronne, wbudowane narzędzia produkcyjne oraz wiodące w branży rozwiązania do zarządzania kolorem, umożliwiające uzyskanie kolorów firmowych i największej liczby kolorów Pantone. Wyjątkowa technologia EFI FAST RIP przyspiesza czas przetwarzania plików, a wbudowany serwer Fiery Sign Flow umożliwia zastosowanie technologii zmiennych danych nowej generacji. 

Maszyna VUTEk XT jest również dostarczana z roczną subskrypcją pakietu aplikacji w chmurze EFI IQ, które umożliwiają przekształcanie danych produkcyjnych w cenne dane analityczne, dzięki czemu można podejmować decyzje oparte na danych w czasie rzeczywistym w celu poprawy wyników.

Wielu producentów druku wysokonakładowego uzna maszynę drukującą VUTEk XT za atrakcyjne rozwiązanie, pozwalające zastąpić kilka posiadanych hybrydowych systemów wielkoformatowych w celu obniżenia kosztów produkcji, zwiększenia wydajności i produktywności przy mniejszej liczbie zmian oraz skrócenia czasu wprowadzania produktów na rynek. W rzeczywistości jeden z pierwszych nabywców rozważa zakup dwóch systemów VUTEk XT, aby zastąpić sześć pracujących w jego hali produkcyjnej maszyn. Biorąc pod uwagę znaczące korzyści możliwe do uzyskania dzięki pionierskiej maszynie VUTEk XT nowej generacji spodziewamy się, że takich decyzji będzie znacznie więcej. 

Sean Roberts, kierownik produktu w EFI Display Graphics

Tłumaczenie: AN