Współczesna poligrafia a ograniczanie emisji CO2
6 gru 2016 14:59
Działalność człowieka – spalanie paliw kopalnych, wycinanie lasów deszczowych, produkcja czy hodowla zwierząt gospodarskich – ma coraz większy wpływ na klimat i temperaturę na Ziemi.
W jej wyniku ilości gazów cieplarnianych naturalnie występujących w atmosferze ogromnie wzrosły, a to wpłynęło na zwiększenie efektu cieplarnianego oraz globalnego ocieplenia.
Najprostszym sposobem ograniczania efektu cieplarnianego jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla.
Inwestorzy, klienci, politycy i eksperci są zgodni, że niezależnie od branży firmy mają obowiązek pomiaru i zmniejszania emisji dwutlenku węgla. To może być trudne zadanie, lecz wiele firm już podjęło wyzwanie.
Poprzez pomiary emisji gazów cieplarnianych (GHG) można określić obszary, w których konkretne przedsiębiorstwo ma największy wpływ na klimat. Pozwoli to podjąć skuteczne działania w kierunku redukcji emisji, a w przypadku braku takiej możliwości – na zakup wysokiej jakości kredytów węglowych w celu złagodzenia części lub całości emisji, by w końcu osiągnąć status neutralności węgla.
Czym jest Carbon Footprint Management?
Firma NEPCon rozwinęła silny i łatwy do zastosowania standard dla przedsiębiorstw służący do monitorowania i ograniczania korporacyjnej lub produktowej emisji dwutlenku węgla. Standard Carbon Footprint Management opiera się na wiodących wymogach dotyczących obliczania ilości gazów cieplarnianych i pomaga uzyskać długoterminowe korzyści oraz uniknąć oskarżeń o green washing.
Poprzez certyfikację przedsiębiorstwa zmniejszają emisję dwutlenku węgla oraz w przypadkach, gdy ma to zastosowanie, rekompensują nieredukowalne emisje. Te bardziej ambitne cele przyniosą większe zyski poprzez oszczędność kosztów i poprawę wizerunku firmy.
Przedsiębiorstwa mogą wybrać, czy obliczać emisję dwutlenku węgla dla:
n całej organizacji – dotyczy to wszystkich działań w całej organizacji w ciągu jednego roku. Obejmuje m.in. emisję wynikającą z używania energii w budynkach biurowych, procesów przemysłowych i użytkowania pojazdów firmowych;
n poszczególnego produktu – obejmuje emisję podczas cyklu życia danego produktu, tj. od wydobycia surowca, poprzez obróbkę materiałów, produkcję, dystrybucję, eksploatację, konserwację, utylizację aż po recykling.
Firma NEPCon może pomóc zidentyfikować luki w systemie zarządzania CO2 czyniąc GHG prostszym, systematycznym i bardziej opłacalnym.
Bazując na 15 latach doświadczenia w profesjonalnych usługach certyfikacyjnych dla liderów branży łańcucha dostaw, NEPCon oferuje następujące usługi w zakresie CFM:
n Dni informacyjne: Szkolenia z zakresu zarządzania emisją dwutlenku węgla dla przedstawicieli obsługi klienta, kadry zarządzającej oraz zainteresowanych stron.
n Usługa certyfikacji: Wstępna ocena, certyfikacja produktu lub organizacji z zakresu Carbon Footprint Management, w tym celów związanych z redukcją oraz równoważeniem emisji.
n Wsparcie w komunikacji celów: Wsparcie w osiągnięciu najwyższych korzyści związanych z certyfikacją CFM.
Korzyści płynące z Carbon
Footprint Management
Posiadając certyfikat Carbon Footprint Management przedsiębiorstwo wyróżnia się na bezkompromisowym rynku przez korzystne oddziaływanie na środowisko. Jest to coraz częściej postrzegane jako kluczowy wskaźnik wydajności. Ocena i monitorowanie emisji mogą ujawnić, w jaki sposób firma może poprawić swoją efektywność energetyczną i obniżyć koszty produkcji. Idąc dalej, przedsiębiorstwo wprowadzając certyfikację Carbon Footprint Management przygotuje się na przyszłość, gdyż to tylko kwestia czasu, zanim aktualne normy emisji zostaną dostosowane i przełożone z dużych na małe i średnie przedsiębiorstwa. Ponadto zmniejszenie emisji dwutlenku węgla jest ważnym elementem każdej polityki środowiskowej, co czyni daną firmę bardziej atrakcyjną, gdyż ludzie coraz bardziej cenią wkład firm w społeczne i środowiskowe wartości. Walka z jednym z największych zagrożeń dla ludzi i różnorodności biologicznej z pewnością znajduje się wysoko na tej liście, dlatego też warto już dziś zadbać o zmniejszenie emisji dwutlenku węgla.
Wyznaczamy kierunek zrównoważonego rozwoju
Jeśli dążą Państwo do poszerzenia kompetencji i wyrażają swoje zaangażowanie w praktyki, które stoją na straży wartości społecznych i środowiskowych, to możemy Państwu pomóc trwale pozostać na drodze do zrównoważonego rozwoju.
NEPCon oferuje usługi certyfikacyjne oraz szkoleniowe w ramach dobrze znanych programów certyfikacyjnych oraz skupia się na zapewnieniu wysokiej jakości usług i wsparcia dla firm.
Główna działalność firmy jest skoncentrowana na profesjonalnych usługach związanych z procesami certyfikacji FSC i PEFC. Specjalizujemy się w certyfikacji w branżach papierniczej i drukarskiej. W naszej ofercie mamy także usługi w zakresie LegalSource, które dotyczą weryfikacji legalności surowca zgodnie z wymaganiami rozporządzenia EUTR oraz certyfikację Sustainable Agriculture Network (SAN) produktów pochodzących z farm tropikalnych takich jak kawa, herbata, kakao. Obecnie ubiegamy się o akredytację systemu certyfikacji biomasy SBP (Sustainable Biomass Partnership).