Zakończone niedawno targi FESPA były dla firmy Agfa jedną z najważniejszych w tym roku okazji do zaprezentowania swoich najnowszych osiągnięć w dziedzinie wielkoformatowego druku cyfrowego. Wydarzenie, odbywające się w Monachium w dniach 23-26 maja, przyciągnęło tysiące gości z całego świata, w tym z Polski. Agfa pokazała na nim szereg rozwiązań dedykowanych wysokonakładowej produkcji przemysłowej, bazującej na technice inkjet UV LED i realizowanej na różnych podłożach giętkich (w tym tkaninach) oraz sztywnych (m.in. tekturze falistej).
Przed szerszą publicznością europejską zadebiutował superwielkoformatowy ploter Onset X3, oferujący prędkość do 1450 m2/h. Hybrydową maszynę Jeti Tauro H3300 UHS LED po raz pierwszy pokazano z modułem Flex RTR, umożliwiającym sprawne przełączanie się między produkcją z wykorzystaniem podłoży sztywnych i giętkich (bez konieczności jego odłączania od maszyny) i zwiększającym tym samym jej wydajność. Urządzenie właśnie w tej konfiguracji już na targach zakontraktował jeden z klientów z Polski. Dużym zainteresowaniem cieszył się też ploter Avinci CX3200, przeznaczony do zadrukowywania tekstyliów na bazie poliestru.
Nowe atramenty inkjetowe
Tuż przed targami Agfa poinformowała o wprowadzeniu na rynek nowych, dedykowanych atramentów inkjetowych, przeznaczonych do tej maszyny – Avinci 110. Nową serię – Onset 560 – stworzono z kolei z myślą o rozwiązaniach Onset.
Jak podkreśla firma, zapewniają one wysoką jakość i wydajność, minimalizując jednocześnie ich zużycie.
Atrament Onset 560 został stworzony zaledwie w ciągu 6 miesięcy z myślą o maszynach serii Onset (przejętej przez Agfę przed rokiem wraz z marką Inca Digital Printers). Te wysokowydajne urządzenia inkjetowe oferują zaawansowany poziom automatyzacji, w tym robotykę, umożliwiając realizację różnych prac z obszaru Sign & Display oraz aplikacji opakowaniowych z prędkością do 1450 m2/h. Jak podkreśla firma, seria atramentów Onset 560 oferuje szeroki gamut kolorystyczny i wysoką jakość druku połączone z niskim ich zużyciem, co zapewnia dwucyfrowe (co najmniej 20 proc.) oszczędności w porównaniu z alternatywnymi rozwiązaniami. Te parametry udało się uzyskać dzięki opatentowanej technologii Thin Ink Layer, w której znajduje zastosowanie unikalna metoda dysper- sji pigmentów, zapewniająca wysoką wyrazistość kolorystyczną. Atramenty te uzyskały w ostatnim czasie prestiżowy, proekologiczny certyfikat GREENGUARD Gold. Jest on przyznawany rozwiązaniom spełniającym najbardziej rygorystyczne standardy w kontekście emisji środków chemicznych do atmosfery i pomagającym zredukować poziom zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach zamkniętych takich jak szkoły czy ośrodki zdrowia.
Z kolei nowe atramenty Avinci 110 są dedykowane ploterom sublimacyjnym Avinci CX3200, przeznaczonym do zadrukowywania tekstyliów. Posiadają one certyfikat OEKO-TEX ECO Passport odnoszący się do chemikaliów, barwników i innych materiałów eksploatacyjnych, znajdujących zastosowanie w branżach tekstylnej i skórzanej. Potwierdza on, że nowe atramenty Agfa Avinci 110 są wolne od jakichkolwiek niebezpiecznych składników i można je stosować w proekologicznej produkcji tekstylnej, bezpiecznej zarówno dla ludzi, jak i środowiska naturalnego.
Europejski debiut targowy maszyny Onset X3 HS
Rok temu, tuż przed targami FESPA 2022, firma Agfa ogłosiła przejęcie brytyjskiej marki Inca Digital Printers – producenta superwielkoformatowych maszyn inkjetowych. Obecnie rozwiązania te są już w pełni zintegrowane w ramach kompleksowego portfolio Agfy, a niedawno do maszyn dołączyły też atramenty dedykowane flagowej w tym segmencie rynkowym serii Onset. Na targach FESPA 2023 zwiedzający mogli zapoznać się z pracą modelu Onset X3 HS, który – po raz pierwszy – drukował z zastosowaniem wspomnianych, dedykowanych mu atramentów Onset 560 – mówi Adriana Piotrowska, sales manager inkjet Poland w firmie Agfa. – Ta integracja oferty jest niezwykle istotna, daje bowiem klientom bezpieczeństwo w kontekście dostaw. Atramenty są wytwarzane w Europie, więc w przypadku klientów z Polski bazujemy tu na skróconym łańcuchu dostaw. To kwestia coraz częściej podnoszona podczas rozmów z obecnymi i potencjalnymi użytkownikami naszych maszyn.
Prezentowany na stoisku ploter Onset X3 HS to wysokowydajna maszyna z płaskim stołem, oferująca – w „targowej” konfiguracji – tryb zautomatyzowany w 3/4 (obejmujący stół podawczy i robota odbierającego zadrukowane bryty). Stworzona z myślą o wysokonakładowych zleceniach i pracy w trybie 24/7, umożliwia zadrukowywanie szerokiego spektrum podłoży z prędkością do 1450 m2/h – na targach drukowano przykładowe prace na różnych materiałach, m.in. tekturze falistej. W kontekście czasu narządzania Onset X3 HS stał się swego rodzaju „game changerem” rynkowym – mówi Adriana Piotrowska. – Dzięki specjalistycznej robotyce i różnym funkcjom automatyzującym pracę wynosi on tu zaledwie 30 sekund.
„Bestia” z lakierem i modułem Flex RTR
Drugim targowym „przebojem” firmy Agfa był sztandarowy model z jej portfolio rozwiązań hybrydowych – Jeti Tauro H3300 UHS LED, określany przez producenta mianem „Bestii”. Jest to najszybsze urządzenie z jej oferty, zaprojektowane do pracy w cyklu całodobowym z prędkością do 905 m2/h (w trybie ultra-high speed) na podłożach o szerokości maksymalnej 3,3 m. Agfa podkreśla, że Jeti Tauro H3300 UHS LED – poza najwyższą jakością – zapewnia też najniższe – spośród analogicznych maszyn dostępnych na rynku – zużycie aplikowanego atramentu. To rezultat wspomnianej wcześniej technologii Thin Ink Layer. Kilka miesięcy temu maszyna została wzbogacona o możliwość aplikowania lakieru, zaś tuż przed targami Fespa – o moduł Flex RTR. Obie te opcje zwiększają jej wszechstronność i elastyczność – mówi Adriana Piotrowska. – Pierwsza to nasz ukłon w stronę producentów wysokonakładowych displejów z tektury falistej, którzy uzyskali możliwość wzbogacenia wydruków o lakier błyszczący bądź satynowy, aplikowany na całej powierzchni lub wybiórczo. We wszystkich modelach może też znaleźć zastosowanie atrament biały, m.in. w połączeniu z primerem i/lub lakierem, co wyróżnia nas na tle konkurencji. Z kolei nowy moduł Flex RTR z pewnością docenią firmy wykorzystujące w swojej pracy różne podłoża – sztywne i giętkie. Zapewnia on bowiem możliwość szybkiego i sprawnego przełączenia się z jednego rodzaju realizowanej produkcji na drugi i jest dopasowany do jednoprzebiegowego trybu drukowania, realizowanego w modelu Tauro H3300 UHS LED. Co więcej, wszystko odbywa się bez konieczności odłączania wspomnianego modułu od maszyny. Funkcja ta została zauważona przez firmy z Polski. Jedna z nich przyjechała na targi z myślą o jej obejrzeniu w akcji i jeszcze na targach sfinalizowaliśmy umowę na dostawę pierwszego w naszym kraju plotera Jeti Tauro H3300 UHS LED z modułem Flex RTR.
Jak dodaje producent, stosowane w maszynach Jeti Tauro H3300 UHS LED (jak też w pozostałych maszynach z rodziny Tauro) atramenty Anuvia 1250 posiadają certyfikat GREENGUARD Gold, co zwiększa proekologiczność realizowanej w nich produkcji, także w kontekście zastosowań wewnętrznych. Co więcej, nie są klasyfikowane jako rakotwórcze, mutagenne lub toksyczne dla rozrodczości (CMR) zgodnie z rozporządzeniem w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania (CLP), jakie wejdzie w życie z dniem 1 grudnia 2023 roku – podkreśla Adriana Piotrowska.
Tekstylia rosną w siłę
Rynek materiałów typu soft signage jest z roku na rok coraz bardziej widoczny na różnych imprezach targowych i FESPA była tego najlepszym przykładem – kontynuuje Adriana Piotrowska. – Z tego względu już kilka lat temu wprowadziliśmy do naszej oferty model Avinci, dedykowany produkcji typu roll-to-roll realizowanej na mediach poliestrowych, tkaninowych.
Na targach został zaprezentowany model Avinci CX3200, który umożliwia zadrukowywanie materiałów tekstylnych o maksymalnej szerokości 3,2 m. Mogą one znaleźć zastosowanie przy produkcji zewnętrznych i wewnętrznych systemów oznaczeń, produkcji elementów dekoracyjnych oraz w branży modowej. Maszyna drukuje bezpośrednio na
podłożu, co – jak podkreśla producent – czyni cały proces szybkim i łatwym np. przy produkcji flag, bądź z zastosowaniem papierów transferowych. Tę drugą metodę firma zaleca przy wymagających aplikacjach typu backlit, gdzie niezbędne jest zachowanie bardzo ostrych kształtów i uzyskanie głębokiej czerni, czy też przy obsłudze materiałów o wysokim poziomie sprężystości.
Targową ofertę firmy Agfa uzupełniało czwarte z prezentowanych na stoisku urządzeń – Oberon RTR (drukujący w trybie „z roli na rolę”) oraz specjalistyczny workflow Asanti, dedykowany produkcji wielkoformatowej. Oprogramowanie to, dostępne w wersjach stacjonarnej i w „chmurze”, steruje pracą wszystkich maszyn znajdujących się w portfolio belgijskiego producenta. Na stoisku były też dostępne liczne próbki aplikacji wykonanych z udziałem technologii Agfa.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Agfa