Zrównoważony rozwój i ekologia na Paperworld 2020
13 gru 2019 13:02

Zrównoważony rozwój, ochrona środowiska i działalność ekologiczna stały się kluczowymi zagadnieniami także w sektorze artykułów piśmiennych – i dlatego też są częścią Paperworld. Międzynarodowe targi papieru, materiałów biurowych i przyborów do pisania od lat poruszają temat „zielonego biura”, a obecnie koncentrują się na nim jeszcze bardziej.

W dniach 25-28.01.2020 r. we Frankfurcie odbędzie się kolejna edycja Paperworld – międzynarodowych targów artykułów biurowych i szkolnych, materiałów dla grafików, opakowań ozdobnych, kalendarzy oraz biurowej galanterii skórzanej, a także materiałów eksploatacyjnych i akcesoriów do drukarek, kopiarek i pozostałych urządzeń biurowych. Na targach prezentowane będą nowe grupy towarowe związane z bezpieczeństwem pracy, higieną i zdrowiem, jak również cateringiem biurowym. Jednym z motywów przewodnich będzie tematyka ekologii i zrównoważonego rozwoju.

Ochrona środowiska już dawno przestała ograniczać się do produktów z papieru – detaliści i producenci z każdego sektora biurowego i papierniczego coraz bardziej koncentrują się na produktach zrównoważonych i przyjaznych dla środowiska. Ważny wśród nich – papier makulaturowy od wielu lat stanowi standardową część asortymentu sklepów papierniczych. 

Ekologia w miejscu pracy traktowana jest jako wyzwanie na przyszłość, ponieważ służy nie tylko ochronie środowiska, ale także idzie w parze ze względami ekonomicznymi. Oszczędzanie zasobów i zwiększanie wydajności pracy są ściśle powiązane z aspektami ekologicznymi. „Zielona orientacja” wspiera również proekologiczne zachowania zakupowe konsumentów, które coraz bardziej zyskują na znaczeniu.

Jako międzynarodowa platforma dla rynku biurowego i artykułów piśmienniczych oraz zwierciadło branży, Paperworld koncentruje się na zrównoważonym rozwoju i ochronie środowiska. Wśród szerokiej gamy produktów biurowych materiały przyjazne dla środowiska odgrywają istotną rolę zarówno dla markowych firm, jak i dostawców produktów niszowych.

Podczas zaplanowanego na wtorek 28 stycznia 2020 roku Sustainable Office Day (Dnia Zrównoważonego Biura) poruszana będzie tematyka zrównoważonych produktów i świadomych, ekologicznych zakupów. Dzięki przykładom najlepszych praktyk poznamy m.in. rozwiązania dotyczące przyjaznego dla środowiska sprzętu i wyposażenia biurowego. 

Ochrona środowiska i zrównoważony rozwój nie są krótkotrwałymi gorącymi tematami. Przeciwnie, świadomość w tych kwestiach została ustalona w sektorze biurowym i papierniczym, którym producenci, nabywcy i konsumenci zajmują się na różne sposoby. Nasz „Dzień Zrównoważonego Biura” ma stanowić przykład dla całej branży – mówi Michael Reichhold, dyrektor targów Paperworld.

Zespół Paperworld wspierany jest przez B.A.U.M. (Niemieckie Stowarzyszenie Zarządzania Środowiskowego), będące partnerem targów. Stowarzyszenie to jednocześnie jedna z największych sieci korporacyjnych i informacyjnych dla zrównoważonego biznesu w Europie.  Działa jako pierwsza, niezależna inicjatywa środowiskowa handlu i przemysłu, będąc dziś, z ponad 500 członkami, największym tego rodzaju stowarzyszeniem w Europie i zarazem wieloletnim partnerem Paperworld.

Dniu Zrównoważonego Biura towarzyszyć będzie broszura „Green Directory”,  która porusza aktualne tematy związane ze zrównoważonym rozwojem oraz przedstawia firmy oferujące ekologiczne produkty wraz z opisem i umiejscowieniem ich na planie hali.

Agencja ds. Odnawialnych Zasobów (Fachagentur Nachwachsende Rohstoffe – FNR) zaprezentuje inicjatywę „Biura Odnawialnego”. Jako główny partner Federalnego Ministerstwa Żywności i Rolnictwa, FNR promuje większe uwzględnienie zrównoważonych produktów (biurowych) w zamówieniach publicznych i prywatnych. Pracownicy na swoim stoisku wyjaśnią związek między wyborem produktów a klimatem, ponieważ dzięki 18 milionom biurowych miejsc pracy w Niemczech i licznym biurom domowym istnieje duży potencjał innowacyjnych roślinnych alternatyw w zakresie wyposażenia.

W holu targowym znajdzie się w tym roku także stanowisko Forest Stewardship Council (FSC), którego zadaniem jest promowanie przyjaznej dla środowiska, społecznie i ekonomicznie opłacalnej gospodarki leśnej na całym świecie. Tę niezależną organizację pozarządową non-profit reprezentują krajowe grupy robocze w ponad 80 krajach. Pracownicy FSC będą informowali o wymaganiach dotyczących certyfikacji wyrobów papierowych oraz doradzali wystawcom i zwiedzającym. Ciekawą inicjatywą jest także wydawana corocznie broszura informacyjna „Green Pages”, która zawiera listę wszystkich wystawców Paperworld posiadających certyfikat FSC.

Jednym z ważnych punktów programu targowego tradycyjnie już ma stać się pokaz Paperworld Trends, prezentujący najnowsze trendy kolorystyczne i wzornicze na podstawie wybranych produktów wystawców. Trendy inspirują zarówno producentów, jak i dystrybutorów.

Na podstawie informacji organizatora opracowała BZ

 

error: Kopiowanie zabronione!
cript>