Lena Chmielewska
To już coroczna tradycja. Pod koniec ubiegłego roku odbyła się kolejna edycja seminarium zorganizowanego przez firmę Grafikus w siedzibie DuPont w Neu – Isenburg k. Frankfurtu. Zostało ono przygotowane z myślą o firmach zajmujących się fleksografią w zakresie cyfrowej technologii przygotowania form drukowych, jak również dla drukarń. Nie zabrakło również przedstawicieli firm, które obecnie wykonują formy drukowe w technologii analogowej, ale bardzo poważnie myślą o zmianie technologii.
Podczas tegorocznego seminarium liczna grupa polskich klientów miała szanse poznania organizacji pracy w firmie DuPont, która na co dzień jest dla nich dostawcą płyt fotopolimerowych. Ważniejsze dla uczestników seminarium były informacje techniczne i technologiczne, jakie zostały im przekazane oraz wizyta w Centrum Technologicznym – o czym będzie mowa w dalszej części artykułu.
Tegoroczne seminarium było poświęcone w pełni cyfrowej technologii form drukowych oraz nowościom, jakie pojawiły się w ostatnich miesiącach w branży fleksograficznej.
Firma DuPont – już tradycyjnie – rozpoczęła seminarium kolacją, tym samym oficjalnie witając wszystkich uczestników. Wykłady poprowadzili doświadczeni inżynierowie DuPont –Horst Weimer oraz Ute Hirse.
Pierwsza część dwudniowych wykładów dotyczyła portfolio płyt fotopolimerowych (przeznaczone dla wąskiej wstęgi, szerokiej wstęgi, druku na tekturze oraz nowe typy fotopolimerów). Następnie miało miejsce praktyczne szkolenie dotyczące technologii wykonywania cyfrowych form drukowych poprzedzone prezentacją zawierającą informacje teoretyczne. Dzięki temu, że seminarium miało miejsce w Centrum Badawczym w Neu-Isenburg, uczestnicy mogli korzystać z najnowszych urządzeń stanowiących wyposażenie laboratorium i wykonywać wszelkiego rodzaju testy. Zapoznali się też z możliwością kontroli zarówno procesu przygotowania form drukowych, jak i kontroli samych form. W tym celu omawiane były testy kontroli pracy lasera w naświetlarkach CDI Esko oraz samej naświetlarki (test Fokus, DFTA, ocena maski Lams). Nie pozostawiono również bez komentarza sposobu kalibracji form drukowych, bez której nie można sobie wyobrazić wysokiej jakości form drukowych.
Kolejnym etapem seminarium było poznanie termicznej technologii FAST, której firma DuPont jest twórcą i posiada na nią patent. Firma wciąż pracuje nad jej rozwojem, czego dowodem jest FAST Round. O ile technologia termiczna przeznaczona do płyt płaskich jest znana na rynku i funkcjonuje również w Polsce, o tyle technologia FAST Round przeznaczona dla tulei dopiero „raczkuje” na rynku. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z zasadą działania innowacyjnych urządzeń stworzonych dla tej technologii oraz ocenić jakość druku.
Nie zabrakło również wykładu związanego z nowością, jaką jest Flexo HD. Technologia HD Flexo została stworzona przez firmę Esko w celu podniesienia jakości druku fleksograficznego na poziom porównywalny z jakością druku offsetowego. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu większej rozdzielczości oraz systemowi punktów wspomagających.
Uwieńczeniem wykładów dotyczących technologii stał się wykład poświęcony błędom, jakie można napotkać na każdym etapie produkcyjnym. Wykład był poparty prezentacją przykładów błędów w druku, które wcześniej badano i analizowano w laboratorium, pomagając klientom w rozwiązywaniu problemów technicznych i technologicznych przy produkcji form drukowych. Ku zaskoczeniu organizatorów ten wykład cieszył się największym zainteresowaniem.
Tegoroczne seminarium było wyjątkowe, ponieważ nie zorganizowano wizyty ani w przygotowalni, ani w drukarni. Za to Centrum Technologiczne DFTA zaprosiło polskich klientów do swojej siedziby w Stuttgarcie. Była to niepowtarzalna okazja dla uczestników seminarium, ponieważ DFTA nie ma zwyczaju zapraszania gości. Uczestnicy mieli okazję poznać działanie centrum, zwiedzić cześć badawczą, laboratoria i zobaczyć, jakim sprzętem posługuje się centrum. Mogli też obserwować, w jaki sposób prowadzone są badania druku na różnych podłożach wykonywane na drukarce fleksograficznej firmy F&K, która stanowi wyposażenie centrum.
Ponadto zwiedzającym przekazano kilka ciekawych informacji na temat tego, nad czym obecnie prowadzone są badania (nowe sposoby kontroli, nowe kształty punktów), ale tym zapewne w niedługim czasie DFTA podzieli się z całym światem fleksografii.
Centrum badawcze DFTA to również Uniwersytet Druku, w którym szkolą się studenci poligrafii wybierając kierunek zgodny z poszczególnymi technikami drukowania.
Firmy Grafikus – Systemy Graficzne oraz DuPont planują już kolejne seminarium wyjazdowe w 2011 roku.