Wspieraj swój potencjał z RMGT
14 cze 2024 12:56

Na targach drupa 2024 firma RMGT odwoływała się do innowacyjnych technologii dla przyszłości branży poligraficznej pod hasłem „Assist Your Potential”. Na szczególną uwagę zasługują dwie innowacje – system offsetowego druku arkuszowego utwardzanego wiązką elektronów (EB) oraz koncepcja Smart Factory.

(Od lewej) Piotr Gabrylewicz, dyrektor działu maszyn offsetowych w firmie Derya oraz Yagi Hajime z firmy RMGT, jeden z twórców systemu offsetowego druku arkuszowego utwardzanego wiązką elektronów (EB)

Alternatywa dla UV-LED oraz hard UV

Jednym z osiągnięć, które mogą w przyszłości odegrać ważną rolę w arkuszowym druku offsetowym, jest utwardzanie wiązką elektronów (EB – Electron Beam). Przyłożenie wysokiego napięcia do elektronów powoduje ich przyspieszenie. Wykorzystanie tych wysoce przyspieszonych elektronów w wiązce umożliwia reakcje, które wcześniej były niemożliwe przy użyciu konwencjonalnych metod przetwarzania ciepła lub światła. Gdy substancja jest napromieniowywana wiązką elektronów, przekazują jej one swoją energię, przenikając do jej wnętrza. Energia ta powoduje wzbudzenie i jonizację na poziomie molekularnym, generując reakcje chemiczne. Firmy RMGT, NHV Corporation oraz Toyo Ink specjalizują się odpowiednio w maszynach drukujących, urządzeniach EB oraz farbach. Synergia współpracy tych trzech firm dała początek technologii offsetowego druku EB, torując drogę dla nowych możliwości branży poligraficznej w przyszłości. Ta sama farba może być używana do szerokiej gamy zastosowań i podłoży, od papieru po folię. Brak lamp rtęciowych jest nie tylko ekologiczny z punktu widzenia wykorzystywanego materiału, lecz także niższego zużycia energii w porównaniu z utrwalaniem UV i UV-LED. Dodatkowo farby przeznaczone do technologii EB mają doskonałą przyczepność do folii poliolefinowych. Sprawdzona już w druku fleksograficznym technologia EB jest – podobnie jak UV i UV-LED – technologią utwardzaną energią, przy czym w przeciwieństwie do UV nie generuje ciepła i gwarantuje niską migrację.

 EB ma dodatkowo przewagę nad UV-LED, jeśli chodzi o migrację fotoinicjatorów, które w tej technologii po prostu nie występują. Ta właściwość szczególnie sprawdza się w branżach, w których obowiązują rygorystyczne przepisy, takich jak opakowania do żywności.

Jako technologia gwarantująca niską migrację, EB jest silną alternatywą dla UV-LED.

Wiedza i innowacje

Pod hasłem „Wspieraj swój potencjał dzięki wiedzy technologicznej i ciągłym innowacjom”, wystawy i pokazy RMGT skupiały się na dwóch głównych koncepcjach: zwiększonej wydajności druku reklamowego dzięki autonomicznej pracy oraz automatyzacji druku opakowań. Dla rynku druku reklamy i opakowań japoński producent zaprezentował maszynę z odwracaniem RMGT 970PF-8+LED w formacie 650 x 965 mm, który jest również dostępny w prostych konfiguracjach do ośmiu kolorów, z odwracaniem do 10 kolorów, a wszystkie maszyny są dostępne z lakierowaniem inline. Na stoisku RMGT można było zobaczyć, w jaki sposób zaawansowana automatyzacja i technologie optymalizujące pracę maszyn sprawdzają się zarówno w druku komercyjnym, jak i w druku opakowań. Automated Smart Assist Printing (ASAP) sprawdza się w automatycznym, ciągłym drukowaniu wielu zadań. Perfektor zapewnia stabilny transport papieru i odwracanie nawet podczas drukowania z dużą prędkością, a jednostka utwardzania UV-LED umożliwia jednoprzebiegowe natychmiastowe utrwalenie nadruku. Maszyny pracujące w technologii farb konwencjonalnych wyposażone są w innowacyjne wykładanie na pasie transmisyjnym, który transportuje drukowane arkusze bezpiecznie na stos wykładania. W pełni automatyczny, symultaniczny system zmiany płyt Smart-FPC umożliwia szybką zmianę zadań, a predykcyjny system sterowania pozwala na szybkie osiągnięcie docelowej gęstości optycznej. System kontroli jakości druku PQS-D (I+C+R) sprawdza gęstość optyczną, zgodność z PDF oraz registry każdego drukowanego arkusza i na bieżąco koryguje nastawy maszyny.

Drugą prezentowaną maszyną była RMGT 1060LX-6+CC – sześciokolorowa maszyna offsetowa w formacie 1060 mm, wyposażona w zespół lakierujący, długie wykładanie oraz automatyczną logistykę palet dla pracy non stop. 1060LX to zmodernizowany model, który oferuje lepsze podawanie papieru i wyższą wydajność oraz znacznie krótszy czas przygotowania do pracy podczas zmiany zadania, co wyraźnie zwiększa produktywność. Maszyna wyposażona jest w pełni automatyczny symultaniczny system zmiany płyt Simul Changer do szybkiej zmiany zadań oraz zespół lakierujący z półautomatyczną zmianą płyt, który dzięki wysprzęglaniu z głównego napędu maszyny umożliwia przygotowanie do powlekania lakierem podczas drukowania innej pracy.

Inteligentna fabryka przyszłości

Na stoisku RMGT znalazły się również propozycje inteligentnej fabryki do optymalizacji produkcji poprzez połączenie procesów drukowania w sieć. Firma starała się pokazać, jak daleko może posunąć się automatyzacja drukarni. Rozwiązanie RMGT Smart Factory automatyzuje pracochłonne i uciążliwe zadania. Dzięki wykorzystaniu technologii IoT i chmury do wizualizacji w czasie rzeczywistym, przepływ pracy i planowanie można łatwo poprawić, co skutkuje mniejszą liczbą przestojów i wyższą użytecznością sprzętu, a to dodatkowo zwiększa rentowność. Japoński producent uważa, że dzięki płynnej integracji ludzi, maszyn i systemów, jego inteligentna fabryka przyszłości odpowiada na przyspieszające trendy rynkowe, oferując idealny system produkcyjny, który elastycznie zaspokaja zmieniający się popyt. Wszystkie urządzenia w drukarni będą ze sobą połączone, a pojazdy AGV odciążą operatorów od powtarzalnej pracy związanej z transportem papieru i materiałów drukowanych do następnego procesu.  AN