Releaf Paper to młody start-up przemysłowy, który narodził się w Kijowie w 2021 r., a obecnie ma siedzibę w szkółce w 13. dzielnicy Paryża. Jednym z jego współzałożycieli jest Valentyn Frechka, również pochodzący z Ukrainy. Działalność Releaf Paper jest zaskakująca: recykling odpadów roślinnych i przekształcanie ich w surowiec do produkcji papieru.
Obserwując spadające z drzew liście, Valentyn Frechka zadał sobie pytanie: czy liście zawierają celulozę, tak jak drewno drzew? Okazało się, że tak. Młody naukowiec rozwinął swój projekt produkcji papieru z martwych liści, opracowując innowacyjną technologię, którą opatentował. Zaledwie trzy lata po założeniu Releaf Paper, 23-letni przedsiębiorca jest jednym z trzech finalistów nagrody Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO) Young Inventor Award 2024.
Zebrane martwe liście są sortowane, czyszczone i poddawane procesowi termomechanicznemu, obejmującemu mielenie i obróbkę parą pod wysokim ciśnieniem bez rozpuszczalników chemicznych. Uzyskana masa celulozowa o krótkich włóknach jest następnie mieszana z papierem makulaturowym w celu dostarczenia długich włókien i służy jako surowiec do produkcji lekko brązowego papieru. Uzyskany w ten sposób nośnik nadaje się do recyklingu i ulega degradacji w ciągu zaledwie 30 dni.
Proces produkcyjny, znacznie bardziej złożony niż powyższe podsumowanie, wytwarza tonę celulozy z 2,3 tony odpadów roślinnych.
Dzięki dotacji z Akceleratora Europejskiej Rady Innowacji (EIC), start-up rozpocznie w lipcu budowę pilotażowego zakładu w Les Mureaux, Yvelines.
Ten zakład pilotażowy to pierwszy krok. Będą kolejne – wyjaśnia Bertrand Chevalier, prezes i dyrektor generalny Releaf Paper. Martwe liście będą zbierane dzięki partnerstwu z INOE Bois, specjalizującym się w dostarczaniu paliwa z biomasy w Paryżu, Yvelines i sąsiednich departamentach w promieniu 30 km. Zgodnie z założeniami w paryskim zakładzie produkowanych będzie 5000 ton masy celulozowej rocznie.
Naszym celem jest dostarczanie francuskim i europejskim producentom papieru naszych surowców, tak aby mogli oni włączyć je do swoich receptur papieru i tektury. W ten sposób oferujemy wszystkim producentom papieru możliwość wytwarzania produktów bardziej przyjaznych dla środowiska.
Obecnie Releaf Paper sprzedaje papier, opakowania i podkładki do pisania produkowane przez ukraińskie papiernie pod własną nazwą.
Opracowano na podstawie informacji firmy Releaf Paper