Wklęsłodruk w firmie Wipak Walsrode
6 gru 2016 14:44
Funkcjonalnoć, łatwoć posługiwania się nim, estetyczna atrakcyjnoć to jedne z podstawowych kryteriów, które musi dzi spełniać opakowanie, gdyż klient w cišgu bardzo krótkiego czasu decyduje o zakupie odpowiadajšcego mu towaru i musi mieć o nim informację. Produkcja opakowań musi też odpowiadać cišgle skracajšcym się cyklom produkcyjnym i rosnšcym wymaganiom odnonie do jakoci wykonania. Tym warunkom odpowiada firma Wipak Walsrode (Niemcy), która zadrukowuje w technice wklęsłodrukowej różnorodne folie z kolorystykš do 11 kolorów. O jakoci i wszechstronnoci produkcji decyduje także własna przygotowalnia form drukowych. Najnowsze wyposażenie tej firmy obszernie omawia Ansgar Wessendorfer w artykule ăDrei Unternehmen Đ ein ProjektÓ we ăFlexo+Tief-DruckÓ nr 1/2005.
Wipak produkuje elastyczne folie opakowaniowe dla przemysłu spożywczego oraz farmaceutycznego. Poza Niemcami firma ta ma też zakłady we Francji, w Wielkiej Brytanii i Holandii oraz w Ameryce Północnej.
W ubiegłym roku zakład w Niemczech zainwestował w maszynę wklęsłodrukowš oraz automatycznš linię do produkcji form drukowych (cylindrów).
Nowa maszyna wklęsłodrukowa to model T 21 włoskiej firmy Schiavi. Jest ona wyposażona w 11 zespołów drukujšcych i stację do kaszerowania, gdyż taka jest znaczšca iloć zleceń. Maksymalna szerokoć zadrukowywanej folii wynosi 1400 mm. Maszyna ta ma dwie przerzutki zwoju: jedna jest ruchoma i daje możliwoć jednoczesnego zastosowania 11 zespołów do obustronnego drukowania, natomiast druga służy przy lakierowaniu lub nanoszeniu warstwy kleju. Każdy zespół drukujšcy ma urzšdzenie do mycia i system szybkiej wymiany cylindrów.
Nowa maszyna wklęsłodrukowa spowodowała, że konieczne stało się też rozbudowanie możliwoci produkcyjnych o nowš automatycznš linię w przygotowalni cylindrów. Przy podejmowaniu decyzji o wyborze nowej linii ważna była nie tylko jej produktywnoć, lecz także zdolnoć do wzajemnego połšczenia wszystkich procesów produkcyjnych. Takš linię dostarczyło konsorcjum składajšce się z trzech firm: Hell Gravure Systems, K. Walter Maschinenfabrik i Johannes Bauer Logistik-Systeme. Przy opracowywaniu tej zintegrowanej, w pełni automatycznej linii do produkcji cylindrów chodziło między innymi o zdolnoć do szybkiej reakcji na życzenia klientów. Możliwe jest więc dokonywanie nieprzewidzianych korekt oraz dostosowywanie się do specjalnych wymagań; korzystanie z usług firmy zewnętrznej wyklucza takš elastycznoć działania.
Poszczególne etapy produkcji po cyfrowej obróbce motywów przewidzianych do drukowania sš więc zintegrowane w jednej automatycznej linii. Linia Minipilot Compact składa się z urzšdzeń galwanicznych i do obróbki powierzchni cylindrów, specjalnie dobranych do potrzeb produkcji opakowań: kšpieli odtłuszczajšcej, kšpieli do miedziowania, kšpieli do chromowania, maszyny do polerowania, centralnej stacji do zasilania chemikaliami, oprogramowania i wyposażenia do sterowania automatykš procesów.
W linię włšczony jest także HelioKlischograph K500 do elektromechanicznego grawerowania cylindrów oraz automatyczny dwig i oprogramowanie do zarzšdzania magazynem cylindrów.
Kšpiele galwaniczne sš wyposażone w opatentowany automatyczny system do zakładania i uszczelniania cylindrów. Ponieważ cylindry nie wymagajš adapterów dopasowujšcych, mogš być automatycznie pobierane ze stacji wprowadzajšcej i transportowane bez udziału człowieka. Wszystkie wanny galwaniczne sš wykonane ze stali szlachetnej, co zapewnia ich długowiecznoć.
Przed naniesieniem na cylinder warstwy miedzi lub chromu jego powierzchnia musi być elektrolitycznie odtłuszczona w celu zapewnienia maksymalnej przyczepnoci. Przeznaczona do tego wanna jest wyposażona w system odprowadzania z powierzchni kšpieli warstwy tłuszczu i zanieczyszczeń, które sš następnie zbierane w specjalnej komorze.
Mimo istnienia alternatywnych systemów obrazowania cylindrów firma Wipak Walsrode zdecydowała się na pozostanie przy dominujšcej metodzie Đ grawerowaniu elektromechanicznym i zakupiła automatycznš maszynę do grawerowania K500. W celu zmniejszenia mechanicznego obcišżenia rylca grawerujšcego, skrobaka do wygładzania i stopki prowadzšcej stosowane jest oliwienie powierzchni cylindra. Wczeniej oliwienie było wykonywane ręcznie, natomiast teraz odbywa się ono automatycznie, co jest absolutnš nowociš, zastosowanš po raz pierwszy. Pozwala to na znaczne zwiększenie wydajnoci.
Po grawerowaniu cylindry sš chromowane i za pomocš specjalnego systemu transportu przekazywane do automatycznego magazynu cylindrów.
Przy instalowaniu nowych urzšdzeń połšczono w jednš linię także istniejšce urzšdzenia galwaniczne i szeć HelioKlischographów. W tym celu wprowadzono w linię magazyn buforowy, pozwalajšcy na automatyczne odbieranie i doprowadzanie cylindrów między poszczególnymi fazami produkcji.
W maszynie do polerowania powierzchni cylindrów obsługujšcy może indywidualnie ustalić dla każdego cylindra przebieg programu. Można więc dobierać prędkoć przesuwu, docisk głowicy polerujšcej itd. Maszyna mierzy rednicę cylindra i odpowiednio dobiera liczbę obrotów do zadanej prędkoci obwodowej. Docisk ciernicy jest automatycznie dobierany, odpowiednio do stopnia jej zużycia.
Ważnym elementem linii galwanicznej jest centralne zasilanie chemikaliami, umieszczone w osobnym pomieszczeniu. W nim składowane sš w skoncentrowanej formie wszystkie niezbędne chemikalia. Tu następuje ich dozowanie, mieszanie i doprowadzanie do poszczególnych urzšdzeń (np. kwasu siarkowego, kwasu chromowego, roztworu rozdzielajšcego czy odtłuszczajšcego). Takie rozwišzanie zasilania chemikaliami nie tylko zwiększa dokładnoć ich przygotowywania, lecz także polepsza sterowanie systemem i zwiększa bezpieczeństwo, gdyż obsługa nie styka się z nimi bezporednio. Mieszanie chemikaliów i ich dostarczanie sš połšczone z głównym pulpitem sterujšcym dla całej linii, gdzie sš wskazywane stany napełnienia oraz potrzeba wymiany poszczególnych pojemników z koncentratami; także stšd sterowane jest napełnianie i mieszanie.
Program automatyzacji całej linii produkcyjnej jest dostosowany do indywidualnych potrzeb firmy Wipak Walsrode. Składa się on ze sterowania liniš dla koordynowania produkcji cylindrów i pozwala na cišgłe, szczegółowe kontrolowanie tej produkcji. Zawiera on także programy do sterowania i kontrolowania pracš poszczególnych urzšdzeń w linii. W każdej chwili możliwe sš indywidualne zmiany parametrów produkcji. Odpowiednie oprogramowanie pozwala także na połšczenie z liniš magazynu cylindrów. Komputer zna pozycję każdego cylindra w tym automatycznym magazynie i steruje urzšdzeniem obsługujšcym regały oraz systemem transportowania cylindrów.