Zielone światło dla UV LED
6 gru 2016 14:53
Światło ultrafioletowe jest wykorzystywane w druku i innowacyjnych aplikacjach utrwalania. Okazuje się bowiem, że technologia UV LED może być oszczędną i skuteczną opcją dla systemów drukujących.
Heraeus Noblelight jest wiodącym producentem specjalnych źródeł światła i ściśle współpracuje z producentami systemów oraz odbiorcami końcowymi w celu opracowania optymalnych rozwiązań dla procesów przemysłowych. Lampa rtęciowa wynaleziona przez tę firmę w 1904 roku była wmurowaniem kamienia węgielnego pod produkcję specjalnych emiterów UV. Obecnie z innowacyjnych źródeł światła UV-LED czerpią korzyści również poligrafia i urządzenia odpowiedzialne za utrwalanie.
LED (lub oświetlenie SSL) może być w przyszłości skuteczną technologią. Diody LED mogą być włączane i wyłączane niezwłocznie po użyciu i zużywają energię tylko wówczas, gdy są włączone. Ich zaleta jest oczywista: żywotność diod LED wynosi tyle, ile są rzeczywiście używane. To sprawia, że źródło światła UV LED jest bardzo wydajne i ekonomiczne. Korzyściami są dłuższe okresy między wymianami diod, mniejsze koszty utrzymania oraz zmniejszenie liczby przestojów produkcyjnych.
Jednym z najnowszych rozwiązań wykorzystywanych w innowacyjnych aplikacjach utrwalania druku jest NobleCure, modułowy zespół LED w zakresie bliskiego UV. Technologia ta łączy wszystkie elementy peryferyjne takie jak chłodzenie, kontrola i dostawy zasilania. Elementy te są optymalnie do siebie dopasowane, aby w ten sposób optymalizować czas eksploatacji źródeł światła.
Przy długości fali 395 nm NobleCure cechuje natężenie napromieniowania o sile co najmniej 4 watów na centymetr kwadratowy. Podczas gdy obszar okna emisji jest równy prawie 40 centymetrom kwadratowym, całkowita zdolność produkcyjna wynosi około 200 watów. Rzeczywista zdolność promieniowania jest wspierana dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszej technologii mikrosoczewki. Soczewki umożliwiają kształtowanie wiązki, która zwiększa wydajność systemu UV LED o ponad 50 proc. Natężenie promieniowania pozostaje stosunkowo stabilne i nieznacznie spada nawet w przypadku różnych odległości od materiału, który ma być utrwalony. Dlatego technologia NobleCure może być stosowana niezależnie od odległości od podłoża i bez konieczności wyposażania systemu w nowe narzędzia. Jak twierdzi producent, kompaktowe wymiary systemu (95 mm, 64 mm, 77 mm) sprawiają, że NobleCure jest odpowiedni w szczególności dla wszystkich aplikacji suszenia i utrwalania, które są objęte wymogiem oszczędności miejsca. Technologia ta może być wdrożona w zakresie długości fali od 365 do 405 nm i dlatego można ją wykorzystywać także do utrwalania różnych aplikacji z klejem oraz druku cyfrowego.
Jak zaznacza producent, kolejne moduły w zakresie bliskiego UV pojawią się po pierwszym, seryjnym module. W ten sposób firma będzie oferować na całym świecie szereg standardowych modułów UV LED stworzonych z myślą o utrwalaniu innowacyjnych aplikacji poligraficznych.
Na podstawie informacji firmy Heraeus Noblelight opracowała DA