Instalacja w formacie XL

Pierwsza w skali świata sześciokolorowa maszyna offsetowa Heidelberg Speedmaster XL 145, z podwójnym lakierowaniem i zintegrowanymi rozwiązaniami do logistyki materiałowej została zainstalowana w firmie Karl Knauer KG w Biberach na początku 2010 r. Instalacja urządzenia to część największej inwestycji w dziejach firmy, o wartości sięgającej 10 mln euro.

Odchudzona produkcja

Karl Knauer KG specjalizuje się w opakowaniach i obróbce powierzchni. Firma zatrudnia ok. 430 pracowników i jest największym pracodawcą w regionie Biberach. Stworzona w 1938 roku przez Karla Knauera, należy nadal do rodziny założyciela; wkrótce zarządzanie przedsiębiorstwem przejmie trzecie pokolenie właścicieli. Przedsiębiorstwo, które zawsze specjalizowało się w produkcji pudełek składanych było jednym z pierwszych, które zastosowało – w 1961 r. – druk offsetowy w tym segmencie poligrafii. Obecnie Karl Knauer KG koncentruje się na druku opakowań i materiałów reklamowych (głównie biurowych i papeterii) dla europejskich odbiorców. Trzecim filarem biznesu firmy jest produkcja niepowtarzalnych opakowań najwyższej jakości na specjalne zamówienie – obszar, w którym firma jest liderem rynkowym (zwłaszcza w segmencie opakowań na ekskluzywne wina i alkohole).
Firma jest wierna zasadom „lean production” i zamierza utrzymać swoją czołową pozycję rynkową dzięki wzrostowi produktywności i obniżeniu kosztów finansowania. Zakup nowej maszyny Hei-delberga wpisuje się w tę koncepcję –przyznaje production manager Gerhard Kammerer. Speedmaster XL 145-6+LYYL jest wyposażony w sześć offsetowych zespołów drukujących, dwa zespoły lakierujące, dwa suszące oraz wydłużone wykładanie z kombinacją modułu suszenia IR DryStar i UV, pozwalającego na nakładanie różnych połączeń lakierów wodnych i UV. Wysokie na 4 metry i długie na przeszło 40 metrów urządzenie to jak na razie największy model do produkcji nowoczesnych opakowań oraz wykańczania powierzchni.
Decyzję o wyborze maszyny Heidelberga poprzedziła analiza oferty rynkowej. Zespół ekspertów w Karl Knauer KG, złożony z członków zarządu i kierowników, opracował listę 15 wymagań, które powinna spełniać idealna maszyna. Przez ich pryzmat oceniono oferty czołowych producentów. „Głosowanie wypadło na korzyść Speedmastera XL; 11 głosów za przy 4 przeciwnych należy uznać za imponujący wynik” – mówi Kammerer. Decydującym czynnikiem przemawiającym za wyborem tego modelu była jego zdolność do efektywnego kosztowo druku krótkich nakładów.

Heidelberg: wybór na lata

Nowy Speedmaster XL 145 jest wyposażony w centrum sterowania Prinect Press Center i w urządzenie do pomiaru spektrofotometrycznego inline Prinect Inpress Control. Pozwalają one w pełni kontrolować przebieg produkcji – od nakładania, przez druk, lakierowanie, suszenie aż po wykładanie – oraz zapewniają kontrolę registrów i barw. Zdaniem firmy Karl Knauer, Speedmaster XL 145 jest gotowy do realizacji nowego zlecenia już po zadruku 250 arkuszy próbnych, co oznacza istotną oszczędność czasu i materiałów przy przeciętnych nakładach 7 tys. arkuszy. Nadal wykonujemy testy optymalizacyjne w celu podniesienia wydajności maszyny, a już teraz osiągnęliśmy 30 proc. wzrost w porównaniu z poprzednią maszyną, która przez pewien czas pracowała równolegle z nowym urządzeniem – wyjaśnia Kammerer.
Związki firmy z koncernem Heidelberg trwają od wielu dekad. Karl Knauer był pierwszym producentem opakowań, który zainwestował w pięciokolorowego Speedmastera CD 102 z dwiema wieżami lakierującymi; był też pierwszym użytkownikiem modelu Speedmaster XL 105 (także z dwiema wieżami lakierującymi). Firma należy do grona kilku klientów Hei-delberga, którzy regularnie spotykają się z decydentami firmy, omawiając sytuację rynkową i dzieląc się swymi przemyśleniami co do rozwiązań, jakie powinny się znaleźć w nowych maszynach niemieckiego producenta.     n

opracowanie: Tomasz Krawczak