W ostatnich tygodniach na rynku pojawiło się kilka nowoci w zakresie cyfrowych urzšdzeń do druku wielkoformatowego.
Agfa Grand Sherpa Poster Printing System
Podczas targów IPEX 2002 w Birmingham Agfa zaprezentowała nowy system Grand Sherpa do drukowania plakatów. W jego skład wchodzi jedna z trzech drukarek inkjetowych wielkoformatowych (o szerokoci wydruku 1270, 1626 i 2210 mm), oprogramowanie Onyx Postershop 5.6 oraz materiały do drukowania z serii AgfaJet.
Grand Sherpa należy do nowej generacji produkowanych przez Agfę piezoelektrycznych drukarek inkjetowych. Charakteryzuje się rozdzielczociš 1440 x 1440 dpi, możliwociš stosowania 8 atramentów o zróżnicowanej gęstoci oraz zmiennš wielkociš kropel. Dzięki temu w każdej rozdzielczoci uzyskuje się obraz ostrzejszy i wierniejszy w szczegółach.
Urzšdzenie może w cišgu godziny zadrukować do 40 m2 z rozdzielczociš 360 x 360 dpi, w konfiguracji 2 x CMYK. Przy rozdzielczoci 720 x 720 dpi drukuje z prędkociš 12 m2/h.
System zawiera wbudowany dysk twardy, na którym zapisywane sš zrastrowane pliki, ustawione w kolejce do wydruku. Dzięki temu proces przetwarzania danych nie ma wpływu na prędkoć działania maszyny.
Drukarka Grand Sherpa może wykorzystywać atramenty rozpuszczalnikowe lub pigmentowe w różnych konfiguracjach kolorów: 8-kolorowej 2 x CMYK lub 6-kolorowej (CMYK + jasny cyjan + jasna magenta). W konfiguracji 2 x CMYK można zastosować po jednym zestawie atramentów pigmentowych i wodnych. Można na przemian stosować atramenty obu rodzajów bez każdorazowego czyszczenia urzšdzenia. Użycie atramentów jednego rodzaju przyspiesza drukowanie.
Do drukarki Grand Sherpa Agfa dołšcza najnowszš wersję programu Onyx PosterShop, który zawiera opracowane przez Agfę sterowniki do drukarki Grand Sherpa oraz profile wszystkich noników AgfaJet dla większoci dostępnych w sprzedaży drukarek. Agfa oferuje także oprogramowanie Onyx ProductionHouse Agfa Edition z możliwociš obsługi 4 aktywnych drukarek do jednoczesnego drukowania i rastrowania. ProductionHouse zawiera także funkcję powielania użytków.
NUR Fresco HiQ 8C
Na targach SIGN EXPO 2002 firma Nur Macroprinters ogłosiła premierę nowej 8-kolorowej wersji drukarki cyfrowej NUR Fresco HiQ 8C.
Urzšdzenia te zapewniajš wydruki o jakoci fotograficznej z maksymalnš rozdzielczociš 720 dpi i prędkociš do 80 m2/h.
Drukarki NUR Fresco HiQ 8C łšczš cechy obecnych na rynku modeli NUR Salsa Ultima (rozwišzanie ekonomiczne, jakoć fotograficzna) i NUR Fresco (duża wydajnoć). W nowym modelu poprawiono gładkoć obrazu, przejcia tonalne oraz wyeliminowano ziarnistoć obrazu. Maszyny mogš pracować zarówno w trybie 8-kolorowym przy wydrukach o jakoci fotograficznej, jak i w ekonomicznym trybie 4-kolorowym. Obsługa w prosty sposób może zmieniać rodzaj pracy w zależnoci od typu zlecenia. Przy drukowaniu w omiu kolorach poza kolorami CMYK stosowane sš jeszcze jasny cyjan, jasna magenta, jasny żółty i szary. Zwiększenie liczby kolorów spowodowało koniecznoć zmiany sterownika i jego oprogramowania. Jest on szybszy i nowoczeniejszy, dodano także nowy program do kalibracji.
Omiokolorowa wersja drukarki NUR Fresco podobnie jak jej poprzedniczki pozwala na dużš elastycznoć w doborze materiałów do zadrukowania. Stosować można więc: PCV, bannery, siatkę, papier plakatowy o niebieskim spodzie, folię do reklam na pojazdach (SAV), brezent, bawełnę i inne. Materiał jest transportowany w trybie z roli na rolę lub z roli do arkusza.
W trosce o dotychczasowych użytkowników czterokolorowych drukarek NUR Fresco (do tej pory sprzedano ponad 130 sztuk) producent opracował ănakładkęÓ pozwalajšcš uzyskać możliwoci nowego modelu.
NUR Macroprinters oferuje dwa modele drukarki Fresco HiQ 8C do drukowania na materiałach o szerokoci do 3200 mm i 1800 mm.
VUTEk PressVU UV 180
Niedawno w ofercie firmy Vutek pojawiła się nowa drukarka PressVU UV 180. Urzšdzenie działa w technologii ink-jet drop-on-demand i jest przeznaczone do zastosowań przemysłowych. Drukuje z rozdzielczociš 600 dpi (rozdzielczoć interpolowana: 1200 dpi) w omiu kolorach z wydajnociš 74 m2/h. Tryb drukowania w czterech kolorach pozwala zwiększyć wydajnoć. Możliwe jest stosowanie zarówno podłoży sztywnych, jak i elastycznych, w arkuszach lub z roli. Maksymalna szerokoć materiału wynosi 1800 mm, za gruboć Đ 25 mm.
Zmiana rodzaju podłoża drukowego wymaga przezbrojenia maszyny, które zajmuje zaledwie kilka minut. Specjalny system farb UV pozwala wyeliminować efekt pršżkowania i zwiększa efektywnoć suszenia, umożliwiajšc drukowanie na wielu podłożach (nawet na tak nietypowych, jak metal czy szkło) z wysokš jakociš odwzorowania.
RIP PressVu UV 180 EC oferuje intuicyjny interfejs graficzny do obsługi i kalibracji maszyny. Aby uprocić złożone prace, możliwe jest korzystanie z opcji podziału wydruku na częci (tiling). System obsługuje wszystkie popularne formaty plików, w tym PostScript level 3, EPS, TIFF i RGB.
W celu zmniejszenia iloci odpadów producent położył szczególny nacisk na uzyskanie niezawodnoci głowic drukujšcych i systemu podawania materiału do drukowania. Wbudowany system filtracji powietrza ma służyć bezpieczeństwu pracy oraz ochronie rodowiska.
Drukarka VUTEk PressVU UV 180 jest przeznaczona do produkcji materiałów point-of-purchase, bannerów, plakatów, grafiki wystawienniczej i podwietlanej, grafiki na pojazdy i do przystanków komunikacji masowej, a także innych form grafiki zewnętrznej, która przeznaczona jest do długotrwałej ekspozycji.
Mutoh Toucan
Nowa seria ploterów MUTOH Toucan to dwa modele o szerokoci 160 i 216 cm. Polskš premierę drukarki miały na kwietniowych targach POLIGRAF-PRODUKT w Poznaniu na stoisku firmy Atrium.
Obydwa urzšdzenia drukujš atramentami rozpuszczalnikowymi. Sš to atramenty podobne do farby sitodrukowej. Wydruki wykonane przy zastosowaniu takich atramentów sš odporne na warunki atmosferyczne, czyli m.in. promieniowanie UV i wilgoć, do 3 lat. Wydruki nie wymagajš laminowania. Warto zwrócić uwagę, iż druk tymi atramentami może odbywać się praktycznie na wszystkich mediach. Wymienić tu można banery, folie samoprzylepne, folie winylowe, tkaniny, tanie media niepowlekane itd.
Plotery Toucan wyposażone sš w głowicę piezoelektrycznš Vutek, umożliwiajšcš drukowanie z rozdzielczociš rzeczywistš 360 x 180 dpi, 360 x 360 dpi i 360 x 720 dpi. Posiadajš system stałego zasilania w atrament (2000 ml na każdy kolor). Wyposażenie standardowe zawiera również: twardy dysk 20,3 Gb, automatyczny system podawania mediów i odbioru wydruku, sterowany cyfrowo system suszenia wydruków oraz oprogramowanie Onyx RIPCenter.
Większe wersje modelu Toucan wyróżniajš szerokoć i ogromna prędkoć drukowania w 6 kolorach. Do plotera można założyć media o szerokoci 2210 mm. Umożliwia to drukowanie obrazów o szerokoci do 2159 mm, czyli dwóch formatek A0+, nawet z dwóch niezależnych rolek mediów. Na uwagę zasługuje prędkoć: 80,3 m2/h.
Mniejszy model Đ Toucan 64Ó Đ drukuje 4 kolorami z prędkociš 37,7 m2/h. Szerokoć mediów to 1626 mm przy maksymalnej szerkoci zadruku 1600 mm.
Scitex Superjet
Scitex Vision zaprosił ponad 60 klientów oraz dziennikarzy z całej Europy, aby zaprezentować nowš drukarkę cyfrowš Scitex Superjet pracujšcš w drukarni Krten & Lechner w Bergisch-Gladbach pod Koloniš.
Scitex Superjet jest obecnie jednš z najszybszych wielkoformatowych maszyn cyfrowych na rynku, drukujšcš z prędkociš do 160 m2 na godzinę. Została ona zaprojektowana i wyprodukowana przez firmę Aprion Digital, wykorzystuje też opatentowanš technologię głowic piezoelektrycznych MAGIC (Multiple Array Graphic Inkjet Color). Mechanizm drukujšcy składa się z matrycy 42 głowic drukujšcych (7 razy po 6 kolorów, każdy kolor jest nanoszony przez 512 dysz). Pracujš one z częstotliwociš: 25 000 kropelek/s z każdej dyszy. Wynik ten jest osišgany dzięki zastosowaniu specjalnych porowatych płytek metalowych. Sš one wypełnione tuszem, który cieka w kierunku dysz i jednoczenie uniemożliwia cofanie się znajdujšcej się już tam kropli.
Drukarka Scitex Superjet przeznaczona jest do drukowania na materiałach reklamowych do zastosowań zewnętrznych i wewnętrznych. Charakteryzuje się wysokš produktywnociš i wysokš jakociš druku dzięki pracy w 6 kolorach (CMYK + jasny cyjan i jasna magenta) i rozdzielczoci 600 dpi nawet przy największej prędkoci.
Scitex Superjet jest wyposażony w jednostkę do konserwacji mechanizmu drukujšcego, która włšcza się automatycznie w czasie, kiedy drukarka nie pracuje.
Z mylš o przemysłowym segmencie rynku graficznego opracowano uniwersalne tusze, które pozwalajš na zadrukowywanie powierzchni z różnego materiału. Przyczepnoć tuszu i jakoć druku sš determinowane przez napięcie powierzchniowe podłoża drukowego. Aby zmniejszyć problemy z tym zwišzane, drukarkę wyposażono w instalację do aktywacji materiału przed zadrukiem. Jest on pokrywany warstwš specjalnego płynu, dzięki czemu można uzyskać nieomal jednakowe napięcie powierzchniowe różnych podłoży bez obniżenia jakoci druku. Aktywacja powierzchni odbywa się w sposób niezauważalny dla operatora drukarki.
Scitex Superjet wykorzystuje program Scitex PS/M, który pozwala wykonywać transformacje przestrzenne, zarzšdzać kolorami i kompresjš. Pliki sš konwertowane do formatów CT (continous tone Đ 300 dpi) i LW (line work Đ 600 dpi), a następnie przesyłane do kontrolera. Kontroler jest integralnš częciš systemu i pozwala mu na komunikację z obsługš drukarki. Pliki w formatach CT i LW sš konwertowane na dane do drukowania. Na tym etapie sš jeszcze możliwe operacje takie, jak podział wydruku na częci, ostatnie korekty koloru, podglšd i kolejkowanie pracy do wydruku.
Wodne tusze pigmentowe sš wytwarzane przez firmę Aprion Digital, producenta głowic drukujšcych. Tusze sš bezwonne i spełniajš ostre wymogi dotyczšce ochrony rodowiska. Jednoczenie zapewniajš dwuletniš odpornoć na promieniowanie UV, cieranie i wodę.
Drukarki Scitex Superjet drukujš na materiale o szerokoci do 1600 mm. Maksymalna długoć wydruku zależy od rozdzielczoci grafiki i wymaganej jakoci. Przykładowo, grafika o rozdzielczoci 100 dpi CT może mieć 70 m długoci. Przy najlepszej jakoci i rozdzielczoci LW osišgana jest długoć 10 m.
Opracował MT