Żywność coraz bardziej bezpieczna 
18 wrz 2020 11:49

Wraz ze wzrostem zainteresowania bezpieczeństwem opakowań stosowanych w przemyśle spożywczym rośnie popyt na technologię druku, która chroni pakowaną żywność przed substancjami toksycznymi. W odpowiedzi na ten trend i coraz bardziej rygorystyczne przepisy firmy Screen i Lintec podjęły wspólne działania w kierunku poprawy bezpieczeństwa etykiet i klejów o niskiej migracji.

Uważamy, że bezpieczeństwo opakowań żywności jest odpowiedzialnością całego łańcucha dostaw. Dlatego też, gdy tylko jest to możliwe, współpracujemy z partnerami, aby zwiększyć dostępność bezpiecznych opakowań o niskiej przepuszczalności – mówi Taishi Motoshige, kierownik ds. sprzedaży i operacji w Screen Europe.

Screen Graphic Solutions Co., Ltd. (Screen GA), spółka zależna Screen Holdings (Kioto, Japonia) jest jednym z wiodących producentów wysokowydajnych atramentowych systemów drukujących oraz rozwiązań w zakresie etykiet i opakowań. Opierając się na dziesięcioleciach badań i rozwoju cyfrowego druku atramentowego, trzy lata temu firma wprowadziła na rynek system do druku etykiet 

Truepress JetL350UV+ LM. Rozwiązanie wykorzystuje specjalnie opracowane atramenty o niskiej migracji, które podnoszą bezpieczeństwo opakowań żywności. System jest wyposażony w mechanizm usuwania azotu, który do minimum redukuje gęstość tlenu i przyspiesza schnięcie (zwane także „utwardzaniem”) atramentów UV, dodatkowo zapobiegając ich migracji. Truepress JetL350UV+ LM jest obecnie popularny w Europie i ze względu na parametry techniczne chętnie wybierany przez dziesiątki drukarń. Zainteresowanie naszą technologią drukowania etykiet o niskiej migracji pozostaje duże, nawet w czasach pandemii – zapewnia Taishi Motoshige.

Rodzaj kleju ma znaczenie

Chociaż etykiety o niskiej migracji mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa opakowań żywności, ważny jest również wybór klejów używanych w celu przyklejania etykiet do opakowań. Lintec, jeden z wiodących dostawców materiałów etykietowych stosowanych w przemyśle opakowaniowym, od lat inwestuje w badania i rozwój, aby nieustannie ulepszać swoje kleje o ultraniskiej migracji. 

Ostatnio Lintec i Screen nawiązały współpracę w celu zwiększenia bezpieczeństwa etykiet i opakowań przeznaczonych do produktów zdrowotnych i spożywczych. Firmy łączą siły i wykorzystują swoje zaawansowane technologie w produkcji etykiet do żywności i produktów farmaceutycznych, działając w sposób wydajny i zgodny z najwyższymi standardami regulacyjnymi.

Kwestie bezpieczeństwa związane z migracją składników atramentu i kleju w całym łańcuchu dostaw żywności oraz farmaceutyków, a także potencjalne zagrożenia dla zdrowia, jakie mogą one stanowić dla użytkowników końcowych, są powodem do niepokoju dla właścicieli marek i producentów. Dlatego dostawcy etykiet i opakowań stają w obliczu rosnącego zapotrzebowania na rozwiązania, które zapewniają ochronę produktów przed zanieczyszczeniami spowodowanymi atramentami i klejami – mówi Kazuya Katoh, dyrektor generalny działu administracyjnego dywizji badań i rozwoju w firmie Lintec.

Znakomity wynik

Screen i Lintec przeprowadziły kilka niezależnych testów zewnętrznych, aby ocenić wydajność połączonych technologii o niskiej migracji. Wyniki badań wykazały, że po połączeniu Truepress Jet L350UV + LM firmy Screen z materiałem etykietowym Lintec ogólny limit migracji (OML) wynosi 0,6 mg/100 cm2. 

To znakomity wynik, biorąc pod uwagę, że obecny przepis UE dla OML wynosi 10 mg/100 cm2 – zapewnia Motoshige. Wspólnie mierząc się z problem migracji atramentu, Lintec i Screen pokazują swoje zaangażowanie w odpowiedzialność korporacyjną i dostarczają produkt, który zapewnia właścicielom marek oraz użytkownikom końcowym pewność, jakiej potrzebują – podumowuje Kazuya Katoh.

Na podstawie materiałów firmy Screen opracowała BZ