Wśród gwiazd paryskich targów Graphitec (7-10 czerwca) znalazła się – debiutująca na imprezie – flagowa maszyna Meteor DP8700 XL francuskiej firmy MGI Digital Graphic Technology. Wzbudziła ona zainteresowanie nie tylko Erica Bessona, francuskiego ministra ds. przemysłu, który odwiedził te targi, ale także przedstawicieli drukarni SEIC z Burgundii, którzy podczas trwania imprezy zdecydowali się na zakup urządzenia.
Model DP8700 XL jest najmłodszym członkiem rodziny Meteor – czterokolorowych maszyn cyfrowych, zaprojektowanych z myślą o obsłudze różnych podłoży. Urządzenia z tej serii mają za sobą wiele instalacji i znalazły zastosowanie u różnych klientów, m.in.: drukarń komercyjnych, producentów kart z tworzyw sztucznych, drukarń dziełowych i fotograficznych oraz instytucji rządowych.
Wszechstronność
W nowym egzemplarzu zastosowano funkcje znane z poprzednich modeli, które sprawiają, że seria maszyn cyfrowych Meteor jest postrzegana jako jedna z najbardziej wszechstronnych w branży. Urządzenie pozwala na obsługę bardzo szerokiej gamy podłoży – papierowych (o gramaturach 70-350 g/m2), tworzyw sztucznych/syntetyków (o grubości 100-400 mikronów) i kopert (C5, DL & C4, z okienkiem lub bez niego), natomiast jakość wydruków pochodzących z maszyny jest porównywalna do offsetowej. Jak twierdzi producent, inwestycja w nowy model Meteora jest też opłacalna (brak opłaty za klik), również za sprawą nowych cech maszyny, którą zaprojektowano z myślą o maksymalizacji wydajności i optymalizacji obsługi. Model DP8700 XL umożliwia bowiem drukowanie na arkuszach w formacie 330x1020 mm (największym spotykanym w profesjonalnym druku cyfrowym) z rozdzielczością 3600 dpi/270 lpi. Zastosowano w nim (podobnie jak we wcześniejszym modelu Meteor DP60 PRO) offsetowy samonakładak dużej pojemności (do 3000 ark.) z napowietrzaniem, podsysaniem, profesjonalną ultradźwiękową kontrolą podwójnych arkuszy, offsetowym prowadzeniem zapewniającym precyzję pasowania rzędu +/- 0,2 mm oraz z termoregulacją arkusza za pomocą podczerwieni przed drukowaniem.
Urządzenie posiada też nowej generacji RIP Fiery, podświetlany stół oraz spektrodensytometr w standardzie pozwalający na profesjonalną kalibrację kolorów. Co więcej, nowość MGI charakteryzuje się zwiększoną wydajnością dochodzącą do 4260 ark. A4/h (co w przeliczeniu daje około 50 ark. A4/min) niezależnie od zadrukowywanego podłoża (miesięczna wydajność maszyny to ok. 600 tys. stron). Z kolei możliwość zastosowania różnych rodzajów rastra zwiększa elastyczność pracy na maszynie i pozwala ją łatwo dostosować do różnych rodzajów zleceń.
Opcjonalnie urządzenie można też wyposażyć w pojemny podajnik kopert.
Otwarcie na wysokie marże
Zdolność obsługi szerokiej gamy podłoży pozwala oferować klientom więcej produktów, a co za tym idzie – generuje dodatkowe przychody, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę rynki wysokomarżowe. Jak podaje firma MGI, nowy Meteor znajdzie zastosowanie m.in. w produkcji personalizowanych kart z tworzyw sztucznych, materiałów POS, w mailingu bezpośrednim, produkcji naklejek winylowych, bransoletek identyfikacyjnych, fotoksiążek, oznakowań czy kopert. Co więcej, dla jej użytkowników cena specjalnych, „cyfrowych” papierów nie będzie już problemem, ponieważ – dzięki systemowi IR oraz inteligentnemu zarządzaniu nagrzewaniem – maszyna obsługuje te same media, które można zadrukowywać offsetem, co – jak twierdzi producent urządzenia – z jednej strony eliminuje potrzebę tworzenia specjalnych magazynów dla podłoży do druku cyfrowego, a z drugiej – oznacza większe oszczędności.
Dodatkowe korzyści
Tonery MGI wykorzystywane w najnowszym modelu Meteor są wolne od oleju i silikonu, co powoduje, że wydruki z niego pochodzące (np. na kopertach lub papierach firmowych) z powodzeniem mogą być przepuszczane przez drukarkę laserową bez obawy o rozmazywanie lub efekt ducha. Jak zapewnia producent, model DP8700XL jest jedyną maszyną produkcyjną, która gwarantuje tę możliwość.
Urządzenie DP8700 XL jest też przyjazne w obsłudze i posiada system technicznego wspomagania. Zdalne narzędzia diagnostyczne, w połączeniu z kamerą internetową (w standardzie we wszystkich modelach Meteor), umożliwiają certyfikowanym technikom MGI zdalną pomoc przy obsłudze maszyny i przeprowadzanie operatora przez wszystkie prace konserwacyjne. Co więcej, każdy cyfrowy model z rodziny Meteor posiada interaktywne wideo, które prezentuje – krok po kroku – jak można wykonać każdą procedurę, od najłatwiejszych po najtrudniejsze. Według zapewnień producenta, w przypadku konieczności wizyty na miejscu wystarczy telefon do techników MGI.
Premiera najnowszego modelu MGI w Ameryce Północnej jest planowana na wrześniowe targi Graph Expo w Chicago.
Na podstawie informacji firmy MGI opracowała DA