Rynek w ostatnim czasie staje się coraz bardziej wymagający dla firm produkcyjnych. Muszą mierzyć się z wieloma problemami, a także wychodzić naprzeciw nowym wymaganiom stawianym przez światową gospodarkę.
Trend eko, a w szczególności idea zrównoważonego rozwoju staje się standardem. Coraz częściej media ukazują tzw. wyspy śmieci, katastrofy i anomalie klimatyczne oraz informują o wyczerpujących się naturalnych surowcach i źródłach energii. Kierunek eko jest bardzo pozytywny i pożądany, a my – czy chcemy, czy nie – jesteśmy jego beneficjentami.
W ostatnim czasie zostało wprowadzonych sporo zmian regulujących przepisy w sprawie gospodarki odpadami, np. zwiększenie „opłaty marszałkowskiej” na początku 2019 r.; ponadto brak inwestycji oraz mała liczba firm zajmujących się wywozem odpadów skutkują podniesieniem cen wywozu oraz utylizacji śmieci.
Wzrost kosztów energii dla firm o 40-60 proc. również jest mocno związany z tym nurtem. Niezbędne jest dostosowanie się do wymogów Unii Europejskiej – czyli zmniejszenie emisji CO2 czy też zwiększenie udziału energii odnawialnej.
Ponadto borykamy się z problemem braku pracowników, ich rotacji, wzrostu wynagrodzeń oraz cen materiałów (farb, podłoży do druku itp.), które drożeją. Poprzez wymagania rynku musimy skupić się na maksymalizacji produkcji i zmniejszeniu ilości odpadów z nią związanych.
Naprzeciw tym normom i wyzwaniom wychodzi firma 3M, która każdego roku wprowadza na rynek setki produktów opracowanych w laboratoriach. Działalność badawczo-rozwojowa i wprowadzanie nowych rozwiązań są dla 3M priorytetem, dlatego na ten cel przeznacza aż 6 proc. światowej sprzedaży. Produkty te można spotkać zarówno w życiu codziennym, jak i w wyspecjalizowanych zakładach produkcyjnych.
W ostatnim czasie 3M zaproponowało innowacyjne rozwiązanie dla druku fleksograficznego w postaci pianki do montażu L-series.
Taśma, podobnie jak w przypadku serii E oraz H, charakteryzuje się strukturą mikrokanałów, które przecinają się pod kątem 45° w warstwie kleju (rys. 1). Wytłoczony wzór pozwala na usunięcie uwięzionego powietrza. Pęcherzyki znikają spomiędzy warstwy taśmy i płyty oraz między taśmą a tuleją lub cylindrem, co umożliwia montaż praktycznie bez bąbli powietrza.
Zastosowanie tego rozwiązania przyczynia się do:
– oszczędności czasu poprzez łatwy i szybki montaż, w szczególności przy krótkich nakładach;
– braku postoju maszyny podczas produkcji z powodu pęcherzyków powietrza znajdujących się pod płytą;
– lepszego przylegania krawędzi.
Skutkuje to minimalizacją odpadów, reklamacji od klientów i kosztów zatrzymania produkcji.
Cechą wyróżniającą jest specjalna formuła kleju od strony płyty, która umożliwia bardzo prosty demontaż, bez większego wysiłku operatora, przy jednoczesnej wysokiej adhezji taśmy podczas drukowania.
Zastosowanie smart-kleju znacząco redukuje czas demontażu oraz ilość zniszczonych polimerów, których zakup i utylizacja nie są tanie.
Badanie wykazujące, że siła demontażu jest niższa od pozostałych serii, zostało przeprowadzone w laboratorium 3M (rys. 2).
Opis metody testowej:
– Paski kliszy o szerokości 25 mm były odklejane od powierzchni taśmy E1020, E1020H, L1020 pod kątem 90 stopni.
– Test przeprowadzono przy użyciu głowicy pomiarowej 100 N.
– Prędkość odrywania 300 mm/min.
Porównując wyniki adhezji kleju doskonale widać, jak taśmy L-series wpasowują się w trend eko – zapewniają dużą oszczędność czasu w związku z szybkim i łatwym odklejaniem oraz redukcją ilości uszkodzonych płyt fotopolimerowych. Jest to dobre rozwiązanie dla firm, pozwalające na duże usprawnienia procesów produkcyjnych.
Chcesz się dowiedzieć, jak taśma 3M L-series działa w praktyce? Dołącz do Webinarium – oglądaj, słuchaj i zadawaj pytania ekspertom!
Aby otrzymać informację o planowanym Webinarium, skontaktuj się z 3M wypełniając formularz na: 3m.pl/studio.
Justyna Długosz
Specjalista ds. Rozwoju Rynku
3M Poland Sp. z o.o.