Technologia druku w zastosowaniu do produkcji wskaźników biomedycznych
4 paź 2011 14:42
Według raportu zamieszczonego ostatnio w czasopiśmie „Printed Electronics World” (PEW), walijscy naukowcy zamierzają wykorzystać najnowsze technologie drukowania do budowy niedużego biosensora zdolnego do diagnozowania wielu chorób. Ich celem jest umieszczenie przeciwciał w odpowiednim tuszu, którym będzie następnie wykonywany nadruk na kompatybilnych podłożach lub materiale i stosowany jako jednorazowe wskaźniki. Można je będzie produkować masowo przy niskich kosztach.
W artykule wyjaśniono, że testy na przeciwciała są rutynowo stosowane w celu wykrywania określonych stanów chorobowych. Korzystanie z tych badań jest jednak ograniczone, ponieważ muszą być przeprowadzane w laboratoriach przez wysoko wykwalifikowanych techników, co jest kosztowne i czasochłonne. Drukowane zestawy przeciwciał przyspieszają proces badania jednocześnie zmniejszając potrzebę wiedzy osoby testującej i złożoność potrzebnego sprzętu, wprowadzając możliwości użycia ręcznych elektronicznych skanerów do szybszej diagnozy. Pozwala to na przeniesienie badań ze szpitala lub laboratorium do przychodni, tym samym zmniejszając koszty testów. Biosensory mogą również okazać się bezcenne do stosowania w nagłych sytuacjach w oddalonych zakątkach świata.
Projekt jest finansowany przez rząd walijski i EWG w celu pobudzania oraz wspierania współpracy między uniwersytetami i przemysłem. Edwin Hart, minister ds. spraw biznesu, reklamy, techniki i nauki w rządzie walijskim powiedział, że rządowy program wspiera komercyjne wykorzystanie nowych pomysłów powstałych w Walii, a w tym przypadku diagnostykę medyczną posiadającą duży potencjał wzrostu.
Współpraca przemysłowa jest prowadzona przez Walijskie Centrum Druku i Powlekania na Uniwersytecie Swansea oraz Instytut Nauk Przyrodniczych. Partnerstwo to obejmuje także firmę Micropharm, która wytwarza przeciwciała w Newcastle Emlyn, Abertawe Bro Morgannwg University NHS Trust oraz firmę Innovia Films of Cumbria, która będzie udzielać porad na temat wyboru podłoży i materiałów.
W wywiadzie dla PEW prowadzący badania prof. Claypole powiedział, że projekt znajduje się w czołówce międzynarodowych badań i stanowi znaczący postęp w druku wskaźników biomedycznych. Masowy druk jest również najpraktyczniejszym sposobem osiągnięcia niskich kosztów produkcji jednorazowych wskaźników. Dostępność tanich, jednorazowych technologii produkcji wskaźników jest podstawowym wymogiem przy wczesnym rozpoznawaniu choroby. Zastosowanie przeciwciał jako wskaźników nastawionych na wykrywanie specyficznych ludzkich chorób jest uważane za jeden z kolejnych największych kroków w dziedzinie ochrony zdrowia.
Na podstawie „Tappi over Wire” opracował TG