Susana Alejandro objęła stanowisko prezesa Saica Group, zastępując Ramóna Alejandro, który kierował firmą przez 14 lat, i została pierwszą kobietą na tym stanowisku.
Od 1 lipca br. Alejandro reprezentuje trzecie pokolenie rodzin założycielskich.
Jestem dumna, że mogę stać się rozpoznawalną szefową Saica i jej wspaniałego zespołu. Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, co to oznacza – powiedziała.
Pierwszego dnia kierowania firmą, po wyrażeniu głębokiej i szczerej wdzięczności swojemu poprzednikowi, Alejandro wysłała wiadomość do wszystkich grup interesariuszy: Jako rodzinna firma, mamy jasną długoterminową wizję, a zatem sukcesja na stanowisku prezesa niekoniecznie oznacza zmianę strategii.
Nasze zmiany kursu są podyktowane wyłącznie wymaganiami naszych klientów i wahaniami rynkowymi.
Wyjaśniła, że mapa drogowa firmy została jasno określona w planie strategicznym „Saica 2025”, który – jak stwierdziła – został zaprojektowany, aby odpowiedzieć na wyzwania, przed którymi stoimy zarówno jako społeczeństwo, jak i firma.
Alejandro podkreśliła również potrzebę zajęcia się zmianami klimatycznymi, które zmuszają nas do przeformułowania naszych modeli produkcji i konsumpcji, jednocześnie zwiększając nasze zaangażowanie w gospodarkę o obiegu zamkniętym.
Ponadto zaznaczyła potrzebę opracowania innowacyjnych narzędzi, które pozwolą nam wzmocnić nasze główne cele strategiczne, które są ważne tak samo dziś, jak i wczoraj.
Alejandro powiedziała, że firma ma plany inwestycyjne dla swoich zakładów, a także wspomniała o potrzebie dbania o nasze zespoły i ponownego przemyślenia nowych sposobów na zatrzymanie i przyciągnięcie nowej generacji talentów.
Susana Alejandro po raz pierwszy dołączyła do Saica Group w 1996 r., po ukończeniu studiów z zakresu administracji biznesowej na Uniwersytecie w Saragossie i odbyciu dodatkowych szkoleń w dziedzinie podatków, sprzedaży, planowania strategicznego i zarządów.
Pracując w Grupie Mars, zdobyła doświadczenie w obszarze finansowym Saica, a następnie przeniosła się do obszaru biznesowego tektury falistej, obejmując ogólne zarządzanie operacjami na Półwyspie Iberyjskim, a następnie ogólne zarządzanie obszarem biznesowym. Od 2013 r. zajmowała stanowisko dyrektora ds. strategii i rozwoju korporacyjnego.
Roczna zdolność produkcyjna Grupy Saica wynosi 3,3 mln ton papieru makulaturowego do produkcji tektury falistej.
Grupa Saica zatrudnia ponad 10 tys. pracowników i jest obecna w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Francji, Włoszech, Portugalii, Polsce, Irlandii, Turcji, Luksemburgu, Holandii i Stanach Zjednoczonych, a jej obroty w 2023 r. wyniosły 3,6 mld euro.
Opracowano na podstawie informacji Grupy Saica