Zwojowa alternatywa
6 gru 2016 14:53
W branży poligraficznej produkcja opakowań wyróżnia się jako sektor, który doświadcza ciągłego wzrostu. Jednak za zachęcającymi wykresami słupkowymi kryją się rosnące i dynamicznie się zmieniające grupy produktów, scenariusze produkcyjne oraz konkurencyjność, które łącznie sprawiają, że korzystanie z istniejących możliwości dla wielu może być wyzwaniem.
Konkurencyjność będzie rosła, ponieważ działający w branży specjaliści ds. opakowań są zatrudniani przez drukarnie komercyjne poszukujące możliwości wyróżnienia swojej oferty na tle innych. Wzrasta też zainteresowanie zagadnieniami związanymi ze zrównoważonym rozwojem i ekologią. Dodatkowo produkcja w regionach o niższych kosztach nadal będzie zagrożeniem dla krajów, w których koszty pracy są wysokie, zwłaszcza wówczas, gdy produkty konsumpcyjne i ich opakowania są wytwarzane razem.
Producenci opakowań na całym świecie są również konfrontowani z wyzwaniami pojawiającymi się przed wszystkimi mediami drukowanymi. Marketingowcy, razem z handlowcami, domagają się krótszych i spersonalizowanych nakładów, wyższej jakości druku, większej gamy formatów itp. Oczywiście wszystko to przy niższych kosztach.
Alternatywny offset zwojowy
Fleksografia, druk wklęsły i offset arkuszowy były dotychczas dominującymi technologiami wykorzystywanymi w produkcji opakowań giętkich i kartonowych oraz etykiet. Teraz – jako alternatywę – firma Goss International proponuje zwojową technologię offsetową. Technika zwojowego offsetu zyskuje znaczenie w opakowalnictwie, ponieważ oferuje drukarniom konkurencyjną i wyróżniającą się na tle innych jakość druku, wyższą wydajność oraz produktywność – twierdzi Jacques Navarre, wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu w firmie Goss International.
Navarre dodaje także, że to innowacje firmy Goss International oraz jej doświadczenie w zakresie automatyzacji, wielkich formatów, integracji procesów i produkcji przemysłowej pozwoliły dostosować powszechnie znane zalety technologii offsetu zwojowego do potrzeb drukarń opakowaniowych. Podkreśla także, że nowa maszyna Sunday Vpak została zaprojektowana od podstaw specjalnie z myślą o produkcji opakowań. Nie zależało nam, żeby w prosty sposób zmodyfikować maszynę komercyjną, ale zaczęliśmy od zera i wykorzystaliśmy sprawdzone techniki, by w ten sposób zbudować nową, wyspecjalizowaną maszynę dla branży opakowań – komentuje Navarre.
Dla opakowań od zera
Modele maszyn Goss Sunday Vpak są dostępne o wąskich i szerokich wstęgach od 20 cali (510 mm) do 75 cali (1905 mm) i przeznaczone do produkcji opakowań giętkich, etykiet oraz różnych wyrobów kartonowych. Wyposażono je w technologię szybkiej wymiany tulei, co zapewnia powtarzalność ustawień. Urządzenia te posiadają również zaawansowane systemy nafarbiania, nawilżania i kontroli, które firma stosuje w komercyjnych maszynach offsetowych, a także workflow i technologie automatyzujące mające zapewnić redukcję odpadów i czasu narządzania.
Najnowsze urządzenia firmy Goss International przeznaczone dla opakowalnictwa dostępne są jako kompletne systemy produkcyjne. W celu sprostania wymaganiom różnych aplikacji posiadają też opcje umożliwiające podawanie z roli i konwersję.
Dostosowując sprawdzone technologie firmy Goss do specjalnych potrzeb drukarń opakowaniowych otworzyliśmy przed nimi całkiem nowe możliwości, jak np. cięcie kosztów oraz osiąganie wyższej wydajności i jakości – dodaje Navarre. – Naszym celem jest teraz nawiązanie dialogu z postępowymi drukarniami opakowań, które są zainteresowane poznaniem nowych możliwości offsetu zwojowego.
Na podstawie informacji firmy Goss International opracowała DA