Książki wracają do łask
24 kwi 2023 11:50

Brytyjskie Stowarzyszenie Wydawców poinformowało o rekordowej sprzedaży książek na Wyspach Brytyjskich w 2022 r., choć jednocześnie przyznało, że ten sukces po części może wynikać z wyprzedaży zapasów z lat ubiegłych.

Brytyjski przemysł wydawniczy cieszy się dobrą kondycją, wynika z danych opublikowanych przez Publishers' Association. Pomimo rosnącej sprzedaży książek w formatach cyfrowych to tradycyjny druk pozostaje królem sprzedaży – można przeczytać w raporcie zatytułowanym „A Year in Publishing”.

Raport donosi, że rynek wydawców książek zanotował w 2022 r. obroty w wysokości 6,9 mld funtów, co oznacza 4 proc. wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim, a na pozycje drukowane przypadła ponad połowa tej kwoty. To również najwyższy ogólny poziom obrotów odnotowany mimo stałej presji ekonomicznej, wojny w Ukrainie oraz rosnących kosztów życia.

Brytyjscy wydawcy książek wydali na druk 3,8 mld funtów – o 3 proc. więcej niż w 2021 r. - co przełożyło się na liczbę 669 mln woluminów. Sprzedaż książek cyfrowych wzrosła o 5 proc. - najwięcej spośród wszystkich formatów niedrukowanych – i osiągnęła wartość 3,1 mld funtów.

Wzrosty dotyczą książek popularnych- szczególnie beletrystyki – a w mniejszym stopniu tych przeznaczonych dla sektorów edukacyjnego i akademickiego. Sektor książek o charakterze naukowym również został zdominowany przez technologię cyfrową. Z ogólnych przychodów w wysokości 3,5 mld funtów formaty cyfrowe przyniosły 2,6 mld funtów, a mniej niż 1 mld funtów książki i czasopisma drukowane. Jest to również sektor, w którym dominuje eksport; sprzedaż za granicę przyniosła 2,5 mld funtów wpływów. Sektor akademicki odnotował w ciągu roku wzrost o 3 proc., przy czym sprzedaż w formie cyfrowej wzrosła o 5 proc. w porównaniu z 4 proc. spadkiem sprzedaży książek i czasopism drukowanych.

Wzrost poziomu sprzedaży odnotowano również w przypadku szerzej pojętego rynku edukacyjnego, choć w tym przypadku w większym stopniu odpowiadał za to eksport niż ograniczony rynek lokalny. Tutaj dominuje format książek drukowanych (sprzedaż w wysokości 539 mln funtów, 17 proc. wzrostu), przy całkowitej wartości szacowanej na 634 mln funtów.

Należy jednak podkreślić, że wspomniany wzrost sprzedaży był po części napędzany przez wyprzedaż zapasów zgromadzonych w poprzednich latach, a zatem w ograniczonym stopniu wpłynął na wzrost zamówień w brytyjskich drukarniach.

Rynek eksportowy wzrósł o 26 proc., osiągając poziom 440 mln funtów, w stosunku do spadku o 2 proc.  - do 194 mln funtów – na rynku krajowym. Trzy największe rynki eksportowe - Hiszpania, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Egipt – zwiększyły poziom zamówień w 2022 r.

Największy poziom sprzedaży na Wyspach Brytyjskich notują książki popularne, na które wydano 2,3 mld funtów; w tej kwocie mieści się sprzedaż eksportowa (825 mln funtów, 13 proc. wzrostu). Pomimo obaw, że czytniki do książek elektronicznych spowodują odejście tradycyjnych woluminów drukowanych do lamusa, druk nadal dominuje w tym sektorze ze sprzedażą o wartości 1,8 mld funtów, 4-krotnie większą niż książek cyfrowych (423 mln funtów).

W 2022 r. sprzedano książki beletrystyczne za kwotę 797 mln funtów (9 proc. wzrostu); książki z nurtu literatury faktu za 1 mld funtów (2 proc. spadek); książki dla dzieci za 429 mln funtów (1 proc. wzrostu); audiobooki za 164 mln funtów (8 proc. wzrostu). W podsumowaniu autorzy raportu stwierdzają: „Druk pozostaje królem, ze wzrostami sprzedaży tego formatu napędzanymi przez rynek wydawnictw specjalistycznych”.

Opracowano na podstawie informacji serwisu Print Business