W dniach 11-12 marca 2024, w czterechsetną rocznicę założenia pierwszej stałej oficyny drukarskiej w Warszawie, odbędzie się konferencja naukowa, której tematem przewodnim będzie „400 lat druku w Warszawie”.
Historia mediów drukowanych w Warszawie to temat, który niejednokrotnie pojawiał się już podczas konferencji, seminariów i zebrań naukowych. To, co wyróżnia konferencję „400 lat druku w Warszawie” to fakt, że będzie ona swoistą platformą wymiany wiedzy, na której zebrani badacze i badaczki będą mogli nakreślić całościowy obraz zjawiska w świetle najnowszych badań.
Podczas wydarzenia przedstawione zostaną dzieje publikowania oraz postaci związanych z tą działalnością, jak również instytucji na mapie historycznej i kulturalnej Warszawy (wydawnictwa, drukarnie, księgarnie, biblioteki instytucjonalne i księgozbiory prywatne). Zjawiska związane z tym obszarem tematycznym mają zostać omówione w ujęciu historycznym – od pierwszych warszawskich druków po współczesność.
W czasie konferencji zostaną poruszone tematy takie jak np. historia drukarstwa warszawskiego, działalność wydawnicza i księgarska w Warszawie, w tym problematyka repertuaru wydawniczego, prasa, ograniczenia wolności słowa, upowszechnianie książki, wypożyczalnie, biblioteki instytucjonalne i księgozbiory prywatne, czytelnictwo.
W radzie naukowej wydarzenia zasiadają autorytety z instytucji takich jak Uniwersytet Warszawski, Muzeum Drukarstwa Warszawskiego, Polska Akademia Nauk, Biblioteka Narodowa, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Akademia Finansów i Biznesu Vistula.
Inicjatorami konferencji są Katedra Książki i Historii Mediów Uniwersytetu Warszawskiego oraz Polskie Towarzystwo Bibliologiczne Oddział Warszawski. Konferencja została objęta patronatem Polskiej Izby Druku i patronatem honorowym Prezydenta m.st. Warszawy.
Opracowano na podstawie materiałów prasowych