Przez dziesięciolecia poliester był kamieniem węgielnym branży druku na tekstyliach. Jego kompatybilność z cyfrowym procesem sublimacji – opłacalną, prostą technologią – spowodowała gwałtowny wzrost druku na tym materiale. Jednak same cechy, które sprawiają, że poliester dobrze nadaje się do druku sublimacyjnego, powodują, że ta technika drukowania jest nieodpowiednia dla innych materiałów, takich jak bawełna i niektóre włókna mieszane, pozostawiając znaczną lukę na rynku.
Luka ta była do niedawna częściowo wypełniana przez druk bezpośredni na tekstyliach. Metoda ta wymaga jednak znacznych początkowych inwestycji w sprzęt i w dużym stopniu opiera się na czasochłonnym i zasobochłonnym przetwarzaniu wstępnym i końcowym tkanin w celu zapewnienia trwałości kolorów, dokładności kolorów i kompatybilności z różnymi podłożami. W związku z tym pojawiło się zapotrzebowanie na bardziej zrównoważone i opłacalne rozwiązanie, które mogłoby zaspokoić potrzeby szerszej gamy tekstyliów.
Wypełnienie luki
W odpowiedzi na to zapotrzebowanie firma Mimaki poświęciła sześć lat na opracowanie przełomowej technologii TRAPIS, prostego dwuetapowego rozwiązania do druku transferowego na tekstyliach, składającego się wyłącznie z maszyny atramentowej i kalandra wysokociśnieniowego. Wybrany projekt jest drukowany przez maszynę atramentową na papierze transferowym Texcol z atramentem pigmentowym. Jest on następnie przenoszony do aplikacji za pośrednictwem kalandra.
Całkowite usunięcie etapów obróbki oznacza, że drukowanie na materiałach innych niż poliestrowe zmieniło się z kosztownego i czasochłonnego zadania w proste, opłacalne i bardziej zrównoważone.
Idealna do tekstyliów domowych i miękkich oznakowań, które często wymagają żywych kolorów, ale różnych materiałów, technologia ta daje drukarkom możliwość drukowania na szerszej gamie materiałów, w tym na naturalnych włóknach, takich jak bawełna i jedwab, bez utraty trwałości kolorów. Jak przekazuje producent, wszystko to można zrobić za pomocą tylko jednego rodzaju atramentu, dzięki czemu proces jest elastyczny i można go dostosować do wymagań klienta.
Korzyści dla środowiska wynikające z zastosowania TRAPIS
Wstępna obróbka i pranie tkanin są często wymagane w cyfrowym druku wykorzystującym barwniki, wytwarzającym znaczną ilość ścieków w tym procesie. TRAPIS całkowicie eliminuje te etapy i produkcja jest prawie całkowicie bezwodna, oszczędzając ok. 14,5 l wody na metr kwadratowy, co stanowi prawie 90-proc. spadek w porównaniu z cyfrowym drukowaniem wykorzystującym barwniki.
Producent przekazuje, że dodatkowo eliminuje to potrzebę oczyszczania ścieków, co może być zarówno kosztowne, jak i ograniczające, jeśli chodzi o miejsce instalacji rozwiązania.
Biorąc pod uwagę, że tradycyjne procesy barwienia generują każdego dnia ok. 2 mld ton ścieków z procesów przed i po barwieniu na całym świecie, redukcje, jakie może zaoferować TRAPIS, przyczynią się do zmniejszenia wpływu dostawcy usług druku na środowisko. Ponadto, zgodnie z obietnicami producenta, dzięki uproszczonemu przepływowi pracy drukowania, eliminowany jest złożony i powodujący emisję CO2 transport produktów tekstylnych za granicę.
Indywidualny atrament Textile Pigment Ink firmy Mimaki, który towarzyszy temu rozwiązaniu, uzyskał certyfikat ZDHC MRSL Lv.3 i jest zatwierdzony przez bluesign APPROVED, weryfikując nie tylko jego przyjazność dla środowiska, lecz także zapewniając, że jest bezpieczny zarówno dla pracowników, jak i konsumentów.
Proste rozwiązanie
Producent przekazuje, że prostota i przystępna cena TRAPIS sprawiają, że jest to idealne rozwiązanie dla lokalnej, krótkoseryjnej produkcji tekstyliów. Ponieważ proces obejmuje tylko drukowanie i przenoszenie, nie potrzebuje specjalistycznych umiejętności do obsługi w porównaniu z bardziej złożonym siedmio- lub ośmioetapowym systemem wymaganym przez większość konwencjonalnego druku cyfrowego i analogowego. Brak przenośnika taśmowego w systemie dodatkowo minimalizuje potrzebę czasochłonnej konserwacji.
Jak przekazuje firma, upraszczając proces cyfrowego drukowania na tekstyliach i czyniąc go dostępnym dla szerszej gamy tekstyliów, rozwiązanie TRAPIS jest innowacją, która pomaga nadać tempo bardziej zrównoważonym praktykom w przemyśle tekstylnym, oferując jednocześnie niezrównany zakres kreatywnych możliwości.
Opracowano na podstawie informacji firmy Mimaki