Wartość dodana w procesach introligatorskich
6 gru 2016 14:49
Wśród nowych produktów Duplo prezentowanych podczas targów drupa znalazły się też rozwiązania przeznaczone do produkcji dziełowej, zarówno cyfrowej, jak i offsetowej.
Nowy podajnik DSF-5000 to produkt kierowany do drukarń cyfrowych. Jest to bardziej wydajny model znanego już na rynku podajnika DSF-2000. Nowy podajnik z pasem podciśnieniowym, zintegrowany bufor oraz udoskonalona funkcja separacji arkuszy umożliwiają niezawodne podawanie z dużą prędkością różnorodnych materiałów. Model DSF-5000 może podawać do 400 ark./min ze stosu o wysokości 610 mm ułożonego na podajniku. Nie bez znaczenia dla operatora jest również możliwość automatycznego ustawiania i przełączania zadań.
W celu demonstracji możliwości DSF-5000, Duplo zaprezentowało Cyfrowy System 5000 Pro – linię produkcji broszur – zawierający dwa podajniki DSF-5000 w konfiguracji typu tandem, jak również nowy dwupółkowy podajnik okładek, urządzenie do broszurowania DBM-500 oraz obcinarkę krawędzi. Okładki produkowanych publikacji mogą być umieszczane w nowym podajniku dwupółkowym lub w jednym z podajników DSF-5000, o ile była wybrana konfiguracja typu tandem.
W zestawieniu z modułami DBM-500 i DBM-500T nowy podajnik tworzy linię do oprawy zeszytowej. DSF-5000 może również pracować z modułem do cięcia i bigowania SCC, co sprawdza się przy obsłudze publikacji, które mają być zadrukowane do samej krawędzi arkuszy, a także obsłudze cyfrowych druków.
W odpowiedzi na potrzeby klientów Duplo rozszerzyło również gamę jednozaciskowych, w pełni automatycznych oklejarek DuBinder dodając wersję PUR, która doskonale nadaje się do oprawiania krótkich i średnich nakładów cyfrowo drukowanych książek lub publikacji. Oklejanie typu PUR zapewnia mocną i trwałą oprawę, a powstające z wykorzystaniem tej techniki książki nie są narażone na wypadanie kartek nawet przy położeniu na płasko otwartej publikacji.
System zamkniętego zbiornika kleju oferuje znaczne zalety kosztowe oraz produkcyjne w porównaniu ze zbiornikami otwartymi, gdyż nie wymaga opróżniania po każdej sesji oprawiania, co wiązało się ze stratą materiałów i przestojami.
Tak jak w przypadku standardowej oklejarki Duplo DPB500 DuBinder, model PUR działa z prędkością do 500 książek/h i pozwala na oprawianie materiałów o wymiarach maksymalnie od 360x320 mm do 120x120 mm. Natomiast wymiary okładek mogą wynosić od 60x696 mm do 120x250 mm.
Pełne zautomatyzowanie oklejarki DuBinder znacznie redukuje czas konfiguracji urządzenia do wykonania określonej pracy i sprawia, że rozwiązanie to sprawdza się przy obsłudze krótkich serii. Natomiast sama wydajność produkcyjna urządzenia w pełni predysponuje je do oprawiania dużych nakładów. Urządzenie posiada wygodny w obsłudze dotykowy ekran sterujący, który ułatwia przełączenie i przygotowanie mechanizmów urządzenia do realizacji innego zadania zaledwie w 35 sekund.
Z kolei nowy system broszurujący DBM-350 to w pełni automatyczny system dla średnich nakładów składający się ze zbieraczek podciśnieniowych, agregatu szyjąco-złamującego i obcinarki czołowej. DBM-350 pracuje z prędkością 3000 broszur na godzinę i oferuje szycie drutem 80-
-stronicowych broszur o formacie A4 i A3. Nowy produkt Duplo stanowi, jak twierdzi producent, idealne rozwiązanie zarówno dla drukarń offsetowych, jak i cyfrowych – dzięki możliwości podłączenia do podajnika DSF-2000 lub 5000 może obsługiwać wydruki cyfrowe (zestaw po zestawie).
Na targach drupa firma Duplo International zaprezentowała również w pełni zautomatyzowane urządzenie laminujące Ultra 205A UV Coater z opcjonalnym podajnikiem SF-205A. Zapewniając zmienną prędkość działania od 9 do 36,5 m/min Ultra 205A dodaje wysokiej jakości błyszczące, matowe lub satynowe wykończenie do wydrukowanych offsetowo bądź cyfrowo dokumentów o szerokości do 521 mm, zapewniając żywszą i bogatszą kolorystykę oraz tonację odcieni, a także zabezpieczając druk przed zarysowaniami i odciskami palców. Ultra 205A sprawdzi się więc przy produkcji okładek książek, kalendarzy, broszur, plakatów i in.
Kompaktowy model Ultra 205A UV Coater zapewnia wygodną konfigurację i obsługę. Wyposażono go w intuicyjny sterujący panel dotykowy LCD pozwalający na szybkie wprowadzanie ustawień. Nie bez znaczenia jest również funkcja automatycznej regulacji wyśrodkowania i napięcia pasa przenoszącego, dzięki czemu wychodzące z urządzenia media są zawsze starannie układane.
Kolejnym czynnikiem warunkującym efektywną pracę Ultra 205A jest regulacja prędkości rolki pomiarowej tego urządzenia, co pozwala na określenie równomiernego poziomu nanoszonej powłoki. Ponadto zintegrowany system automatycznego czyszczenia zmniejsza nakłady pracy po zakończeniu produkcji.
Na targach firma Duplo zaprezentowała również po raz pierwszy nowe zbieraczki z podawaniem ciernym: 10-półkowy model DFC-100 oraz 12-półkowy DFC-120, stanowiące ekonomiczne rozwiązanie dla obsługi mniejszych nakładów. Prędkość zbierania wynosząca do 70 zestawów na minutę oraz ogólna wydajność tych urządzeń sprawia, że są idealne dla małych drukań czy centrów druku w dużych organizacjach.
Można je również podłączyć do kolejnej wieży zbierającej uzyskując odpowiednio 20- lub 24-półkowy model. Zbieraczki mogą też współpracować bezpośrednio z urządzeniem do produkcji broszur Duplo DBM-120/T, tworząc w ten sposób kompleksową linię do oprawy zeszytowej.
Opracowano na podstawie inf. firmy Duplo