Pierwsze miesiące tego roku przyniosły kolejne instalacje proekologicznych systemów CtP firmy Agfa Graphics pozwalających na produkcję bezodczynnikowych płyt termoczułych :Azura TS. Wśród nowych użytkowników tego rozwiązania znalazła się Drukarnia Offset-Kolor ze Zdun k. Kalisza, w której od niedawna pracuje półformatowy system CtP oparty na naświetlarce Agfa :Avalon N4-10E. W sfinalizowaniu i wdrożeniu kontraktu aktywny udział miała firma Ref-Graf – autoryzo-wany dystrybutor Agfa Graphics w regionie Wielkopolski.
Drukarnia Offset-Kolor powstała przed 20 laty, jednak – jak mówi jej właściciel Tomasz Sroczyński – profesjonalną poligrafią zajęła się dopiero w 2000 roku. Przez ostatnie lata drukarnia sukcesywnie rozbudowywała swój park maszynowy i portfolio usług; obecnie specjalizuje się w drukowaniu etykiet i opakowań, które stanowią 60 proc. jej produkcji. Na pozostałe 40 proc. składają się różnego typu wyroby akcydensowe, wydawnictwa, katalogi. Offset-Kolor obsługuje przede wszystkim klientów bezpośrednich z południowej Wielkopolski, a zatrudniając na stałe ok. 25 osób jest – jak zapewnia Tomasz Sroczyński – największym przedsiębiorstwem poligraficznym w tym regionie Wielkopolski.
W marcu br. rozpoczęła tu pracę pięciokolorowa maszyna półformatowa KBA Rapida 74 (wyposażona w wiele funkcji automatyzujących jej działanie, m.in. wbudowany spektrofotometr, systemy automatycznej zmiany płyt, mycia obciągów), zaś nieco później – nowy, półformatowy system CtP firmy Agfa Graphics. O przesłankach tych inwestycji mówi Tomasz Sroczyński: W dobie tzw. kryzysu uznaliśmy, że jest to optymalny moment na wykonanie znaczącego kroku naprzód i modernizację naszej drukarni. Decyzje o zakupie maszyny i systemu CtP zapadły niemal równocześnie, gdyż jeden zakup warunkował pojawienie się drugiego z rozwiązań. Maszyna rozpoczęła u nas pracę w marcu i niemal natychmiast – z uwagi na jej wymagania pod względem jakości i wydajności – okazało się, że musimy mieć własną naświetlarkę CtP. Dotychczasowe zlecanie płyt w firmie zewnętrznej przestało być efektywne, poza tym nie do końca byliśmy zadowoleni z form drukowych przez nią wykonywanych. Można zatem stwierdzić, że o inwestycji we własny CtP zdecydowały przede wszystkim chęć polepszenia jakości druku oraz poprawa organizacji pracy. Mam na myśli skrócenie czasu realizacji zleceń –bardzo istotny czynnik przy stale spadających nakładach (ich średnia wielkość w naszym przypadku to 2-3 tys. egzemplarzy) i rosnących oczekiwaniach klientów.
Po przeanalizowaniu dostępnych ofert rynkowych Tomasz Sroczyński zdecydował się na rozwiązanie zaproponowane przez Agfa Graphics i jej lokalnego dystrybutora – firmę Ref-Graf. Od początku byłem zdecydowany na zakup naświetlarki pracującej w technologii termicznej i pozwalającej na wykonywanie płyt bez użycia chemii – podkreśla. – O tym, że finalnie było to rozwiązanie Agfa Graphics, zdecydowało kilka czynników. Po pierwsze – technologia płyt bezodczynnikowych, która w przeciwieństwie do rozwiązań konkurencyjnych poz-wala widzieć obraz naświetlony na płycie, a sama płyta jest finalnie obrabiana w dedykowanym urządzeniu, a nie w maszynie drukującej. Po drugie – sterujące naświetlarką oprogramowanie :Apogee Prepress 7 Manage, dostępne w wersji polskiej, intuicyjne i oferujące wszystkie funkcje, jakich potrzebowaliśmy, m.in. stworzony przez Agfa Graphics moduł do impozycji. Po trzecie – atrakcyjne warunki finansowe, w czym duża zasługa firmy Ref-Graf, która zaoferowała nam dogodny system spłat. Po czwarte wreszcie – pakiet dodatkowych usług, m.in. zapewniona i zrealizowana przez Ref-Graf kalibracja i profilowanie nie tylko samego systemu CtP, ale też maszyny KBA, w której są wykorzystywane płyty. Nie bez znaczenia był też fakt obecności Ref-Grafu jako lokalnego dealera, który zaopatruje nas w płyty :Azura TS i roztwór stosowany w urządzeniu czyszcząco-gumującym.
Pracujące od kwietnia w Drukarni Offset-Kolor rozwiązanie składa się z półformatowej naświetlarki termicznej :Avalon N4-10E (pozwalającej na produkcję do 11 płyt/h), zainstalowanego w trybie inline urządzenia czyszcząco-gumującego :Azura C95 oraz systemu workflow :Apogee Prepress 7 Manage, wyposażonego między innymi w funkcje: impozycji (Impose), nafarbiania z zastosowaniem modułu CIP3 (InkDrive) oraz sprawdzania poprawności plików (PitStop). W systemie stosowane są płyty :Azura TS, o których Tomasz Sroczyński mówi: Wykonujemy wiele zleceń powtarzalnych, więc zdarzało nam się wykorzystywać do nich te same formy drukowe i nie zauważyliśmy żadnych odchyleń. Płyty sprawdzają się przy wszystkich stosowanych przez nas podłożach, także trudnych, niewsiąkliwych, z którymi „eksperymentujemy” od pewnego czasu. O ich wysokiej jakości decyduje technologia rastrowania Agfa :Sublima, której liniatura – 200 lpi – jest dla nas optymalna i wystarczająca. Także o oprogramowaniu można mówić tylko dobrze – korzystamy ze wszystkich jego funkcji, czekamy też na przysługujący nam ze strony Agfa Graphics bezpłatny upgrade do wersji 7.1, która ma pojawić się na rynku jesienią.
Tomasz Sroczyński zauważa też spore zmiany na plus w organizacji pracy całej drukarni, wynikające z pojawienia się własnego systemu CtP: Wcześniej zdarzało się, że na płyty trzeba było czekać w kolejce, co wydłużało czas realizacji zlecenia. Nie wspominając o sytuacjach, gdy płytę musieliśmy ponownie naświetlać. Dziś, mając urządzenie CtP pod własnym dachem, czujemy duży komfort przy przyjmowaniu zleceń, które mają być zrealizowane niemal natychmiast. Zdarza się bowiem, że czas od złożenia zamówienia do odebrania towaru nie przekracza 3-4 godzin, mówimy zatem o parametrach typowych raczej dla druku cyfrowego. (…) System Agfa Graphics wpłynął też na skrócenie czasu narządzania samej maszyny – możliwość przesłania danych z działu prepress przez moduł Ink-Drive pozwala na wstępne ustawienie kałamarzy farbowych, a co za tym idzie – szybsze uzyskanie pierwszej odbitki nakładowej.
Obecnie Drukarnia Offset-Kolor wykorzystuje system CtP wyłącznie na własne potrzeby, ale jej właściciel przewiduje, że niebawem będą z niego korzystać także inne przedsiębiorstwa poligraficzne z Kalisza i okolic: Zakładamy, że w 20 proc. system będzie wykorzys-tywany do usługowego naświetlania płyt. Pozostały czas jego pracy przewidujemy na własne zlecenia.
Cieszymy się z tej inwestycji także dlatego, że wpłynęła ona na kompleksowość naszych usług. Chcemy zgromadzić pod jednym dachem jak najwięcej rozwiązań umożliwiających wykonanie pełnego zlecenia, dlatego po inwestycjach w przygotowalnię i druk nasze najbliższe plany zakładają zakup urządzeń do uszlachetniania – konkluduje Tomasz Sroczyński.
Opracowano na podstawie informacji firmy Agfa Graphics