Z miłości do druku
6 gru 2016 14:53
W październiku 2010 ujrzało świat, u nas stawia pierwsze kroki. O kim mowa? O najmłodszym dziecku firm Ricoh Europe PLC i InfoPrint Solutions – urządzeniu Pro C901/C901s Graphic Arts Edition. Jak zapowiadają obie firmy, profesjonaliści zajmujący się drukiem produkcyjnym mogą odetchnąć z ulgą. Czy mają rację?
Nowy system, który właśnie trafił do oferty Ricoh, został zaprojektowany z myślą o radzeniu sobie z codziennymi problemami napotykanymi w kolorowym druku produkcyjnym. Rozwiązanie przeznaczone jest zwłaszcza dla firm, które chcą osiągać wyższą jakość druku bez potrzeby zwiększania nakładów finansowych. Jak informują producenci, maszyna pozwala na realizację różnych zleceń: od podręczników i książek drukowanych na żądanie, poprzez mailing bezpośredni, do druków transakcyjnych. Nasi europejscy klienci nieustannie żądają przystępnych cenowo kolorowych urządzeń, ponieważ planują rozwijać swoją działalność w kierunku druku produkcyjnego. Poprzez dodanie Pro C901 Graphics Arts Edition do naszego portfolio urządzeń do druku kolorowego, wymagania te udało nam się spełnić w stopniu znacznie przekraczającym ich oczekiwania. Łącząc Pro C901 z zespołem profesjonalnych usług i najlepszym oprogramowaniem będziemy nadal wspierać klientów w poszerzaniu ich oferty o nowe usługi zwiększające przychody i konkurencyjność rynkową takie jak TransPromo – mówi Benoit Chatelard, wiceprezes i dyrektor generalny InfoPrint Solutions Company EMEA.
Firma Ricoh jest dumna ze swojego najmłodszego dziecka. Maszyna Pro C901/C901s drukuje dwustronnie w kolorze z prędkością 90 str. A4/min. Obsługuje podłoża o gramaturach do 300 g/m2, natomiast maksymalnym formatem arkusza, na jakim może drukować, jest SRA3. Dodatkowo urządzenie oferuje jakość zbliżoną do offsetowej, a to za sprawą m.in. bezolejowego tonera PxP. Technologia ta wpływa na gładsze cieniowanie, lepszą rejestrację koloru oraz pozwala na równomierne krycie tonerem obszarów o dużym stopniu zadruku w kolorze.
Jak informuje firma Ricoh, urządzenia z tej serii są też wyposażone w wysokonakładowe kasety z nadmuchem papieru, systemy „marek” zapewniające jednakową registrację rysunku na każdym arkuszu, zespoły odpowiadające za powtarzalność wydruków w jednym ciągu produkcyjnym oraz czujniki prowadzenia arkuszy w urządzeniu.
Dzięki modułowej budowie niektóre zespoły modelu Pro C901/C901s mogą być wymieniane samodzielnie przez operatora. W oczywisty sposób redukuje to koszty i maksymalizuje wydajność. Jak wyjaśnia producent, jest to możliwe dzięki pakietowi ORU, czyli usłudze pozwalającej – po przeszkoleniu wybranego operatora przez serwis Ricoh – na przeprowadzanie podstawowych prac serwisowych, bez konieczności oczekiwania na przyjazd mechanika. W ramach tej opcji użytkownicy maszyny otrzymują pakiet modułów i części zamiennych. Po wyszkoleniu operatorzy mogą na przykład wymieniać najistotniejsze elementy sekcji przenoszenia obrazu. Co więcej, materiały eksploatacyjne mogą być wymieniane bez zatrzymywania procesu drukowania.
Ważnym elementem – jak uważa producent – jest też „Nowa Biblioteka Mediów”, która umożliwia przechowanie do 260 profili. Spersonalizowana biblioteka pozwala na dodawanie własnych profili, przy czym rezerwowy obszar mieści 1000 dodatkowych ustawień mediów. Biblioteka jest regularnie powiększana przez Europejskie Centrum Badania Zgodności Mediów (mieszczące się w oddziale Ricoh Products Limited w Telford, Wielka Brytania). Korzystający z urządzenia mogą ustawiać zadania drukowania wybierając zaprogramowany lub własny typ nośnika, który jest zintegrowany z biblioteką mediów podłączoną do serwera druku EFI Fiery E41, E81 lub Creo C-81, udostępniającego zaawansowane narzędzia zarządzania pracami i kolorem.
Inżynierowie maszyny zastosowali w niej wiele przydatnych funkcji. Jedną z nich
jest technologia Air-Assist, która usprawnia i upraszcza podawanie papieru. Nowa sekcja utrwalania poprawia z kolei utrwalanie na wszystkich rodzajach mediów, oferując przy tym niezawodne rozdzielanie arkuszy i dobrą separację powlekanych mediów o niskiej gramaturze.
Wspólne dzieło Ricoh i InfoPrint Solutions można także zintegrować w jednym urządzeniu z opcjami służącymi do obróbki końcowej. Wśród nich znajdują się m.in.: finiszer broszurujący, przeznaczony do produkcji w pełni wykończonych broszur o objętości do 80 stron z przycinaniem przedniej krawędzi, oraz odbiornik papieru o dużej pojemności. Jak informuje Ricoh, finiszer do oprawy w spiralę automatyzuje proces oprawiania poprzez dziurkowanie, zbieranie arkuszy i nakładanie spirali bez udziału operatora, podczas gdy finiszer do oprawy klejonej produkuje książki o objętości od 10 do 400 stron w trybie dwustronnym.
Wraz z serią maszyn Pro C901 firma Ricoh poinformowała o wprowadzeniu do oferty Stream Punch PRO – opcji przeznaczonej do dziurkowania mediów powlekanych. Nowy dwustronny trymer kompatybilny z broszurownicą Plockmatic ułatwia drukowanie broszur, a pełne przycinanie z trzech stron można wykonać bez udziału operatora. Co więcej, Pro C901/C901s obsługuje pełną gamę rozwiązań workflow, których zadaniem jest zwiększanie możliwości klientów i poszerzenie zakresu oferowanych przez nich usług.
Na podstawie informacji firmy Ricoh opracowała DA