Portugalska grupa zajmująca się dystrybucją papieru Inapa zamierza ogłosić upadłość po tym, jak jej niemiecka spółka zależna również złożyła wniosek o upadłość w związku z problemami z przepływem środków pieniężnych.
W komunikacie opublikowanym 21 lipca br. firma poinformowała rynek o swoim zamiarze, wynikającym z krótkoterminowego niedoboru gotówki w spółce zależnej Inapa Deutschland w wysokości 12 mln euro, dla którego nie znaleziono rozwiązania finansowego w terminie ustalonym zgodnie z niemieckim prawem.
Stało się tak pomimo wszystkich wysiłków podjętych w odpowiednim czasie przez zarząd Inapa z wierzycielami i akcjonariuszami, w szczególności z największym akcjonariuszem spółki dominującej Inapa IPG, Parpública – Participações Públicas (SGPS), S.A., który posiada ok. 45 proc. kapitału zakładowego.
W związku z tym Inapa Deutschland miała złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości 22 lipca br., a zarząd Inapa IPG oświadczył, że zdając sobie sprawę z natychmiastowego wpływu tego wniosku na Inapa IPG, po przeanalizowaniu sytuacji finansowej spółki, doszedł do wniosku, że Inapa IPG jest konsekwentnie i nieuchronnie niewypłacalna, w związku z czym zdecydował się przedstawić Inapa IPG wniosek o ogłoszenie upadłości zgodnie z prawem portugalskim, co miało zostać sformalizowane w najbliższych dniach.
Następnego dnia Inapa IPG poinformowała rynek o rezygnacji kilku członków zarządu. Frederico João de Moser Lupi, prezes zarządu i dyrektor generalny, również złożył rezygnację na ręce przewodniczącego komisji rewizyjnej.
Inapa została założona w 1965 r. i zatrudnia prawie 1500 pracowników. Prowadzi działalność w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Austrii, Holandii, Belgii, Luksemburgu, Turcji i Angoli. Wcześniej posiadała spółkę zależną z siedzibą w Wielkiej Brytanii, Tavistock Paper, ale została ona sprzedana firmie Gerald Judd w 2011 r.
Firma zarejestrowała sprzedaż w wysokości 968,7 mln euro w 2023 r., co oznacza spadek o 20 proc. rok do roku, i odnotowała straty netto w wysokości 8 mln euro, po osiągnięciu zysków netto w wysokości 17,8 mln euro w 2022 r.
W komunikacie CEO Lupi opisał rok 2023 jako trudny i pełen wyzwań.
Powiedział też: Gospodarka Unii Europejskiej po raz kolejny spowolniła, a scenariusz ten charakteryzował się wojnami, klęskami żywiołowymi i restrykcyjnym przeglądem monetarnym.
Jeśli chodzi o przemysł papierniczy, popyt na papier znacznie spadł ze względu na proces likwidacji zapasów w całym łańcuchu wartości, co doprowadziło do rzeczywistego zmniejszenia popytu.
Opracowano na podstawie informacji firmy Inapa