Nowe możliwości druku cyfrowego były tematem przewodnim listopadowych Dni Otwartych firmy Heidelberg Polska. Najnowsze rozwiązania software'owe oraz dedykowane narzędzia introligatorskie powodują, że cyfra nie oznacza już żadnych kompromisów w kwestii jakości czy wydajności.
W dniach 28-29 listopada br. w siedzibie firmy Heidelberg Polska miały miejsce Cyfrowe Dni Otwarte „Odkryj więcej możliwości. Versafire”, w których udział wzięło kilkudziesięciu przedstawicieli drukarń offsetowych i cyfrowych. Podczas imprezy pokazano maszynę do druku cyfrowego Heidelberg Versafire CV, umożliwiającą drukowanie kolorami specjalnymi (aple lub wybiórczo – biały, neonowy żółty, neonowy różowy i lakier). Zaprezentowano drukowanie na ponadstandardowych formatach arkuszy, lakierowanie inline, foliowanie foliami offsetowymi oraz skuteczne i niepowodujące pęknięć lakieru bigowanie.
Zdaniem producenta linia maszyn cyfrowych Versafire to wszechstronne urządzenia do produkcji cyfrowej krótkich nakładów, produkcji z danymi zmiennymi w połączeniu z szeroką gamą podłoży i znakomitą relacją jakości do ceny.
Grzegorz Zieliński, kierownik sprzedaży maszyn do druku cyfrowego w firmie Heidelberg zwrócił uwagę, iż w ciągu ostatnich kilku lat znacząco zmieniła się krzywa opłacalności – w 2012 roku, kiedy Hei-delberg rozpoczął współpracę z firmą Ricoh, wynosiła ona 500 ark., wg najnowszych wyliczeń to zaledwie 250 ark., co oznacza, że offset bardzo broni się przed drukiem cyfrowym. Jednocześnie od 2 lat Heidelberg nie sprzedał żadnej maszyny w ćwierćformacie – cyfra po prostu zastępuje małe maszyny offsetowe.
Prinect Digital Frontend – łącznik dwóch światów
Przez pierwsze lata współpracy firm Ricoh i Heidelberg systemy Versafire były oferowane z kontrolerami EFI Fiery, uchodzącymi za najwydajniejsze na rynku. Obecnie niemiecki koncern posiada własny produkt – Prinect Digital Frontend (DFE), który zdaniem Grzegorza Zielińskiego jest swoistym łącznikiem dwóch światów – cyfrowego i analogowego – w ramach koncepcji drukarni Prinect. Profesjonalny kontroler Prinect DFE współpracujący z RIP-em Prinect zawiera w sobie wszystko, co potrzebne do natychmiastowego rozpoczęcia produkcji: profesjonalny preflighter, impozycję pracującą w trybie WYSIWYG (WhatYouSeeIs-WhatYouGet) i pełną obsługę operatorską maszyny. Pakiet uzupełnia Prinect Coating Editor, za pomocą którego tworzy się maski pod lakier wybiórczy i biel kryjącą. Kontroler Prinect DFE przychodzi także z pomocą przy produkcji z danymi zmiennymi oferując pełne wsparcie dla formatu PDF/VT, co znacznie przyspiesza pracę z tego typu zleceniami oszczędzając rastrowania całości, a skupiając się tylko na seryjnym przetwarzaniu elementów zmiennych (np. adresy, nazwiska). Zdaniem Grzegorza Zielińskiego to obecnie najbardziej kompletny i wydajny kontroler na rynku, którego dodatkowymi zaletami są elastyczność i łatwość integracji z Prinect – to firma Heidelberg odpowiada za produkt i jego wsparcie, oferując dodatkowo okresowe upgrade'y.
Media Management Tool
Szczególną uwagę poświęcono także drukowaniu na podłożach produkcyjnych uznawanych za trudne przy produkcji cyfrowej (powszechnie stosowanych przy produkcji offsetowej), jak np. media niepapierowe czy kartony o wysokiej gramaturze.
Każda maszyna Versafire posiada zdefiniowaną już bogatą bibliotekę mediów. Ich wybieranie jest proste i skutkuje uzyskaniem zakładanych parametrów druku dzięki temu, że zostały uprzednio przetestowane, a ich parametry zoptymalizowane.
Stosując Versafire Media Management Tool proces definiowania mediów polega na uruchomieniu kreatora, co znacznie upraszcza i przyspiesza ten proces. Dodatkowo ustawienia pasowania przód-tył także można wykonać w prosty sposób, unikając osobnych kalkulacji. Wprowadzone zaawansowane i szczegółowe parametry również mogą być modyfikowane w Media Management Tool. Wszystkie parametry mogą zostać zapisane, wyeksportowane lub zaimportowane, a także przypisane do konkretnej kasety produkcyjnej z podłożami drukowymi – zatem nie zostaną one utracone.
Oprogramowanie Media Management Tool zostało stworzone dla profesjonalnych celów produkcyjnych i działa wyłącznie z oprogramowaniem Prinect Digital Frontend.
Podczas spotkania przedstawiono także autorskie modele biznesowe w finansowaniu zarówno rozwiązań do druku cyfrowego firmy Heidelberg, jak i narzędzi software’owych, czyniących druk cyfrowy bardziej opłacalnym. Podczas pokazów na żywo zaprezentowano narzędzia takie jak Prinect Portal oraz rozwiązania W2P dla drukarń.
Uszlachetnianie w druku cyfrowym
Przez długi czas słabą stroną druku cyfrowego były ograniczone możliwości uszlachetniania – firma Grafmasz, uznany polski producent krajarek dla drukarń cyfrowych i offsetowych oraz polski przedstawiciel producentów maszyn i urządzeń takich jak m.in.: bigówki, falcerki, maszyny do oprawy twardej, spiralnej, miękkiej, udowodniła, że to już przeszłość.
Ze swojego szerokiego portfolio Grafmasz pokazał gilotynę do papieru Grafmasz G52, automatyczną bigówkę Morgana Autocreaser PRO 385 o wydajności do 8500 ark. A4/h, foliarkę EL-380H oraz półautomatyczną foliarkę (laminator) Matrix MX370P z dociskiem pneumatycznym firmy Vivid Laminating. Foliarki mogą być opcjonalnie wyposażone w funkcję foliowania wybiórczego bez użycia matrycy przy zastosowaniu folii złotych, srebrnych i przezroczystych. Folia zostaje nałożona tylko na te fragmenty podłoża, na które został naniesiony toner.
Opracowanie: AN