Jeżdżący unikat

Drukarnia Cartondruck AG, we współpracy z producentem samochodów marki smart i berlińską projektantką Sarah Illenberger, stworzyła wyjątkowy egzemplarz auta smart fortwo. Do wykończenia jego nadwozia i wnętrza użyto najwyższej jakości kartonu oraz kartonowych pudełek. Samochód jest ekologiczny w najszerszym tego słowa znaczeniu i… jeździ.
Jak twierdzi drukarnia Cartondruck, elementem jej filozofii działania jest zrównoważony rozwój w harmonii z naturą, a innowacyjny projekt samochodu smart ma być kolejnym tego wyrazem.
Każde z 7 tys. pudełek zdobiących smarta zostało wykonane z wysokiej jakości certyfikowanego kartonu pochodzącego z fabryki Gmund, do produkcji którego użyto drewna ze źródeł odnawialnych. Tysiące małych kartonowych pudełek w różnych odcieniach zieleni przyklejonych do nadwozia przypominają liście krzewu. W ten sposób mają nawiązywać do natury i ochrony środowiska. Z kartonu zostały wykonane również takie elementy unikatowego modelu, jak lusterko wsteczne i lusterka boczne, kołpaki czy dywaniki. Z kolei zastosowanie kalkulatora dwutlenku węgla pozwoliło drukarni Cartondruck AG na określenie poziomu emisji CO2 podczas procesu produkcyjnego oraz zrekompensowanie skutków tej emisji przez udzielenie finansowego wsparcia projektom ekologicznym.

Ekologiczny i gotowy do jazdy
Wszystkie kartonowe elementy unikatowego samochodu są w pełni funkcjonalne. Pomysłodawcą tej konstrukcji jest Holger Wingenfeld z działu R&D CD Cartondruck AG. Projektem smart drukarnia Cartondruck zademonstrowała, że z pomocą alternatywnych, przyjaznych środowisku technologii już dzisiaj można kształtować przyszłość. Cartondruck smart pokazuje, że karton i pudełka użyte w inteligentny sposób dają zaskakujące możliwości dekoracyjne – komentuje wspólne przedsięwzięcie Marc Schnizer, współwłaściciel i członek zarządu Cartondruck AG.
Dzięki temu projektowi chcieliśmy pokazać, że smart w żadnym wypadku nie służy do „jednorazowego użytku” i może pozostawić po sobie trwały ślad, nawet jeśli wykonamy go z tak niecodziennego materiału. Lubimy znajdować nowe sposoby podkreślania miejskiej kreatywności smarta, różnorodnych możliwości jego projektowania i wyjątkowej przyjazności dla środowiska – wyjaśnia Marc Langenbrinck, dyrektor zarządzający marki smart oraz szef działu sprzedaży i marketingu.

Ręcznie wykonany
W tworzeniu kartonowego smarta uczestniczyła Sarah Illenberger – berlińska artystka i ilustratorka specjalizującą się w projektach wizualnych. Swoje prace tworzy ręcznie, korzystając głównie z odnawialnych materiałów, takich jak papier, drewno i wełna. Z myślą o Cartondruck smart Illenberger zaprojektowała naturalny wzór przypominający kamuflaż: ECO-FLAGE.
Unikatowy smart miał premierę we wrześniu 2010 roku w Paryżu na ekspozycji odbywającej się równolegle z Paryskim Salonem Motoryzacyjnym. Miesiąc później był ozdobą stoiska firmy Cartondruck na targach Luxe Pack w Monako.
Na podstawie informacji firmy Cartondruck i serwisu New York Times opracowała DA