Wytyczne bezpiecznego stosowania atramentów do druku cyfrowego
19 lip 2018 14:20

Firma Intertek, czołowy twórca rozwiązań TQA (Total Quality Assurance) dla wielu branż, stworzył wszechstronne wytyczne dla dostawców rozwiązań cyfrowych, producentów opakowań oraz firm działających w sektorze spożywczym, które mają im pomóc w osiągnięciu zgodności z obowiązującymi przepisami prawnymi. 

Po pogłębionej analizie Intertek ogłosił firmę HP, jednego z największych sprzedawców rozwiązań do druku cyfrowego, pierwszym dostawcą spełniającym wymogi Wytycznych Intertek w zakresie Bezpiecznego Stosowania Atramentów (Intertek Guidelines for the Safe Use of Printing Inks). 

Stosowanie atramentów i płynów to kluczowe wyzwanie dla marek spożywczych oraz producentów opakowań z tektury falistej na wszystkich etapach łańcucha dostaw. Od tego typu opakowań z nadrukiem cyfrowym oczekuje się już nie tylko funkcjonalności i dostarczania informacji na temat produktu, ale także atrakcyjności wizualnej, która czyni je doskonałym narzędziem marketingowym. Firmy produkujące atramenty i rozwiązania do druku cyfrowego stają w obliczu z jednej strony wyzwań, z drugiej zaś szans rozwoju w zakresie innowacyjności, wzornictwa, zrównoważonego rozwoju oraz przestrzegania przepisów prawnych – zwłaszcza w odniesieniu do materiałów wchodzących w kontakt z żywnością. 

Firma HP, która obsługuje rynek druku na tekturze falistej z pomocą swoich maszyn z serii HP PageWide Press, dostarczyła Intertekowi próbniki cyfrowe z modeli PageWide T1100 oraz PageWide C500, wydrukowane atramentami wodnymi. Intertek przeprowadził następnie szczegółowe testy laboratoryjne tych wydruków, mierzące limity migracji oraz zgodność z wymogami bezpieczeństwa określonymi w globalnych wytycznych regulacyjnych i poradnikach branżowych takich jak: Swiss Ordinance, Nestlé Guidance, FDA, programy ramowe Unii Europejskiej i inne. 

W wyniku tych działań Intertek wykorzystał swoje wytyczne i w formie jasnego oraz wszechstronnego podsumowania – dostępnego dla klientów HP – potwierdził bezpieczeństwo stosowania atramentów do druku tej firmy. Eric Wiesner, dyrektor generalny działu PageWide Industrial Division firmy HP komentuje: Bezpieczeństwo klientów jest największym wyzwaniem dla HP, a uznanie ze strony Intertek wzmacnia nasz cel strategiczny, jakim jest projektowanie i produkowanie atramentów do druku cyfrowego, które spełniają surowe wymogi regulacyjne. Ta walidacja ma dla nas zasadnicze znaczenie, bowiem potwierdza przed klientami zgodność naszych produktów z wymogami bezpieczeństwa żywności w druku opakowań pierwotnych i wtórnych, bez potrzeby stosowania dodatkowych barier. 

Na podstawie materiałów firmy Intertek opracował TK

 

error: Kopiowanie zabronione!
cript>