Interpelacja prezesa Heidelberga do rządu niemieckiego
10 gru 2008 15:19
Plan ożywienia gospodarczego przedstawiony przez kanclerz Angelę Merkel w związku z kryzysem nie zyskał aprobaty szefów największych niemieckich firm takich jak Volkswagen, BASF, Adidas, Bosch, Porsche, ZF, Bayer i najbliższy naszej branży Heidelberg. Zgłosili oni w związku z tym interpelację domagając się przedsięwzięcia bardziej zdecydowanych działań.
Ocena europejskich komentatorów, którzy uznali niemiecki plan za zbyt powściągliwy i nieśmiały w obliczu obecnych wyzwań ekonomicznych, znalazła też odbicie w reakcjach przemysłowców, których działalność uczyniła z Niemiec światowego lidera w dziedzinie eksportu. Tego typu demarche jest na tyle wyjątkowe, że wymaga od rządu Angeli Merkel zdecydowanych rozstrzygnięć i nieortodoksyjnych decyzji.
Martin Winterkorn, prezes Volkswagena, stwierdził: "Musimy przede wszystkim zapobiec temu, by kryzys nie przekształcił się w katastrofalny pożar. Mamy do czynienia z sytuacją absolutnie wyjątkową i nie możemy znaleźć z niej wyjścia stosując wyłącznie tradycyjne instrumenty polityczne i ekonomiczne."
Jurgen Hambrecht z grupy BASF proponuje obniżenie podatków dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz zwiększenie inwestycji w infrastrukturę zaznaczając, że jeśli rząd odmówi obecnie inwestowania w ramach programu koniunkturalnego, później będzie musiał wydać jeszcze więcej na złagodzenie społecznych skutków kryzysu.
Bernhard Schreier, prezes Heidelberger Druckmaschinen AG deklaruje, że rząd federalny powinien kontrolować banki wspierane przez państwo, bowiem ponosi w tym przypadku takie samo ryzyko jakie zwykle towarzyszy finansowaniu przedsiębiorstw.
Trzeba stwierdzić, że sektor maszyn drukarskich szczególnie ucierpiał w wyniku recesji. Producenci informują o spadku sprzedaży wynoszącym od 18 do 30%; duża część kontraktów anonsowanych w czerwcu podczas targów drupa nie zostanie zrealizowana.
Niemcy są ojczyzną trzech światowych liderów tego sektora, firm Heidelberg, manroland i KBA, które zdominowały de facto narodowy rynek, tak więc brak zdecydowanych działań rządu federalnego na rzecz ożywienia gospodarczego i kontroli banków mógłby w rezultacie spowodować głębokie przemiany w tym sektorze, katastrofalne pod względem zatrudnienia.
Według niemieckiej prasy finansowej rząd federalny mógłby doprowadzić do obniżenia stopy procentowej na pożyczki międzybankowe i wydłużyć do 5 lat okres trwania gwarancji rządowych.
Pytanie brzmi: czy to wystarczy?
Na podstawie Graphiline.com opracowała IZ