Wszystko na temat zrównoważonego rozwoju
20 lut 2024 10:40

„drupa to więcej niż targi. Dlaczego tak twierdzę? Zasadniczo nie spotkałem się z żadnymi innymi targami, które wkładają tyle wysiłku w branżę poligraficzną i osiągają tak duży sukces” – mówi Akif Tatlısu, dziennikarz i wykładowca na Uniwersytecie Stambulskim Cerrahpaşa.

drupa będzie najważniejszymi targami w roku. To wydarzenie, którego inauguracja miała miejsce w 1951 r., stało się wiodącymi targami dla branży poligraficznej. Przez 11 dni kształtuje rynek, ujawniając pojawiające się trendy i innowacje – nawet te, które zostaną wprowadzone dopiero w nadchodzących latach. drupa służy jako platforma dla liderów branży, którzy mogą być świadkami najnowszych osiągnięć. Co nas czeka w Messe Düsseldorf osiem lat po ostatniej stacjonarnej drupie?

drupa – więcej niż targi

Ich koniec jest początkiem czteroletniego procesu, który z kolei stanowi kontynuację targów. Organizatorzy konsekwentnie pielęgnują branżę do następnej edycji, stosując strategie crossmedialne, publikując wpływowe artykuły i konsekwentnie podkreślając innowacje. Ich blog to świadectwo ich zaangażowania. Ma on duże znaczenie dla nas, dziennikarzy, ponieważ służy jako cenne źródło informacji – mówi Akif Tatlısu. – Od organizatorów targów drupa otrzymujemy wiele godnych uwagi nagłówków i aktualizacji, którymi następnie dzielimy się z naszymi czytelnikami.

drupa służy również jako rozległa platforma do nawiązywania kontaktów, która rozciąga się na wszystkie kontynenty, wspierając targi branżowe w różnych regionach geograficznych i ułatwiając rozpowszechnianie innowacji. Co więcej, targi drupa zapewniają obszary dla innowacji, trendów, seminariów i konferencji, które są równie ważne jak sama wystawa.

drupa 2024 – rekordowe wydarzenie

Pomimo rozprzestrzeniania się metod elektronicznych, targi pozostają najlepszą platformą do prezentowania nowych technologii. Podczas gdy wirtualne targi i wirtualne demo roomy stały się obecnie bardziej powszechne, nie zapewniają one fizycznego doświadczenia, które jest potrzebne.

Ośmioletnia przerwa wzmaga oczekiwania co do targów drupa 2024. Jeśli jakakolwiek edycja tych targów może być spektakularnym sukcesem, będzie to ta w 2024 r.

Czego spodziewać się po targach drupa 2024?

Jakie są potencjalne problemy i oczekiwania dzisiejszej drukarni? Odpowiedź jest dość prosta: produktywność, wysoka jakość i wysoka rentowność. Te trzy cele są dziś w centrum uwagi producentów technologii. Oczekuje się, że uczestnicy targów drupa 2024 zaprezentują własne ścieżki dla każdego aspektu branży poligraficznej.

„Cyfryzacja, digitalizacja i transformacja cyfrowa – wyjaśnienie”

We wrześniu 2022 r. na blogu drupa opublikowano artykuł o powyższym tytule. Te trzy pojęcia mają ten sam mianownik (digital), lecz trzy różne znaczenia. W języku tureckim używa się tylko jednego słowa dla tych trzech pojęć: Dijitalleşme. Pojęcie to obejmuje jednak wiele branż i procesów, co może prowadzić do nieporozumień.

Technologie druku cyfrowego i wykańczania

To tylko cztery słowa, ale mają ogromne znaczenie. Na przykład urządzenie z tonerem w formacie SRA3 może drukować cyfrowo, tak jak drukarka biurkowa, która drukuje etykiety samoprzylepne z rolki o szerokości 10 cm. Maszyna do drukowania oznakowań o szerokości 5 m, maszyna do zadrukowywania tektury falistej o szerokości 2 m, maszyna do drukowania etykiet o szerokości 33 cm, maszyna atramentowa UV drukująca w formacie B2, maszyna do zdobienia drukująca w formacie B1, stół do cięcia płaskiego lub maszyna do cięcia laserowego – wszystkie są rozwiązaniami do druku cyfrowego i wykańczania. Pierwszą rzeczą, którą musimy zrozumieć na targach drupa 2024, jest to, że indywidualne technologie druku cyfrowego zostały opracowane dla wszystkich obszarów druku, takich jak druk komercyjny, publikacje, etykiety i opakowania. Dlatego należy szukać tych technologii we wszystkich halach targów drupa i nie ograniczać się tylko do jednej hali lub stoisk jednej czy dwóch globalnych firm. Na przykład rozwiązania cyfrowe będzie można znaleźć również na stoiskach firm zajmujących się konwencjonalnymi procesami drukowania. Warto także odwiedzić stoiska producentów maszyn do druku cyfrowego znanych z produkcji urządzeń drukujących A4. Na tych stoiskach będzie można zobaczyć maszyny, które konkurują z konwencjonalnymi.

Cyfryzacja konwencjonalnych procesów

Obejmuje to różne czynniki, takie jak wykorzystanie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Wszystkie te aspekty wchodzą w zakres Przemysłu 4.0. Na targach drupa 2024 jednym z kluczowych punktów będzie obserwowanie tej transformacji. Pożądane cele można podsumować następująco:
– szybka produkcja;
– eliminacja błędów ludzkich;
– zmniejszone koszty produkcji obejmujące robociznę, materiały i odpady;
– przyspieszony czas dostawy przy minimalnych przestojach;
– osiągnięcie najwyższych standardów jakości;
– ostatecznie: maksymalizacja ogólnej wydajności sprzętu (OEE).

Rozwiązania prepress od dawna są zintegrowane z cyfryzacją, aby osiągnąć te cele. Takie elementy, jak konwersja plików PDF, zarządzanie kolorami i soft proofing stanowią część tego workflow. Obecnie nacisk kładziony jest na zapewnienie działania cyfrowego workflow w całym procesie produkcyjnym i stanowi to siłę napędową wielu nowych inwestycji. Dlatego drugim ważnym aspektem, którego możemy się spodziewać na targach drupa 2024, jest wdrożenie rozwiązań Przemysłu 4.0 w fazie drukowania i postprodukcji.

Przestrzeń dla opakowań

Trzecią ważną rzeczą, którą zdaniem Akifa Tatlısu zobaczymy na targach drupa 2024, są rozwiązania opakowaniowe, w szczególności opakowania kartonowe zajmujące wiodącą pozycję. Dzieje się tak, ponieważ prawie wszyscy główni właściciele firm, rządy i społeczności naciskają na tworzenie międzynarodowych regulacji. Właściciele firm ustanawiają również szczegółowe przepisy dotyczące przetargów. Te siły napędowe wraz z globalnymi ustaleniami, takimi jak zielone porozumienia, mają jeden cel: zrównoważony świat. Chociaż obecnie opracowano rozwiązania w wielu dziedzinach, opakowania kartonowe zapewniają najłatwiejszą drogę do osiągnięcia tego celu w branży opakowań. Dlatego kluczowy zwrot, który pojawi się na targach drupa 2024, to „zrównoważony rozwój”, który jest bardzo mocno powiązany ze wspomnianą „transformacją cyfrową” oraz rozwiązaniami w zakresie opakowań papierowych i kartonowych.

Opakowania kartonowe

Turcja wykazuje znaczny wzrost produkcji opakowań kartonowych. Według raportu Eurostatu turecki przemysł papierniczy i tekturowy jest jednym z liderów w branży opakowań z recyklingu z udziałem 85 proc. Według danych KASAD (Stowarzyszenie Producentów Opakowań Tekturowych) turecki eksport opakowań tekturowych odnotował 38-procentowy wzrost. Jednak w ostatnim kwartale 2022 r. i pierwszym kwartale 2023 r. nastąpił tam spadek, podobnie jak w pozostałej części świata.

Mimo spadku ilości wzrasta wartość. Oznacza to, że cyfryzacja procesów w opakowaniach kartonowych przyczynia się do zwiększenia wydajności i jakości. Wiodący tureccy producenci opakowań kartonowych dążą do zdobycia rynków zagranicznych i zwiększają eksport. Drukarnie aktualizują swoje maszyny, aby dostosować się do Przemysłu 4.0 w produkcji, do tego stopnia, że w 2022 r. i w pierwszym kwartale 2023 r. dokonano inwestycji w wysoce zautomatyzowany druk offsetowy, łącznie 162 jednostki (tylko od dwóch głównych niemieckich producentów). Oprócz wystaw na targach drupa 2024 punktem obowiązkowym jest również forum opakowań touchpoint.

W skrócie

Automatyzacja konwencjonalnych procesów, druk cyfrowy, w szczególności technologia atramentowa, oraz opakowania kartonowe zajmą centralne miejsce jako gwiazdy targów drupa 2024 zgodnie z zasadami Przemysłu 4.0. Ich wspólnym celem będzie „zrównoważony druk”.

Na podstawie materiałów organizatora targów drupa opracowała Iga Zagrabska