Koncentracja na optymalizacji wykorzystania mocy i osiąganych marżach
7 lis 2024 14:00

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży w III kwartale wyniosły 819,3 mln PLN (190,3 mln EUR1), EBITDA – 77,3 mln PLN (18 mln EUR1), EBIT wyniósł 47,5 mln PLN (11 mln EUR1), a zysk netto 36,6 mln PLN (8,5 mln EUR1). Firma koncentruje się na optymalizacji wykorzystania mocy i osiąganych marżach i rozpoczęła rozbudowę farmy fotowoltaicznej w Kostrzynie o kolejne 9,6 MW mocy. Zadłużenie netto w III kwartale 2024 r. wyniosło -27,5 mln PLN.

Rozpoczęliśmy rozbudowę istniejącej farmy fotowoltaicznej w Kostrzynie o kolejne 9,6 MW mocy. Gdy instalacja będzie gotowa wiosną 2025, jedna trzecia zapotrzebowania zakładu na energię elektryczną będzie pokrywana ze źródeł odnawialnych – powiedział Michał Jarczyński, prezes zarządu Arctic Paper S.A.

W liście podsumowującym III kwartał prezes zarządu zaznaczył, że Arctic Paper odczuwał wpływ ogólnie słabszej koniunktury na głównych rynkach europejskich, co przełożyło się na niższy popyt ze strony klientów. Firma odnotowała 4-proc. spadek w porównaniu z III kwartałem ubiegłego roku, zysk netto Grupy w ujęciu r/r jest niższy. Zestawiając III z II kwartałem br. marża EBITDA jest wyższa. Przychody Grupy w III kw. br. wyniosły 819,3 mln PLN (854,8 mln PLN), a EBITDA osiągnęła 77,3 mln PLN (124,5 mln PLN), przy marży EBITDA na poziomie 9,4 proc. Sytuacja finansowa Grupy pozostaje solidna, ze wskaźnikiem dług netto/EBITDA na poziomie -0,08 (-0,59).

W omawianym okresie segment papieru odnotował przychody na poziomie 562,4 mln PLN, z EBITDA spadającą do 46,3 mln PLN z powodu wysokich kosztów celulozy oraz przerwy remontowej w zakładzie w Kostrzynie. Mimo spowolnienia gospodarczego w Niemczech i Polsce, wykorzystanie mocy produkcyjnych wzrosło do 70 proc., a marża EBITDA wyniosła 8,2 proc. Segment celulozy stabilnie rozwijał się z przychodami wynoszącymi 686 mln SEK i EBITDA na poziomie 70 mln SEK, mimo wzrastających kosztów drewna.

W obszarze opakowań sprzedaż papieru opakowaniowego nieznacznie wzrosła, a inwestycja w nowy zakład produkcji tacek z formowanego włókna celulozowego w Kostrzynie zbliża się do realizacji.

Strategia Arctic Paper obejmuje dywersyfikację w kierunku wytwarzania energii, gdzie rozpoczęto rozbudowę farmy fotowoltaicznej, mającej pokryć jedną trzecią zapotrzebowania zakładu na energię elektryczną ze źródeł odnawialnych do wiosny 2025. Michał Jarczyński w liście przekazał, że inwestycja w modernizację kotła na biomasę i turbiny parowej w Grycksbo również przebiega zgodnie z planem i zwiększy konkurencyjność zakładu poprzez obniżenie kosztów energii i wygenerowanie nowego strumienia przychodów ze sprzedaży pelletu drzewnego już od IV kw. 2025.

Prezes zaznaczył, że powrót do ożywienia w naszych głównych segmentach i na najważniejszych rynkach może wymagać czasu, dlatego spodziewamy się, że obecna sytuacja rynkowa utrzyma się do końca tego roku. Kontynuujemy dywersyfikację naszej działalności zgodnie ze strategią 4P, konsekwentnie inwestując w segmenty o wyższej marży, niższym śladzie węglowym i ponadprzeciętnych perspektywach wzrostu.

Wybrane wyniki finansowe - Grupa Arctic Paper oraz Arctic Paper (segment papieru)

1Arctic Paper S.A. raportuje w PLN, kwoty EUR zostały przeliczone według średnich kursów obowiązujących w danym kwartale.

Opracowano na podstawie informacji Arctic Paper