Ostatnio zauważyliśmy wzrost zainteresowania naszych klientów materiałami magnetycznymi do druku. Niestety dość powszechnym problemem jest brak wiedzy o rodzajach folii magnetycznej i sposobie pracy z nią, a także niewiedza, jak szeroko można ją stosować i jak łączyć ją z innymi istniejącymi mediami. Dlatego postanowiliśmy przygotować krótki przegląd ich właściwości i możliwości zastosowań.
Często zdarza się, że klienci obawiają się druku na podłożach magnetycznych, tymczasem jest to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy pracują na drukarkach UV lub – dla przykładu – z ekosolwentowymi drukarkami EPSON serii S (z aluminiowymi stołem grzewczym, umożliwiającymi druk na magnetycznych mediach do druku z rolki).
Zacznijmy od rodzajów podłoży magnetycznych do druku:
Magnetyczne folie do druku
Magnetyczne folie do druku to folie magnetyczne z tworzywa sztucznego PET lub PVC, połączone z wysoce magnetyczną powłoką przystosowaną do druku UV, żywicznego, lateksowego i ekosolwentowego (EPSON). Są łatwe w montażu i usuwaniu oraz nie pozostawiają śladów.
Folie i podkłady ferromagnetyczne
Folie ferromagnetyczne, zwane inaczej „papierem stalowym”, to połączenie warstwy białego PP do druku z opiłkami żelaza, dzięki czemu przyciągają się do wszystkich powierzchni magnetycznych.
Podkłady ferromagnetyczne również zawierają opiłki żelaza, ale są grubsze i dodatkowo wyposażone w klej. Służą jako podkład do magnesów, np. po przyklejeniu na ścianę podkładu ferro można przyczepiać do niego folie i bazy magnetyczne.
Bazy magnetyczne
Bazy magnetyczne – to grube folie zbudowane najczęściej z syntetycznej gumy oraz proszku o właściwościach ferromagnetycznych. Są niezwykle łatwe do obróbki. W zależności od grubości materiału można je ciąć na gilotynie, nożyczkami lub nożem, nie zapominając o ploterze tnącym. Mogą być też stosowane jako wymienny nośnik dla wydruków na folii monomerowej.
Gdzie można stosować folie podłoża magnetyczne do druku?
– W produkcji dekoracji – folie magnetyczne pozwalają na kreatywne wykorzystanie powierzchni metalowych. Mogą być stosowane do tworzenia dekoracji, magnetycznych tablic, kalendarzy czy plansz do gier (w tym oklein / maskownic na grzejniki);
– W produkcji materiałów dla szkół, przedszkoli i innych ośrodków edukacyjnych: magnesy mogą być wykorzystane do nauki i zabawy. Można na nich umieszczać magnetyczne litery, cyfry czy kształty – ułatwiając naukę i poznawanie;
– W produkcji planerów i tablic magnetycznych dla zespołów do organizacji pracy, planowania zadań, wizualizacji postępu prac: folie magnetyczne mogą być wykorzystywane do planowania zadań, z możliwością nadruku spersonalizowanego dla danej firmy lub zespołu. Można na nich umieszczać magnetyczne etykiety, listy rzeczy do zrobienia czy inne ważne informacje. Dodatkowo, jeśli zalaminujemy je folią do markerów suchościeralnych, mogą łączyć obie funkcje tablicy magnetycznej i tablicy suchościeralnej;
– W produkcji materiałów identyfikacji i reklam magnetycznych, czyli tymczasowych reklam na pojazdach lub innych metalowych powierzchniach. Są łatwe do nakładania i usuwania, co czyni je praktycznym narzędziem marketingowym.
Warto sprawdzić, czy dostawca tych położy do druku posiada produkty bezpieczne dla użytkownika, np. certyfikat producenta na pozytywnie badanie zgodnie z normą EN 71-3 na obecność substancji toksycznych (w właściwie ich braku produkcie) – tak jak w przypadku MagDecor.
Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą materiałów do druku o właściwościach magnetycznych.
Aby uzyskać więcej informacji, kliknij TUTAJ
Artykuł sponsorowany.