Warto widzieć więcej 
30 sie 2019 13:14

Działanie maszyny drukującej bez zainstalowanej inspekcji wizyjnej można porównać do okularów korekcyjnych bez odpowiednich szkieł. Niby wszystko widać, całość działa, ale obraz nie jest doskonały, a właściciel tak maszyny, jak i okularów odczuwa dyskomfort. 

System inspekcji wizyjnej EyeC Proof-Runner Web, posiadający dodatkowo oprogramowanie Quality Link, razem z maszyną drukującą tworzą podobną parę jak odpowiednio dobrane szkła z optymalnymi oprawkami. Taki zestaw nie dość, że przynosi korzyści, to zwiększa codzienny komfort funkcjonowania, a co najważniejsze podnosi wydajność i przekłada się na uzyskanie potencjalnej przewagi konkurencyjnej na rynku. 

Bez marnotrawstwa i na każdym etapie 

System EyeC ProofRunner Web z oprogramowaniem Quality Link zainstalowany na maszynie drukującej zapewnia 100-procentową kontrolę jakości wydruków przy pełnej prędkości produkcyjnej. System wykrywa każdy wadliwy element i powiadamia o tym operatora. To niezmiernie ważne z uwagi na zapewnienie bezpieczeństwa tak dla pracownika, jak i dla jego pracodawcy. Bez systemu operator maszyny może nie wychwycić błędu i zanim zorientuje się w pomyłce, wiele metrów surowca zostanie straconych. Ponadto wprowadzenie wszelkich poprawek odbywa się natychmiast, co równie szybko rozwiązuje problem. W efekcie możliwości produkcyjne maszyny są optymalnie wykorzystane, bez ryzyka generowania zbędnego odpadu przy jednoczesnym obniżeniu kosztów. To ogromna zaleta wpływająca na realne korzyści, zwłaszcza w drukarniach, gdzie proces kontroli jakości jest wieloetapowy. Potwierdzają to właściciele firm działających dla przemysłu farmaceutycznego: Wytwarzając m.in. etykiety, folie czy folie alu, jesteśmy częścią ciągu produkcyjnego wyrobu farmaceutycznego, który ostatecznie trafi do użytkowników. Dlatego mamy świadomość, jak ważnym elementem jest nie tylko kontrola jakości, ale przede wszystkim zapewnienie jakości na każdym etapie produkcji.

Na maszynie i na przewijarce

Wzrost jakości i wydajności to dziś kluczowe obszary, w których poszukuje się dodatkowych możliwości. Quality Link takie możliwości stwarza. Raport z inspekcji na maszynie drukującej jest zintegrowany z szybką i wydajną separacją dobrych użytków od wadliwych. Jest to możliwe dzięki logicznemu współdziałaniu pomiędzy raportem inspekcji na maszynie drukującej pochodzącym z modułu Finishing Link (pozwala on na przenoszenie danych z inspekcji na maszynie drukującej z pełną identyfikacją miejsc podejrzanych) a modułem oprogramowania Quality Manager, który przeprowadza analizę jakości tego raportu i pomaga podjąć decyzję, czy zauważone przez system różnice są krytyczne, czy nie. Finalnie taki autoryzowany raport jakościowy trafia bezpośrednio do przewijarki, gdzie, w kooperacji z jej oprogramowaniem sterującym, przewijanie i usuwanie wadliwego użytku lub materiału odbywa się tylko w miejscach krytycznych. To sprawia, że nie jest już konieczna instalacja drugiego systemu inspekcji wizyjnej na przewijarce. Co więcej – ponieważ system identyfikuje podejrzane miejsca na wstędze, nie trzeba wyposażać przewijarki w bufor. Dzięki temu nie tylko wzrasta wydajność, ale także zostają spełnione wysokie wymagania jakościowe klienta. Korzyści idą również w parze z bezpieczeństwem i zadowoleniem odbiorcy końcowego. A to rzecz bezcenna. 

Porządek w firmie

Należy jednak pamiętać, że oprogramowanie EyeC Quality Link to rozwiązanie optymalne dla dojrzałych organizacji, które mają pod całkowitą kontrolą wszystkie procesy w firmie. Łącząc trzy działy: druku, kontroli jakości i konfekcji posiada ogromny potencjał, który jednak trzeba umieć wykorzystać. Dlatego też niebagatelne znaczenie ma aspekt właściwego przeszkolenia i wiedzy pracowników. 

W wieloletniej już praktyce obserwowaliśmy skuteczne działania naszych systemów w tandemie z maszyną drukującą oraz przewijarką. Takie rozwiązanie może częściowo dublować inspekcję, ale z racji tego, że system realizuje różne zadania – tak na maszynie, jak i na przewijarce – do tej pory uważaliśmy to za dobrze działający standard. Tymczasem Quality Link daje zupełnie nowe możliwości. Aby jednak maksymalnie je wykorzystać, konieczne jest zrozumienie i uwzględnienie przez pracowników zasad organizacji tego bardziej wymagającego systemu. W mojej ocenie Quality Link będzie coraz bardziej potrzebny – mówi Marcin Weksler, szef EyeC Polska.

Tuba i wyzwania obecnych czasów

Niewątpliwie jest ich wiele. Wprowadzając na rynek nowe produkty i chcąc zarządzać jakością w sposób kompleksowy warto widzieć więcej, dalej i wyraźniej. Tak też uczyniła drukarnia fleksograficzna Formika, która w styczniu 2019 roku wprowadziła całkowicie nowy produkt – tubę laminatową. Wykorzystywana jest ona głównie w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym, spożywczym, chemii gospodarczej, budowlanej i samochodowej, a jej rola w branży opakowaniowej stale rośnie. W produkcji tuby zdecydowano się wykorzystać wspomniany potencjał systemu Quality Link. Wyzwaniem dzisiejszych czasów jest uzyskanie maksymalnej wydajności przy zachowaniu najwyższej jakości. Dlatego podjęliśmy decyzję, aby najnowszą maszynę drukującą, dedykowaną produkcji tub laminatowych, wyposażyć w system EyeC ProofRunner Web 450 z oprogramowaniem Quality Link do 100 proc. kontroli wizyjnej on-line zadrukowywanego podłoża – mówi Tomasz Opaska, dyrektor produkcji w drukarni fleksograficznej Formika. Warto dodać, że Formika jest również w trakcie testowania kolejnych systemów do kontroli jakości marki EyeC na maszynach drukujących. 

Idealnie dopasowane szkła w modnym fasonie oprawek mogą być nieraz języczkiem u wagi, który decyduje o sukcesie lub porażce podejmowanych działań. Czasami trzeba zainwestować i poświęcić więcej czasu, aby poczuć pełen komfort w zakresie bezpieczeństwa i odnieść z tego powodu same korzyści. Temu właśnie służy system EyeC ProofRunner Web z oprogramowaniem Quality Link. 

System EyeC ProofRunner Web z oprogramowaniem Quality Link zostanie zaprezentowany na targach Labelexpo w Brukseli na stoisku firmy EyeC. 

Opracowano na podstawie materiałów firmy EyeC

Q jak Quality Link i dlaczego inspekcja na maszynie drukującej jest tak ważna.