Za swoją wybitną pracę doktorską historyk Acelya Bakir otrzymała nagrodę drupa Prize 2023. Co roku drupa honoruje i promuje, przez przyznanie tej nagrody, wybitnych młodych naukowców na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Heinricha Heinego w Düsseldorfie.
Drupa Prize jest nagrodą pieniężną w wysokości 6000 EUR i została wręczona przez Wolframa N. Dienera, prezesa i dyrektora generalnego Messe Düsseldorf; Erharda Wienkampa, dyrektora zarządzającego Messe Düsseldorf; dr. Martina Gocha, kanclerza Uniwersytetu Heinricha Heinego w Düsseldorfie i dr. Franka Meiera, dziekana Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Heinricha Heinego w Düsseldorfie, podczas ceremonii w dniu 28 sierpnia 2023 r. w Messe Dusseldorf. Dr Andreas Pleßke, rzecznik zarządu Koenig & Bauer i przewodniczący komitetu drupa, pogratulował laureatce nagrody w osobistej wiadomości wideo.
Innowacyjne podejście do tematu
Praca doktorska oceniona z notą summa cum laude nosi tytuł „Sehen, Hören, Mitmachen: Die mediale Inszenierung der Moskauer Schauprozesse und die Mobilisierungskampagne in der Sowjetunion, 1936-1938” („Widzieć, słyszeć i uczestniczyć: medialna inscenizacja procesów moskiewskich oraz kampania mobilizacyjna w Związku Radzieckim, 1936-1938”) i była nadzorowana przez prof. dr Beate Fieseler. Acelya Bakir zastosowała w swoich badaniach szczególnie innowacyjne podejście: po raz pierwszy umieściła moskiewskie procesy pokazowe w roli centralnego elementu kampanii mobilizacyjnej, a tym samym nie tylko ich inscenizację na sali sądowej, ale również towarzyszące im treści medialne skierowane do lokalnego społeczeństwa.
Praca Bakir zapewnia nie tylko ważny i innowacyjny wgląd w komunikację polityczną i mobilizację w erze Stalina, ale także wiele ważnych bodźców do lepszego zrozumienia teraźniejszości, zauważa Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Heinricha Heinego w związku z nominacją do nagrody drupa Prize.
O laureatce nagrody drupa 2023
Acelya Bakir urodziła się w Krefeld w 1985 roku. W latach 2005-2008 z powodzeniem ukończyła studia licencjackie z historii i germanistyki na Uniwersytecie Heinricha Heinego w Düsseldorfie, w 2012 roku obroniła tytuł magistra historii. W tym samym roku rozpoczęła studia doktoranckie z historii Europy Wschodniej na Wydziale Filozoficznym i ukończyła pracę doktorską „Sehen, Hören, Mitmachen: Die mediale Inszenierung der Moskauer Schauprozesse und die Mobilisierungskampagne in der Sowjetunion, 1936-1938” w lutym 2022 r. po pomyślnej obronie, uzyskując ogólną ocenę summa cum laude. Acelya Bakir mieszka i pracuje w Berlinie. Jest asystentką naukową w Fundacji „Haus der Geschichte der Bundesrepublik” i rzecznikiem prasowym oraz koordynuje public relations (PR) dla członka niemieckiego parlamentu w niepełnym wymiarze godzin.
Informacje o drupa Prize
Od 1978 roku Messe Düsseldorf co roku przyznaje drupa Prize o wartości 6000 EUR za wybitną pracę doktorską powstałą na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Heinricha Heinego w Düsseldorfie. Nagroda pieniężna służy promowaniu publikacji i rozpowszechnianiu doskonałej pracy doktorskiej w naukach humanistycznych. Ta nagroda jest przyznawana przez panel ekspertów składający się z prezydenta i wiceprezydenta Uniwersytetu Heinricha Heinego w Düsseldorfie (HHU), przewodniczącego komitetu drupa oraz prezesa i dyrektora generalnego Messe Düsseldorf.
Opracowano na podstawie informacji Messe Düsseldorf