Granpak z pierwszym w Europie systemem Kodak Trendsetter Q1600
22 maj 2015 10:27
Wielkoformatowy system CtP Kodak Trendsetter Q1600 – zainstalowany jako pierwszy w Europie - to jeden z wielu elementów dużego planu inwestycyjnego drukarni Granpak z Andrychowa. Firma korzysta na co dzień z płyt Kodaka z grupy Electra, a także z systemu workflow Prinergy Connect i oprogramowania do impozycji opakowań Pandora tego producenta.
„Od wielu lat systematycznie inwestujemy i unowocześniamy nasz park maszynowy oraz modernizujemy hale produkcyjne – mówi Mariusz Korczak, współwłaściciel firmy Granpak. – Bacznie obserwujemy rynek i dostosowujemy technologie do potrzeb naszych klientów (...). Taka strategia pozwala nam na zdobywanie i pracę z klientami mającymi duże potrzeby produkcyjne w grupach asortymentowo powtarzalnych. To z kolei pociąga za sobą konieczność zwiększania mocy przerobowych, co było bezpośrednim powodem inwestycji, jakie rozpoczęliśmy jakiś czas temu. Obok wybudowanego w 2014 roku nowego zakładu produkcyjnego (wraz z biurowcem) o łącznej powierzchni przekraczającej 4,5 tys. m2, dostosowanego do produkcji opakowań (mających bezpośredni kontakt z żywnością), zakupu dwóch maszyn sztancujących oraz pełnoformatowej, 6-kolorowej arkuszowej maszyny offsetowej - kluczowym elementem wprowadzanych przez nas zmian była naświetlarka CtP Kodak Trendsetter Q1600”.
Firma Granpak istnieje od 2001 roku, a jej produkcja od początku koncentruje się na opakowaniach bazujących na tekturze litej i kaszerowanej. Produkty te, wykonywane głównie z myślą o odbiorcach z przemysłu ciężkiego, spożywczego i w mniejszym stopniu farmaceutycznego - mają stanowić podstawę jej asortymentu także w najbliższych latach.
Granpak inwestuje nie tylko w rozwiązania, które usprawniają produkcję, ale są również przyjazne dla środowiska. W ciąg tych inwestycji wpisał się system CtP firmy Kodak, bazujący na termicznej naświetlarce Kodak Trendsetter Q1600. „Format 1600 jest bardzo wymagający – mówi Mariusz Korczak – dlatego kupując naświetlarkę zdecydowaliśmy się na sprawdzonego dostawcę o dużym doświadczeniu, jakim jest Kodak Polska. Dużym atutem była dla nas również zastosowana w tej maszynie technologia SQUAREspot, która jest podstawą dokładnego i jednolitego procesu naświetlania. Zapewnia ona wysoką jakość i jednolitość obrazu pomimo zmiennych parametrów naświetlania. Pozwala uzyskać punkty rastrowe o wielkości nawet 10 mikronów, umożliwiając wyróżniający się na rynku druk, co jest dla nas szczególne istotne. Wpływa także na utrzymanie jakości drukowania i przyspiesza proces narządzania maszyny. Ważną kwestią był dla nas również serwis. Kodak w tym zakresie jest firmą niezawodną. Stąd nasza ostateczna decyzja o zakupie rozwiązania tego dostawcy oraz fakt, że na co dzień pracujemy również na płytach tego producenta”.
Drukarnia pracowała już wcześniej na płytach Kodaka z grupy Electra, znała dzięki temu ich właściwości - także pod względem jakości, która jest w stanie sprostać nawet najtrudniejszym projektom. „To bardzo ważne w przypadku naszej działalności, gdzie trudne i wymagające prace stanowią dla nas chleb powszedni – mówi Mariusz Korczak. - Okazało się, że z naświetlarką Kodaka ich realizacja jest nie tylko sprawniejsza, ale również doskonała, jeśli chodzi o jakość. Wdrożenie całego systemu CtP znacząco wpłynęło na skrócenie czasu procesu produkcji – przede wszystkim od wyjścia projektu z działu graficznego do dostarczenia gotowych płyt do hali maszyn drukujących, co przekłada się również na czas realizacji poszczególnych zleceń. (...)”.
Dodatkowo oprogramowanie Kodak Prinergy Connect zapewnia – zdaniem właścicieli drukarni – doskonałe funkcjonowanie i niezawodność.
Opracowano na podstawie informacji firmy Kodak Polska