Z jednej ręki
6 gru 2016 14:56
Zapewne duża część uczestników tegorocznej edycji targów RemaDays 2013 oraz Poligrafia 2013 już zdążyła zapoznać się z nowymi drukarkami termosublimacyjnymi firmy Epson. Są to modele SureColor SC-F7000 i SureColor SC-F6000. Ponieważ nie wszystkim czytelnikom magazynu „Poligrafika” udało się dotrzeć na wspomniane imprezy branżowe, postanowiliśmy opisać zasadę działania rozwiązań firmy Epson przeznaczonych do druku termosublimacyjnego.
Warto podkreślić, że są to pierwsze drukarki termosublimacyjne Epsona, będące jednocześnie pierwszymi urządzeniami, w których wszystkie elementy – od atramentu i głowicy po obudowę i akcesoria dodatkowe – zostały zaprojektowane i wyprodukowane przez tę samą firmę.
Na wstępie należałoby zadać pytanie: czym właściwie jest sublimacja? Najprościej mówiąc, sublimacja to zjawisko, w którym substancja przechodzi ze stanu skupienia stałego w gazowy z pominięciem stanu ciekłego. Bazując na tym zjawisku, firma Epson opracowała technologię drukowania obrazów na papierze transferowym, które następnie, za pomocą pras termicznych, są przenoszone na tkaninę. W celu zapewnienia optymalnego efektu konieczne jest ustawienie odpowiedniej temperatury i czasu nagrzewania – większość tkanin poliestrowych może wytrzymać temperaturę do ok. 200°C przez 45-55 sekund. Sublimacja atramentu termosublimacyjnego firmy Epson zaczyna się w temperaturze 90-100°C. Wykorzystywany w maszynach atrament może także służyć do przenoszenia nadruków na materiały sztywne takie jak: płyta aluminiowa, płyta stalowa, płyta z twardego drewna, ceramika. Należy jednak pamiętać, że do termosublimacyjnego przenoszenia nadruków na tego typu materiały sztywne potrzebna jest powłoka poliestrowa poddana wstępnej obróbce.
Nowe rozwiązania firmy Epson wykorzystują głowice drukujące Epson Micro Piezo TFP, zapewniając tym samym wysoką jakość druku o rozdzielczości do 720x1440 dpi na wszystkich głównych rodzajach papieru do wprasowywania. Zdaniem producenta połączenie tej głowicy z atramentem Epson UltraChrome DS zapewnia osiągnięcie precyzyjnych wydruków i gwarantuje niezawodność urządzenia. Ponadto głowica i system łączenia atramentów Epson są skonfigurowane tak, aby zapewnić oszczędne zużycie atramentu.
Wytrzymała, spawana laserowo ramka wykonana przez precyzyjne roboty redukuje drgania podczas procesu drukowania, zapewniając zawsze jednakowe efekty, co jest niezwykle ważne w przypadku cyfrowego druku na tekstyliach.
Drukarki SureColor SC-F to urządzenia ze standardowym zestawem kolorów CMYK, umożliwiające tworzenie wydruków o różno-rodnych zastosowaniach. Zadaniem średnio- i wysokonakładowej 64-calowej drukarki SureColor SC-F7000 oraz nisko- i średnionakładowej 44-calowej drukarki SureColor SC-F6000 jest produkcja wysokiej jakości nadruków na miękkich szyldach, odzieży sportowej, ubraniach, akcesoriach, materiałach promocyjnych i gadżetach.
Innowacyjny układ do ładowania rolki z nośnikiem przez jednego operatora i funkcje konfiguracji – takie jak automatyczne naprężanie nośnika oraz intuicyjny panel sterowania LCD – sprawiają, że obsługa drukarek jest prosta, a ich konfiguracja zajmuje niewiele czasu i minimalizuje przestoje urządzenia. W przypadku stosowania ciężkich nośników można zamówić moduł Heavy Roll. Ta opcja jest przydatna dla użytkowników korzystających z większych rolek nośników do 80 kg o maksymalnej średnicy do 30 cm.
Obydwa modele drukują z prędkością od 16 do 57 m2/h, w zależności od przeznaczenia. Urządzenia wyposażono w zintegrowany i pojemny (1,5-litrowy) system zasilania w atrament, który można bez trudu uzupełniać nawet w trakcie pracy maszyny. Takie rozwiąza-nie czyni te urządzenia oszczędnymi i bardziej przyjaznymi dla środowiska. Automatyczny odbiornik – standardowy dla modelu SC-F7000 i opcjonalny dla SureColor SC-F6000 – umożliwia niemal nieprzerwaną produkcję przy minimalnych przestojach niezbędnych na konserwację.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Epson