Poligrafia wiecznie żywa
31 mar 2022 12:34

15 marca br. w Zakładzie Technologii Poligraficznych Politechniki Warszawskiej przy ul. Konwiktorskiej 2 odbył się uroczysty finał 6. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poligraficznego. Celem obecnej i poprzednich edycji było podniesienie zainteresowania uczniów szkół średnich problematyką poligrafii, promowanie tego kierunku studiów w Instytucie Mechaniki i Poligrafii PW oraz integracja poligraficznego środowiska nauczycielskiego i akademickiego. Jednym z patronów medialnych konkursu jest miesięcznik „Poligrafika”. 

Konkurs na stałe zagościł w terminarzu wydarzeń organizowanych przez warszawską uczelnię, co roku przyciągając kilkuset uczniów zainteresowanych sprawdzeniem swojej wiedzy poligraficznej oraz powalczeniem o indeks wydziału. Wydarzenie ma charakter ogólnopolski i stawia sobie za cel wsparcie rozwoju szkół technicznych w Polsce. 

Najnowsza edycja konkursu została podzielona na trzy etapy. W dwóch pierwszych, przeprowadzonych w dniach od 15 listopada do 15 grudnia 2021 roku za pośrednictwem internetowej platformy konkursowej, wzięło udział około 700 uczniów, którzy musieli odpowiedzieć na 10 (I etap) i 20 (II etap) pytań konkursowych. Z ich grona konkursowe jury wybrało 40 finalistów, którzy spotkali się w połowie marca br. w Warszawie, by w konwencjonalnej formule pisemnego testu odpowiedzieć na 30 pytań. Z ich grona wyłoniono laureatów i wyróżnionych finalistów – łącznie 20 osób – które zyskały uprawnienia do przyjęcia na studia realizowane na kierunku Papiernictwo i Poligrafia Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Warszawskiej poza normalną procedurą konkursową. Uprawnienia te obowiązują w roku uzyskania świadectwa dojrzałości i będą realizowane od roku akademickiego 2022/2023.

Konkurs od lat wspierają czołowe firmy działające w sektorze poligraficznym, w tym roku Heidelberg, 3M, Canon, hubergroup oraz Koenig & Bauer. Do podjęcia nauki na wydziale Papiernictwa i Poligrafii osobiście zachęcali uczestników finału Tomasz Pawlicki z firmy Heidelberg oraz Piotr Lis z 3M Poland. 

Wyniki konkursu ogłosił dziekan ds. kształcenia i organizacji studiów dr inż. Grzegorz Wróblewski: Po dwóch nietypowych latach, gdy w związku z pandemią koronawirusa poprzednie konkursy odbywały się w trybie zdalnym – podobnie jak cała edukacja – wreszcie wróciliśmy do sal. Z poprzednimi laureatami spotykam się osobiście na zajęciach z rysunku technicznego i jest mi niezwykle miło widzieć ich na naszym wydziale. Liczę, że za kilkanaście miesięcy – gdy obecni trzecioklasiści, którzy dominują w gronie finalistów, zakończą swoją edukację w szkołach średnich – zobaczę się z nimi w auli, gdy będę im wręczał list gratulacyjny z okazji rozpoczęcia nauki w naszej uczelni. Tego Państwu życzę: przebrnięcia przez edukację na poziomie średnim, zdania matury i zawitania ponownie w nasze progi.

Następnie dziekan wręczył dyplomy dwóm tegorocznym laureatom, uczniom Zespołu Szkół Poligraficznych im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie: Aleksandrze Wnęk z IV klasy oraz III-klasiście Bartoszowi Zwierzchowskiemu. Pozostała 18-tka otrzymała dyplomy wyróżnionych finalistów i prawo do rozpoczęcia studiów na Wydziale Papiernictwo i Poligrafia bez konieczności zdawania egzaminów wstępnych. 

Z roku na rok coraz więcej osób rekrutuje na nasz kierunek, stale obserwujemy wzrost liczby studentów, na co zapewne wpływ miało również uruchomienie w 2019 roku dwóch nowych zajęć z grafiki komputerowej i opakowalnictwa. Co ciekawe, zainteresowanie studiowaniem na naszym wydziale deklarują również osoby spoza szkół o stricte poligraficznym profilu: uczniowie techników elektronicznych, informatycznych, budowlanych, a nawet liceów ogólnokształcących. Nie wszyscy laureaci konkursu podejmują u nas studia – przeciętnie co roku jest ich około dziesięciu – jednak cieszy, że nie brakuje młodych osób, które pragną poszerzać swoje horyzonty – powiedziała dr inż. Marta Gajadhur. 

Tomasz Krawczak