Rozwiń swój potencjał z Heidelbergiem
28 maj 2024 10:51

Firma Heidelberger Druckmaschinen AG (Heidelberg) wykorzystuje nową generację maszyn Speedmaster XL 106 Peak Performance, aby sprostać głównym wyzwaniom stojącym przed drukarniami: ogromnej presji kosztowej, niedoborowi siły roboczej i wykwalifikowanych pracowników oraz rosnącym wymaganiom w zakresie zrównoważonego rozwoju w druku. Praca ręczna to już przeszłość - na targach drupa 2024 Heidelberg prezentuje arkuszowy druk offsetowy na zupełnie nową skalę przemysłową pod hasłem „Rozwiń swój potencjał”.

Światowa premiera na targach drupa 2024 - nowa generacja Speedmaster XL 106 Peak Performance, która osiąga do 20% wyższą produktywność od poprzedniej

W oparciu o nową generację Speedmaster XL 106 Peak Performance firma pokazuje wysoce zautomatyzowany lub autonomiczny kompleksowy workflow odpowiedni dla druku komercyjnego, opakowań i etykiet. W druku komercyjnym umożliwia on eliminację - w porównaniu z produkcją, która nie wykorzystuje funkcji Push to Stopdo – do 98% ręcznych interwencji w całym łańcuchu wartości, na drodze od stworzenia zlecenia aż po przygotowanie gotowej broszury. W przypadku druku opakowań, liczne innowacje zastosowane w maszynie Speedmaster XL 106 skutkują nawet o 20% wyższą ogólną produktywnością przy jednoczesnym zmniejszeniu zapotrzebowania na siłę roboczą, ograniczeniu ilości odpadów i zużycia energii. Ostatecznie oznacza to niższe koszty w przeliczeniu na wydrukowany arkusz, co jest decydującym czynnikiem konkurencyjności dla drukarni. Wykorzystując wsparcie swych partnerów, firm POLAR i MK Masterwork, Heidelberg podejmuje się w ten sposób rozwiązania najbardziej palących kwestii, z którymi borykają się drukarnie przemysłowe na całym świecie - presji kosztowej, niedoboru umiejętności, zrównoważonego rozwoju i cyfryzacji. „Na targach drupa 2024 Heidelberg skupia się na konkurencyjności i przyszłej rentowności arkuszowego druku offsetowego - mówi dr David Schmedding, szef sprzedaży w Heidelberger Druckmaschinen AG i członek zarządu ds. sprzedaży i serwisu (od 1 lipca br.). Jednocześnie nasi klienci mają po swojej stronie silnego i niezawodnego partnera, który wspiera ich kompletnym ekosystemem opartym na ich modelu biznesowym - dodaje.

Dzięki nowej generacji Speedmaster XL 106 Peak Performance i ulepszonej koncepcji Push to Stop, autonomiczne drukowanie dotarło również do sektora produkcji opakowań


Druk autonomiczny opakowań z Push to Stop

Druk autonomiczny zyskuje na popularności w produkcji opakowań dzięki nowej generacji maszyn Speedmaster XL 106 Peak Performance. Firma Heidelberg osiąga to dzięki nowemu, wysoce zautomatyzowanemu zespołowi lakierującemu Push to Stop, która w pełni automatycznie zmienia płytę powlekającą, wałek sitowy i powłokę. Jednostka ta redukuje całkowity proces przygotowania nawet o 30%. Narząd zespołu lakierującego odbywa się całkowicie autonomicznie, bez przerywania produkcji. Kolejną istotną kwestią, przydatną w trakcie druku wyrafinowanych motywów, jest nowy, oparty na sztucznej inteligencji asystent Hycolor, połączony z innym nowym produktem, jednostką atramentową Hycolor XL i systemem zwilżającym. Działając całkowicie autonomicznie, asystent optymalizuje wstępne ustawienie zespołu farbowego i systemu zwilżania przed wejściem pierwszego arkusza do maszyny, zmniejszając w ten sposób ilość odpadów powstających podczas rozruchu nawet o 25% i skracając czas potrzebny do uzyskania pierwszego dobrego arkusza. Dzięki połączeniu innowacji mechanicznych i oprogramowania wspieranego przez sztuczną inteligencję w nowej generacji maszynach Speedmaster XL 106 Peak Performance, nasi klienci z branży opakowaniowej zyskują nawet o 20% wyższą produktywność netto. To ogromny krok w kierunku zwiększenia ich konkurencyjności - podkreśla Christian Steinmassl, odpowiedzialny za segment opakowań w firmie Heidelberg.

Konkurencyjność: 21 tys. arkuszy/godz. z odwracaniem

Druk komercyjny i wydawniczy nakłada na drukarnie ogromną presję kosztową, a znalezienie i utrzymanie wykwalifikowanego personelu jest bardzo trudne. Filozofia Push to Stop, na której opiera się nowa generacja maszyny Speedmaster XL 106 Peak Performance, oznacza, że produkcja może przeważnie obywać się bez interwencji operatora - teraz także z prędkością do 21 tys. arkuszy na godzinę w trybie odwracania. Nowy, w pełni zintegrowany system Prinect Inspection Control 4 zapewnia wydajne podejście do kwestii zapewniania jakości, po raz pierwszy sprawdzając obie strony arkusza druku na maszynach z odwracaniem. Korzystając z tego rozwiązania, klienci mogą zaoszczędzić łącznie około 120 tys. euro na ograniczeniu ilości papierowych odpadów, kosztach reklamacji i wydatkach na personel. Dzięki połączeniu liniowego wyrzucania wadliwych arkuszy i logistyki dostaw, system gwarantuje, że do sekcji finishingu tylko dobre arkusze, bez żadnych interwencji ze strony operatora.

Nowy StackStar C to system robotów współpracujących, który zapewnia produktywność i odciąża personel postpress

Wydajność - innowacje w postpressie skutkują stosunkiem wydajności 1:1

Co więcej, nowa, wysoce zautomatyzowana generacja składarko-sklejarek Stahlfolder TH 82-P Peak Performance przywraca stosunek wydajności 1:1 między operacjami druku i postpressu. Innymi słowy, nowa składarko-sklejarka może obsłużyć na etapie finishingu cały nakład realizowany przez maszynę Speedmaster XL 106 nowej generacji. Stahlfolder TH 82-P oferuje klientom firmy Heidelberg dalszą poprawę wydajności netto o około 15%, bez zwiększania prędkości maszyny. Oprócz tego nowy system co-robotów StackStar C odciąża personel. Ten wysoce elastyczny robot automatycznie odkłada stosy produktów w sekcji postpress. StackStar C jest mobilny i można go łatwo przenosić między różnymi maszynami. Działa na zasadzie współpracy, a dzięki innowacyjnej koncepcji bezpieczeństwa zapewnia bezpieczną współpracę personelu z robotem. Oznacza to, że nie są wymagane żadne ogrodzenia ochronne. Co więcej, procesy kontroli jakości można przeprowadzać podczas produkcji, bez zatrzymywania pracy robota. Użycie dwóch jednostek StackStar C pracujących w tandemie umożliwia podwojenie wydajności produkcyjnej, a różne wzory układania i rozmiary palet można wybierać intuicyjnie na terminalu sterującym.
Podniesiony poziom automatyzacji i wydajności procesów, które oferujemy naszym klientom z branży druku komercyjnego, oznacza, że mogą oni zwiększyć swoją produktywność przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia zasobów. W ten sposób pomagamy im zwiększyć konkurencyjność również w przyszłości - mówi dr Frank Schaum, odpowiedzialny za segment druku w firmie Heidelberg.

Nagroda Red Dot Design Award dla nowej generacji Speedmaster XL 106 - ulepszona, ergonomiczna koncepcja obsługi HEIDELBERG UX odciąża operatorów od rutynowych zadań

W pełni automatyczna sklejarka końcówek wstęgi w CutStar przynosi kolejny wzrost produktywności
Nowy, w pełni automatyczny splicer wstęgi w maszynie CutStar zapewnia kolejny wzrost produktywności o ponad 12%. Skutkuje to również dalszym znacznym skróceniem czasu przestojów i zmniejszeniem ilości odpadów papierowych. System ten sprawia również, że Speedmaster XL 106 jest atrakcyjny dla firm zajmujących się offsetem rolowym, które coraz częściej mają do czynienia z krótszymi seriami druku.

Nagroda Red Dot Design Award dla nowej generacji Speedmaster XL 106
Nagroda Red Dot Design Award jest wyrazem uznania dla wyjątkowej jakości wzornictwa. Międzynarodowy panel sędziowski przyznaje to pożądane wyróżnienie tylko produktom, które wyróżniają się w tej dziedzinie. Projekt nowej generacji Speedmaster XL 106 Peak Performance sprawił, że firma Heidelberg została uznana za jednego ze zwycięzców w 2024 roku. W Heidelbergu projektowanie maszyn nigdy nie jest celem samym w sobie. Jako integralna część interfejsu użytkownika Heidelberg UX jest zawsze funkcjonalna i ma na celu ułatwienie życia operatorom, zwiększenie wydajności i zapobieganie błędom. Zdobycie nagrody Red Dot Award w tym roku jest potwierdzeniem tego podejścia - mówi Schmedding.
Opracowano na podstawie informacji firmy Heidelberg