Poligrafia wiecznie żywa
31 Mar 2022 12:34

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

15 marca br. w Zakładzie Technologii Poligraficznych Politechniki Warszawskiej przy ul. Konwiktorskiej 2 odbył się uroczysty finał 6. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poligraficznego. Celem obecnej i poprzednich edycji było podniesienie zainteresowania uczniów szkół średnich problematyką poligrafii, promowanie tego kierunku studiów w Instytucie Mechaniki i Poligrafii PW oraz integracja poligraficznego środowiska nauczycielskiego i akademickiego. Jednym z patronów medialnych konkursu jest miesięcznik „Poligrafika”. 

Konkurs na stałe zagościł w terminarzu wydarzeń organizowanych przez warszawską uczelnię, co roku przyciągając kilkuset uczniów zainteresowanych sprawdzeniem swojej wiedzy poligraficznej oraz powalczeniem o indeks wydziału. Wydarzenie ma charakter ogólnopolski i stawia sobie za cel wsparcie rozwoju szkół technicznych w Polsce. 

Najnowsza edycja konkursu została podzielona na trzy etapy. W dwóch pierwszych, przeprowadzonych w dniach od 15 listopada do 15 grudnia 2021 roku za pośrednictwem internetowej platformy konkursowej, wzięło udział około 700 uczniów, którzy musieli odpowiedzieć na 10 (I etap) i 20 (II etap) pytań konkursowych. Z ich grona konkursowe jury wybrało 40 finalistów, którzy spotkali się w połowie marca br. w Warszawie, by w konwencjonalnej formule pisemnego testu odpowiedzieć na 30 pytań. Z ich grona wyłoniono laureatów i wyróżnionych finalistów – łącznie 20 osób – które zyskały uprawnienia do przyjęcia na studia realizowane na kierunku Papiernictwo i Poligrafia Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Warszawskiej poza normalną procedurą konkursową. Uprawnienia te obowiązują w roku uzyskania świadectwa dojrzałości i będą realizowane od roku akademickiego 2022/2023.

Konkurs od lat wspierają czołowe firmy działające w sektorze poligraficznym, w tym roku Heidelberg, 3M, Canon, hubergroup oraz Koenig & Bauer. Do podjęcia nauki na wydziale Papiernictwa i Poligrafii osobiście zachęcali uczestników finału Tomasz Pawlicki z firmy Heidelberg oraz Piotr Lis z 3M Poland. 

Wyniki konkursu ogłosił dziekan ds. kształcenia i organizacji studiów dr inż. Grzegorz Wróblewski: Po dwóch nietypowych latach, gdy w związku z pandemią koronawirusa poprzednie konkursy odbywały się w trybie zdalnym – podobnie jak cała edukacja – wreszcie wróciliśmy do sal. Z poprzednimi laureatami spotykam się osobiście na zajęciach z rysunku technicznego i jest mi niezwykle miło widzieć ich na naszym wydziale. Liczę, że za kilkanaście miesięcy – gdy obecni trzecioklasiści, którzy dominują w gronie finalistów, zakończą swoją edukację w szkołach średnich – zobaczę się z nimi w auli, gdy będę im wręczał list gratulacyjny z okazji rozpoczęcia nauki w naszej uczelni. Tego Państwu życzę: przebrnięcia przez edukację na poziomie średnim, zdania matury i zawitania ponownie w nasze progi.

Następnie dziekan wręczył dyplomy dwóm tegorocznym laureatom, uczniom Zespołu Szkół Poligraficznych im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie: Aleksandrze Wnęk z IV klasy oraz III-klasiście Bartoszowi Zwierzchowskiemu. Pozostała 18-tka otrzymała dyplomy wyróżnionych finalistów i prawo do rozpoczęcia studiów na Wydziale Papiernictwo i Poligrafia bez konieczności zdawania egzaminów wstępnych. 

Z roku na rok coraz więcej osób rekrutuje na nasz kierunek, stale obserwujemy wzrost liczby studentów, na co zapewne wpływ miało również uruchomienie w 2019 roku dwóch nowych zajęć z grafiki komputerowej i opakowalnictwa. Co ciekawe, zainteresowanie studiowaniem na naszym wydziale deklarują również osoby spoza szkół o stricte poligraficznym profilu: uczniowie techników elektronicznych, informatycznych, budowlanych, a nawet liceów ogólnokształcących. Nie wszyscy laureaci konkursu podejmują u nas studia – przeciętnie co roku jest ich około dziesięciu – jednak cieszy, że nie brakuje młodych osób, które pragną poszerzać swoje horyzonty – powiedziała dr inż. Marta Gajadhur. 

Tomasz Krawczak