Przedstawiciele około 50 drukarń zjechali do pięknego Debrzyna na Kaszubach na VI Ogólnopolskie Warsztaty Szkoleniowe Hot-stamping, aby wspólnie spędzić czas, wymienić się doświadczeniami i uczestniczyć w przygotowanych wykładach.
Organizator imprezy – Grawer Polska – od lat pracuje dla największych klientów w branżach poligraficznej i reklamowej. Produkowane przez Grawera matryce znajdują zastosowanie w przemyśle opakowaniowym typu premium, szczególnie w branżach kosmetycznej, cukierniczej i alkoholowej.
Odbywające się w dniach 18-19 czerwca spotkanie było podzielone na dwa panele. Pierwszy odbywał się w sobotę i był poświęcony integracji uczestniczących w warsztatach ponad 140 osób. Choć część drukarń współpracuje ze sobą, to jednak znakomita ich większość na co dzień stanowi dla siebie konkurencję, dlatego wspaniale było obserwować, jak pękają lody i pracownicy różnych firm wspólnie realizują zadania przygotowane przez organizatora takie jak wyścigi kajaków, zmagania na rowerach wodnych, przeprawa mostem linowym, zajęcia z końmi czy wędkowanie.
Pod hasłem zajęć terenowych kryło się jednak głębsze przesłanie. Jako przedstawiciele przedsiębiorstw poligraficznych musimy ze sobą współpracować w imię naszego wspólnego interesu, którym niewątpliwie jest budowanie silnej, konkurencyjnej branży poligraficznej, będącej w stanie konkurować i dążyć do pozycji lidera w Europie. Myśl ta przewijała się także podczas niedzielnego panelu wykładowego. Z właściwym sobie wdziękiem i humorem otworzył go gospodarz warsztatów Andrzej Włoch. Podziękował wszystkim za przybycie i poinformował o programie dnia, a następnie powiadomił o zmianie logotypu firmy Grawer Polska i zaprezentował go zebranym.
Poinformował także o konieczności ujednolicenia nazw oprzyrządowania stosowanych w branży. Grawer Polska proponuje następujące terminy: matryce do złocenia płaskiego, matryce i patryce do tłoczenia, do tłoczenia 3D, do złocenia z przetłoczeniem, matryce do złocenia strukturalnego oraz matryce do Braille’a. Właściciel Grawer Polska podkreślił, że stosowanie przez wszystkich jednakowych nazw narzędzi pomoże w uniknięciu nieporozumień przy realizacji zamówień.
Następnie gospodarz oddał głos pierwszemu prelegentowi, Zenonowi Łapińskiemu, niezależnemu doradcy w technologii hot-stampingu, reprezentującemu firmę ŁAPIŃSKI. Wystąpił on z prezentacją pt. „Zasady prawidłowego doboru folii HS do projektu”. Omówił czynniki, które mają wpływ na prawidłowy przebieg procesu hot-stampingu, takie jak: projekt graficzny, rodzaj podłoża, maszyna, folia, przyrząd (make-ready) i umiejętności operatora maszyny. Przedstawił także pomocne zasady doboru folii do różnych projektów hot-stampingowych, pozwalające uniknąć kosztownych błędów przy ich realizacji. Prelegent podkreślił, że jeśli te zasady nie będą przestrzegane, to „nawet najlepsza i najdroższa folia nie pomoże w zrealizowaniu projektu zgodnie z oczekiwaniami naszymi i naszego klienta”.
Zainteresowani tematem maszyn chętnie wysłuchali kolejnej prezentacji pt. „Hot-stamping – Czym? Jak? Za ile? Rozwiązania w złoceniu na gorąco”, którą przedstawił Marek Migdalski z firmy ITTP. Wymienił kryteria, jakimi należy się kierować przy doborze maszyny: budżet, format, przewidywany nakład, rodzaj aplikacji. Dużo uwagi prelegent poświęcił maszynom Gietz FSA 870 Compact i FSA 1060 Foil Commander, skupiając się na ich unikalnych cechach i precyzji wykonania. Jak podkreślił, maszyny firmy Gietz zostały zaprojektowane z myślą o tłoczeniu na gorąco, natomiast większość konkurentów dostosowuje maszyny sztancujące do technologii hot-stampingu. Zdaniem M. Migdalskiego dobrą alternatywą dla maszyn B1 znanych producentów są maszyny chińskiej firmy DGM, oferującej bardzo dobre relacje cen do jakości. Polecił również maszyny Heidelberg Zylinder oferowane przez francuską firmę, specjalizującą się w przeróbkach i kapitalnych remontach tych maszyn.
Następną prezentację pt. „Folie dyfrakcyjne i Cast&Cure” przedstawił Andrzej Wcisło z ITW Polska. Prelegent zaprezentował bogatą ofertę tej amerykańskiej firmy. Szczegółowo omówił folie metalizowane, holograficzne, dyfrakcyjne oraz Cast and Cure (technologia ta polega na wielokrotnym odciskaniu struktur dyfrakcyjnych z folii na powierzchni lakieru UV). Bardzo ciekawym produktem w portfolio ITW są folie z efektem soczewki. Andrzej Wcisło omówił także korzyści płynące z personalizacji produktów. Rozdał też uczestnikom wiele ciekawych przykładów uszlachetnień w prezentowanych przez niego technologiach.
O konieczności wyrażania polskich interesów branżowych na arenie europejskiej mówił Marek Roszak w wykładzie pt. „Działalność ECMA w Polsce i korzyści wynikające z tego tytułu dla jej członków” (ECMA jest akronimem angielskich słów European Carton Makers Association, polski oddział nosi nazwę Związek Pracodawców Przetwórców Kartonu i ich Dostawców). Członkami polskiego oddziału ECMA jest już pokaźna ilość drukarń i dostawców materiałów dla poligrafii.
Następnie zebrani mogli poznać ofertę firmy API FOLIE Polska, którą przedstawiła Katarzyna Kozińska w prezentacji pt. „Jaki rodzaj folii wybrać, czyli właściwa folia na właściwym miejscu”. Prelegentka omówiła budowę folii do hot-stampingu oraz objaśniła schemat procesu HS. Opisała także różnice występujące między poszczególnymi produktami API. Poinformowała również o ciekawej usłudze firmy polegającej na doborze koloru folii na podstawie wzoru klienta lub ogólnie dostępnych wzorników (m. in. Pantone). Na koniec omówiła najczęściej spotykane wyzwania w technologii hot-stampingu.
Z kolei Paweł Kocik, reprezentujący firmę BOBST Polska, opowiedział o maszynach do hot-stampingu. Prelekcję pt. „Technologia hot-stampingu BOBST na złociarce typu EXPERTFOIL 104 FR” rozpoczął od przybliżenia historii firmy BOBST, która w tym roku obchodzi 125-lecie istnienia. Scharakteryzował też jej portfolio skupiając się na nowych rozwiązaniach. I tak zgromadzeni dowiedzieli się, że w przypadku maszyny BOBST Expertfoil 104 FR ulepszono pasowanie arkuszy, wprowadzono automatyczną kontrolę stosu, jak również optymalizację zużycia folii. Prelegent omówił też urządzenie do kontroli jakości użytków na arkuszu o nazwie ACCUCHECK montowane na sklejarce. Dzięki niemu usuwane są jedynie pojedyncze, wadliwe pudełka zamiast całego arkusza.
Mirosław Serczyk z firmy Grafmaj przedstawił prezentację pt. „Druk i uszlachetnianie: w poszukiwaniu synergii i metod poprawy wydajności procesu”. Wymienił koszty związane ze wszystkimi etapami uszlachetniania w drukarni i wykazał, jak ważne jest uzyskanie synergii między uczestnikami poszczególnych procesów.
Jako ostatni wystąpili przedstawiciele gospodarza imprezy: Joanna Wrzesińska i Paweł Miodoński. Swoją prezentację „Od zamówienia do złocenia” rozpoczęli od omówienia zasad przygotowania plików do produkcji matryc. Opisali też poszczególne narzędzia ze względu na ich zastosowanie.
Na koniec niedzielnego spotkania wszyscy uczestnicy imprezy odebrali z rąk właściciela Grawer Polska, Andrzeja Włocha, piękne dyplomy ozdobione technologią hot-stampingu.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Grawer Polska we współpracy z firmą Łapiński