Xeikon wprowadza technologię SIRIUS
22 kwi 2020 12:11

Prowadząc w ubiegłym roku kampanię „Moc suchego tonera”, Xeikon podkreślał przekonanie o wyjątkowej mocy, jaką technologia suchego tonera wnosi na rynek poligraficzny. Dziś dowodzi tego, przedstawiając nową generację systemu Xeikon SX30000 bazującego na tym rozwiązaniu. 

Jednoprzebiegowa maszyna napędzana przełomową technologią SIRIUS drukuje dwustronnie na różnych rodzajach podłoży o szerokości 508 mm. Pracując z prędkością 30 m/min jest w stanie drukować 404 str. A4/min, co oznacza średni wzrost prędkości o ponad 50 proc. w całym zakresie gramatur (40-350 g/m2) w porównaniu z poprzednimi urządzeniami. Pierwsza cyfrowa maszyna oparta na nowej technologii będzie dostępna na rynku od czerwca 2020.

Xeikon przeznaczał od 2017 roku znaczne zasoby starając się wytyczyć nowy standard w technologii suchego tonera i opracować nową platformę dla branży poligraficznej. Chłodzone wodą urządzenia LDA z technologią 1200x3600 dpi i jednoprzebiegowym drukiem dwustronnym z pełną rotacją pozostały niezmienione, podobnie jak konfiguracja stacji drukującej 5/5. Prawie wszystkie inne elementy zostały przeprojektowane – mówi Dimitri Van Gaever z firmy Xeikon i dodaje: Jednym z elementów, który wyróżnia technologię SIRIUS, jest jej zdolność do drukowania na różnych podłożach z dużą prędkością.

Dimitri Van Gaever wyjaśnia niektóre z kluczowych komponentów, umożliwiających technologii SIRIUS ustanowienie nowego standardu druku. Pracowaliśmy nad czterema głównymi osiami: opracowywaniem tonera, technologią obrazowania, technologią utrwalania i kondycjonowaniem mediów, co zaowocowało ponad 400 zmianami i ulepszeniami projektowymi w porównaniu z urządzeniami poprzedniej generacji. Wszystkie podstawowe komponenty zostały przeprojektowane i ulepszone, aby zapewnić najwyższą jakość, wiodącą na rynku wydajność przy zachowaniu standardów zrównoważonego rozwoju oraz w najszerszym zakresie zastosowań. Ważny krok do wprowadzenia technologii SIRIUS w nową erę produktywności został osiągnięty dzięki nowej technologii EkoFuse Xeikon: nowy utrwalacz i opatentowany nowy system chłodzenia z przepływem krzyżowym składają się na osiągnięcie najwyższych poziomów jakości druku przy wiodących prędkościach na rynku.

W przypadku nowo opracowanego tonera SIRIUS zmienione zostały parametry produkcyjne, poprawiono też właściwości kinetyczne ładowania, dostosowując zewnętrzną powłokę, aby poradzić sobie z większą prędkością obrotową silnika. 

W ten sposób Xeikon dąży do zaoferowania optymalnej jakości pokrycia kolorami na wysokiej jakości papierze w połączeniu z najwyższymi wymaganiami jakościowymi. Może to dotyczyć segmentu drukowania książek, ale ze względu na wszechstronność technologii rozwiązanie będzie miało zastosowanie również w przypadku materiałów do sprzedaży detalicznej i oznakowań, w druku zabezpieczającym i drukach komercyjnych. Oferta jest skierowana do klientów, którzy potrzebują wyższej wydajności w połączeniu z niższymi kosztami eksploatacji.

Jesteśmy pionierami technologii suchego tonera i wciąż widzimy możliwości jej dalszego ulepszania – mówi Dimitri Van Gaever i dodaje: Technologia została nazwana SIRIUS – od najjaśniejszej gwiazdy na nocnym niebie i w nawiązaniu do jej roli w pomaganiu ludziom w nawigacji i ustalaniu kursu w różnych kulturach, w całej historii. Wierzymy, że ta platforma będzie prowadzić do rentownego biznesu naszych obecnych i przyszłych klientów.

Xeikon, oddział Flint Group, jest innowatorem w technologii druku cyfrowego. Opierając się na zasadach jakości, elastyczności i trwałości projektuje, opracowuje i dostarcza cyfrowe kolorowe maszyny drukujące mające zastosowania w produkcji etykiet i opakowań, w drukowaniu dokumentów oraz druku komercyjnym. 

Ponadto firma Xeikon produkuje rozwiązania BasysPrint typu komputer-konwencjonalna płyta (CtCP) przeznaczone dla komer-cyjnego druku offsetowego. Na rynku fleksograficznym producent oferuje cyfrowe systemy pod marką ThermoFlexX, zapewniające naświetlanie płyt w wysokiej rozdzielczości w połączeniu z unikalną elastycznością i wysoką produktywnością.

W 2015 roku Xeikon dołączył do Flint Group, tworząc nowy oddział „Digital Printing Solutions” – dostawcy materiałów eksploatacyjnych i rozwiązań dla branży opakowań oraz mediów drukowanych. Flint Group rozwija i produkuje materiały eksploatacyjne, w tym farby, chemikalia do druku, klisze i urządzenia drukarskie, rękawy do druku oraz pigmenty i dodatki do stosowania w farbach i innych aplikacjach barwników. 

Na podstawie materiałów firmy Xeikon opracowała BZ