W ramach znaczącego kroku w kierunku zrównoważonego rozwoju, przemysł leśny wraz z naukowcami rozpoczął podróż w celu zrewolucjonizowania procesów wytwarzania masy celulozowej. Pod przewodnictwem Centrum Badań Technicznych VTT z Finlandii i Instytutów Badawczych RISE ze Szwecji utworzono stowarzyszenie 10 organizacji badawczych, uniwersytetów i firm.
Ten program badawczy, znany jako Emission Free Pulping, ma na celu radykalne zmniejszenie spalania biomasy i zwiększenie wydajności materiału drzewnego do roztwarzania z ok. 50 proc. do prawie 70 proc. Z przewidywanym budżetem w wysokości ok. 15 mln euro w ciągu najbliższych pięciu lat, program może pochwalić się ok. 20 pełnoetatowymi badaczami zajmującymi się jego celami.
Poprawa efektywności energetycznej
Współpraca łączy przemysł leśny, firmy technologiczne, organizacje badawcze i uniwersytety w celu zmiany tradycyjnych procesów wytwarzania masy celulozowej. Inicjatywa ta ma na celu poprawę efektywności energetycznej, optymalizację wykorzystania i konwersji drewna, osiągnięcie pulpy bez emisji dwutlenku węgla oraz znaczne zmniejszenie zużycia wody w procesach rozwłókniania.
Atte Virtanen, wiceprezes ds. przetwarzania biomateriałów i produktów w VTT, podkreśla konieczność zmiany procesów chemicznych i operacji w celu zwiększenia efektywności wykorzystania zasobów i wartości uzyskanej z drewna, biorąc pod uwagę ograniczony charakter zasobów leśnych i biogenne emisje CO2 ze spalania biomasy.
Międzynarodowe znaczenie
Do tej pory pięciu gigantów przemysłowych – ANDRITZ, Arauco, Metsä Group, Stora Enso i Valmet – zobowiązało się do pięcioletniego zaangażowania w tę współpracę, wnosząc zarówno swoją wiedzę, jak i wsparcie finansowe. Business Finland przeznaczył również ponad 5 mln euro na finansowanie projektu w ciągu trzech lat, podkreślając krajowe znaczenie odnowy przemysłu leśnego dla konkurencyjności Finlandii.
Inicjatywa jest chwalona za wizję dobrze prosperującego ekosystemu leśnego, stawiającego na innowacje i wspólny wysiłek w celu zapewnienia zrównoważonego wykorzystania drewna i bardziej wydajnych metod wytwarzania masy celulozowej. Współpraca ta ma być przełomowa w skali międzynarodowej, z potencjałem do wyznaczenia nowych standardów odpowiedzialności środowiskowej i doskonałości operacyjnej w przemyśle celulozowo-papierniczym.
Program, wspierany przez wiodące uniwersytety z Finlandii i Szwecji, w tym Uniwersytet Aalto, Uniwersytet Technologiczny Chalmers i kilka innych, jest świadectwem siły otwartej współpracy.
Wspólne wyzwanie
Stowarzyszenie jest otwarte na kolejnych przedstawicieli przemysłu i nauki, którzy dołączą do wysiłków, podkreślając wspólne wyzwanie i kluczową rolę technologii i innowacji w transformacji branży.
Bezemisyjne wytwarzanie pulpy jest symbolem zaangażowania branży w zrównoważony rozwój. Inicjatywa ta wyznacza nowy kierunek dla przemysłu celulozowo-papierniczego poprzez innowacyjne badania i współpracę.
Opracowano na podstawie informacji VVT