Akcjonariusze Koenig & Bauer popierają ścieżkę rozwoju firmy
1 lip 2024 11:00

Podczas środowego dorocznego walnego zgromadzenia akcjonariusze firmy Koenig & Bauer zatwierdzili swymi głosami wszystkie uchwały zaproponowane im przez Zarząd i Radę Nadzorczą. W sumie w fizycznym zjeździe akcjonariuszy w Würzburgu uczestniczyli reprezentanci 70 proc. kapitału zakładowego spółki – znacznie więcej niż w roku ubiegłym.

2023: EBIT rośnie trzeci rok z rzędu, ale nie wszystko zgodne z planem

W swoim przemówieniu przewodniczący Rady Nadzorczej, prof. dr inż. Raimund Klinkner, przedstawił główne elementy działalności Rady Nadzorczej w 2023 r., podkreślając korzystne wyniki Koenig & Bauer, czego dowodem był trzeci z rzędu wzrost zysku EBIT. Ta stała poprawa jest oczywistym dowodem solidnych fundamentów firmy i determinacji, z jaką podąża ona obraną ścieżką. Mówca wyraźnie podkreślił jednak, że rok 2023 nie był rokiem niekłamanej radości – wiemy, że nie chodzi wyłącznie o osiągnięcie celów, ale także o zapewnienie trwałego sukcesu finansowego, dodając, że postrzegamy rok 2024 jako rok przejściowy. To powiedziawszy, dostrzegamy wstępne pozytywne oznaki – sprawy ponownie idą w dobrym kierunku powoli, ale pewnie. Obecnie firma skupia się na zwiększaniu rentowności i skutecznym marketingu innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które zostały opracowane w ostatnich latach.

Innowacyjność generuje wysoki popyt wśród klientów

Innowacyjność Koenig & Bauer przyciągnęła również wielu klientów na firmowe stoisko podczas targów drupa, gdzie w trakcie wysoko ocenianych prezentacji i demonstracji pionierskich innowacji cyfrowych i technicznych mogli oni uzyskać kompleksowy przegląd kompletnego procesu pakowania. Od końca maja – nie tylko w trakcie drupy – firma Koenig & Bauer podpisała nowe zamówienia o łącznej wartości 250 mln euro, w tym prawnie wiążące o wartości około 200 mln euro.

Podczas dorocznego walnego zgromadzenia obecni akcjonariusze zyskali również okazję, by poznać nowe portfolio produktów i innowacje stworzone z myślą o przyszłości. W trakcie demonstracji rozwiązań serwisowych oferowanych przez Kyana-Assist, pierwszego chatbota zasilanego sztuczną inteligencją w branży poligraficznej, do dyrektora generalnego dra Andreasa Pleßke dołączyła Sandra Wagner, szefowa działu cyfrowego firmy.

Reminiscencje po drupie w Würzburg Vogel Convention Center

Salon wystawowy prezentujący innowacyjne rozwiązania opakowaniowe - od cyfrowo drukowanych opakowań kosmetyków po unikalne rozwiązanie „opakowanie w opakowaniu” imitujące lalkę matrioszka- podkreślił główne przesłanie Koenig & Bauer: niezależnie od rodzaju procesu druku lub podłoży używanych przez klientów, nie ma ograniczeń co do tego, na czym Koenig & Bauer może drukować.

Koenig & Bauer pozycjonuje się jako „kompleksowy dostawca rozwiązań do produkcji opakowań”

Koenig & Bauer potwierdza skuteczność swojej strategii, zwłaszcza w porównaniu z uznanymi konkurentami, którzy wchodzą – po raz pierwszy lub kolejny – na rynki i do kategorii produktów, którymi firma zajmuje się już dziś. Nadszedł czas, aby zebrać owoce tej strategii. Wprowadzenie na rynek podczas targów drupa nowych produktów w sektorze maszyn drukujących i urządzeń cyfrowych oznacza zakończenie tej fazy strategii. Jak podkreślał Pleßke: Koenig & Bauer po raz kolejny zmienił się w kompleksowego dostawcę rozwiązań do produkcji opakowań w wielu obszarach, oferując analogowe i cyfrowe maszyny drukujące, systemy produkcji po druku, a także cyfrowy workflow i produkty cyfrowe, w tym wprowadzenie sztucznej inteligencji. Od teraz chodzi o konsekwentne wdrażanie strategii sprzedaży i wzmacnianie potencjału zysków poprzez program „Spotlight”. Dodatkowo stabilną pozycję rynkową zapewniają druk komercyjny i druk banknotów dzięki dywersyfikacji produkcji.

Program "Spotlight" również wspiera realizację celów Grupy

Dr Stephen Kimmich, dyrektor finansowy i członek zarządu odpowiedzialny za segment specjalny, dodał: Spotlight jeszcze bardziej koncentruje się na firmowych inicjatywach i modelach biznesowych, w celu wzmocnienia naszej rentowności i siły finansowej. W związku z tym pracujemy nad działaniami zwiększającymi przychody w dochodowych obszarach, a także nad restrukturyzacją obszarów niedochodowych, które będziemy skalować i dostosowywać w zależności od sytuacji rynkowej i pozytywnego impulsu zapewnionego przez targi drupa i później. Spółka potwierdza swoje prognozy, zgodnie z którymi marża operacyjna EBIT i przychody w bieżącym roku pozostaną na stabilnym, ubiegłorocznym poziomie. Program Spotlight wspiera również już realizowane działania, zmierzające do osiągnięcia marży EBIT na poziomie 6-7 proc. najpóźniej do 2026 r., przy przychodach Grupy w wysokości 1,5 mld euro

Prof. dr inż. Raimund Klinkner, Dagmar Rehm i Dr Johannes Liechtenstein ponownie wybrani do Rady Nadzorczej

Akcjonariusze zdecydowaną większością głosów ponownie wybrali prof. dra inż. Raimunda Klinknera, Dagmar Rehm i dra Johannesa Liechtensteina do Rady Nadzorczej. Uchwał akcjonariuszy – oprócz zakończonych sukcesem wspomnianych wyborów – wymagało jedenaście innych punktów porządku obrad, w tym zatwierdzenie raportu o wynagrodzeniach i zmienionego systemu wynagrodzeń dla członków Zarządu, a także uchwał upoważniających Zarząd do nabycia akcji własnych. Ponadto konieczne było zatwierdzenie przez akcjonariuszy różnych zmian w Statucie Spółki. Te punkty porządku obrad zostały zatwierdzone zdecydowaną większością głosów, podobnie jak wybór PricewaterhouseCoopers na zewnętrznego audytora i audytora skonsolidowanych sprawozdań finansowych, a także ratyfikacja działań Zarządu i Rady Nadzorczej.

Szczegółowe sprawozdanie z rezultatów głosowań nad każdym punktem obrad oraz kluczowe punkty przemówień można znaleźć TUTAJ.

Opracowano na podstawie informacji firmy Koenig & Bauer