W dniach 8-9 maja br. w warszawskiej siedzibie Grafotronic odbyły się Dni Otwarte, zorganizowane przez firmę Domino przy współudziale gospodarza oraz spółki Intrex, wyłącznego dystrybutora urządzeń marki Domino na polskim rynku. Główną atrakcją imprezy była prezentacja na żywo maszyny do druku inkjetowego Domino N610i w wersji hybrydowej, uzupełnionej o zespoły do druku flekso i wykańczania Grafotronic.
Pierwszy z dwóch dni prezentacji był skierowany do polskich klientów, których prawie 50-osobowa grupa miała okazję zapoznać się z wszechstronnymi możliwościami druku cyfrowego etykiet Domino oraz opcjami wykończeń oferowanymi przez Grafotronic. Praktycznym pokazom towarzyszyły wygłaszane przez specjalistów z firm Domino i Grafotronic prelekcje poświęcone tematom: potencjału druku hybrydowego w porównaniu z konkurencyjnymi technologiami, faktom i mitom na temat atramentów o niskiej migracji oraz personalizacji etykiet z maszyną Domino. Dodatkowo Patrick Vreven z CERM opowiedział o automatyzacji procesów druku z wykorzystaniem systemu stworzonego przez jego firmę.
Hybryda albo co?
Zanim organizatorzy zaprosili zgromadzonych gości na praktyczny pokaz możliwości hybrydy Domino N610i Grafotronic, mieli oni okazję wysłuchać m.in. inspirującego wykładu Erica White'a z firmy Domino zatytułowanego „Kiedy warto stosować maszyny hybrydowe, a kiedy wolno stojące?” Jak tłumaczył prelegent, w 2017 r. po raz pierwszy na rynkach europejskich sprzedano więcej cyfrowych maszyn drukujących niż konwencjonalnych, a wyniki ubiegłorocznej ankiety FINAT RADAR wskazują, że aż 3/4 firm planujących zakup „cyfry” w najbliższych miesiącach zamierza wybrać technologię atramentową (inkjetową). White tłumaczył to aktualnymi trendami rynkowymi: spadkiem nakładów, rosnącą wersjonizacją, częstymi zmianami grafik na opakowaniach i etykietach wynikającymi z kampanii reklamowych, zapotrzebowaniem na druk danych zmiennych (VDP), a także potrzebą ograniczania kosztów magazynowych.
Następnie zaprezentował wady i zalety poszczególnych rozwiązań do druku i finishingu: maszyn wolno stojących, pracujących w linii oraz hybryd, a także opłacalne nakłady, jakie można wydrukować z ich pomocą. Z jego oceny wynika, że do zalet maszyn hybrydowych należą m.in.: wszechstronność realizowanych procesów; możliwość obsługi kompletnego procesu przez jednego operatora i za pomocą jednego interfejsu; możliwość uzupełnienia druku cyfrowego o konwencjonalne procesy druku lub wykańczania; druk dwustronny etykiet rękawowych; szeroka gama uszlachetnień i wykrojów. Do wad zaliczył natomiast: niebezpieczeństwo spadku wydajności druku cyfrowego z uwagi na wolniejsze działanie konwencjonalnych procesów towarzyszących, ryzyko zwiększenia ilości odpadów, a także kosztowność samego rozwiązania. Jego zdaniem posiadanie maszyny hybrydowej jest również uzasadnione większą konkurencyjnością hybryd – względem flekso – w druku średnionakładowym; punkt przecięcia opłacalności cyfry i flekso oszacował na 4-5 tys. metrów nakładu.
Pokaz możliwości
Formalnym organizatorem spotkania z klientami była firma Domino; Grafotronic, jako współtwórca prezentowanej na żywo maszyny hybrydowej, wystąpił tym razem w roli partnera – tłumaczy Tomasz Skrobik, wiceprezes i dyrektor ds. technicznych w warszawskim oddziale Grafotronic. – Główną atrakcją Dni Otwartych była pełnokolorowa maszyna do druku inkjetowego Domino N610i w wersji hybrydowej, czyli kombinacji umożliwiającej stworzenie w jednym przebiegu kompletnej etykiety z surowego materiału wyjściowego. Podczas prezentacji zwracaliśmy uwagę na kluczowe elementy urządzenia, wśród nich na bufor do drukowania w trybie ciągłym z minimalnym odpadem, który pozwala na wprowadzanie zmian w konfiguracji druku lub finishingu. Co warte podkreślenia, to pierwsza maszyna hybrydowa na rynku, którą można sterować z poziomu jednego, wspólnego panelu sterującego. Prezentowana wersja została podłączona do systemu CERM, dzięki czemu dane dotyczące parametrów pracy pochodziły z zewnętrznego źródła i były z góry opisane, co skróciło narząd maszyny do absolutnego minimum.
Hybryda Domino N610i Grafotronic łączy w pełni modułowy cyfrowy finishing maszyny DCL2 marki Grafotronic z modułem UV-inkjet firmy Domino. W jej skład wchodzą: odwijak o średnicy 800 mm z układem prowadzenia wstęgi, koronowaniem i obustronnym czyszczeniem wstęgi; moduł druku flekso z lakierowaniem i suszeniem UV lub aplikacją primera; wspomniany bufor; moduł Domino do druku 4-7-kolorowego; stacja flekso UV z registrem; system semirotacyjnego sztancowania o maks. prędkości 70 m/min; sekcja cięcia/system do cięcia nożycowego; nawijak o średnicy 800 mm. Dodatkowo firma Grafotronic oferuje opcje pozwalające na dostosowanie maszyny do indywidualnych potrzeb, m.in: moduł laminacyjny oraz do aplikacji cold foil; system automatycznego pozycjonowania noży; rozbudowę w celu produkcji w trybie ciągłym z semi turretem; system automatycznego zakładania i zdejmowania wykrojników.
W trakcie imprezy organizatorzy pokazali praktyczne możliwości druku i wykańczania, jakie zapewnia maszyna hybrydowa. W tym celu wydrukowano na niej w jednym przebiegu cztery wersje etykiet na farby koloryzujące z wykorzystaniem druku 7-kolorowego, lakierów wybiórczych nakładanych na drugiej sekcji flekso oraz sztancowania wykrojnikiem semirotacyjnym. Tą prezentacją pokazaliśmy, w jaki sposób współpraca dwóch partnerskich firm pozwala stworzyć kompletne hybrydowe rozwiązanie do druku i wykańczania etykiet w przystępnej cenie; ta wersja jest według nas optymalna i zestawiona w najbardziej przyjazną dla użytkownika konfigurację – dodał Tomasz Skrobik.
Firma Grafotronic wykorzystała fakt, że prezentacja maszyny hybrydowej odbyła się w jej warszawskiej siedzibie, do zaprezentowania szerokiego spektrum produktów z jej oferty, m.in. maszyn do
200 proc. i 100 proc. inspekcji, maszyn konwertujących do produkcji etykiet typu peel-off z drukiem dwustronnym, maszyn do sitodruku i hot-stampingu, a także specjalistycznych rozwiązań w rodzaju nowo opatentowanych automatycznych noży nowej generacji czy sztancowania semirotacyjnego – zdaniem Grafotronic najszybszego na rynku.
Po zakończeniu spotkania zadowolenie z jego przebiegu wyraził Arkadiusz Jaśniewski, dyrektor ds. druku cyfrowego i farmacji w firmie Intrex, która jest wyłącznym dystrybutorem urządzeń marki Domino na polskim rynku. Kiedy spotyka się dwóch renomowanych producentów rozwiązań do druku (Domino) i finishingu (Grafotronic) i postanawiają stworzyć wspólną maszynę hybrydową opartą na rozwiązaniach niedostępnych u innych dostawców, to – o ile współpraca dobrze się układa, a tak jest w tym przypadku – mamy przepis na sukces. Dla nas, jako dystrybutora rozwiązań Domino – a zatem również hybrydy N610i – to doskonała wiadomość. Dotychczas sprzedaliśmy w Polsce pięć maszyn N610i; po dzisiejszym spotkaniu zaczynamy ustalać indywidualne testy prezentowanej hybrydy, które powinny dojść do skutku pod koniec maja.
Tomasz Krawczak