Integracja zakładów produkcyjnych KBA
5 gru 2012 13:02
Jesienią 2013 r. firma Koenig & Bauer AG (KBA) planuje zintegrować fabrykę w Trennfeld, założoną w 1964 r., z zakładem zlokalizowanym w miejscowości Würzburg. Świadczy to, że drugi co do wielkości producent maszyn drukujących aktywnie stawia czoło wyzwaniom rynkowym w postaci silnej konkurencji mediów online, zmian strukturalnych w przemyśle drukarskim oraz wzrostu wydajności maszyn drukujących na słabnącym rynku offsetowych maszyn zwojowych. Decyzja została ogłoszona przez Clausa Bolza-Schünemanna, dyrektora generalnego i prezesa firmy KBA, 4 grudnia br. podczas spotkania z pracownikami zakładu Trennfeld.
W fabryce zlokalizowanej w Trennfeld pracuje obecnie ok. 220 wykwalifikowanych pracowników, którzy zajmują się montażem zespołów drukujących oraz nadbudów do akcydensowych i gazetowych maszyn drukujących. KBA z 40-proc. udziałem w światowym rynku maszyn gazetowych odgrywa w tym sektorze znaczącą rolę. Jak już wcześniej zostało wspomniane, produkcja z Trennfeld zostanie przeniesiona do oddalonego o 25 km zakładu w Würzburgu.
Spółka KBA po rozpoznaniu rynku, wciąż borykającego się z trudną sytuacją, postanowiła dostosować zdolności produkcyjne swoich zakładów do obecnych warunków. Dla przykładu odlewnia i inne komórki produkcyjne fabryki w Würzburgu są coraz częściej wykorzystywane do wspomagania fabryki w Radebeul koło Drezna. Ponadto produkcja nowej serii maszyn do druku banknotów została przeniesiona z austriackiego oddziału KBA-Mödling AG do głównego zakładu w Würzburgu. Podjęte działania spółki wiązały się także z redukcją zatrudnienia.
Firma KBA nie oczekuje ożywienia na rynku offsetowych maszyn zwojowych i przewiduje mniejszą sprzedaż urządzeń w tym segmencie w ciągu najbliższych 3 lat.
„Decyzja o integracji zakładu w Trennfeld podjęta przez zarząd i radę nadzorczą nie była łatwa. Z ekonomicznego punktu widzenia utrzymywanie dwóch częściowo wykorzystywanych fabryk nie ma sensu. Nasz biznes zwojowy może tylko pozytywnie patrzeć w przyszłość, w której wszyscy pracownicy, cała przestrzeń i dostępne urządzenia byłyby w pełni wykorzystywane. W wyniku przeniesienia oraz bliskiej lokalizacji oczekujemy, że uproszczone procedury przyniosą znaczne oszczędności” – mówi Claus Bolza-Schünemann. Po zakończeniu procesu relokacji zakład w Trennfeld zostanie zamknięty pod koniec 2013 r.
Na podstawie informacji firmy KBA opracował KS