10 lat drukowania z pasją
6 gru 2016 14:49
10 września br. po królewsku, bo w salach balowych warszawskiego Zamku Królewskiego przyjęci zostali klienci i partnerzy drukarni Quad/Winkowski, świętującej w tym roku swój 10. jubileusz.
Tak dostojne miejsce wybrane zostało nieprzypadkowo; firma Winkowski od lat nie tylko – jak głosi jej hasło – drukuje z pasją, ale i wspiera prace renowacyjne Zamku, a udział sporej liczby zagranicznych gości wzbudził z pewnością w organizatorach chęć nietuzinkowego ich ugoszczenia. Gości witał Tadeusz Winkowski, który – nawet jako przewodniczący Rady Nadzorczej – wciąż jest twarzą drukarni (o czym pisaliśmy w Poligrafice nr 9/2008). Na uroczystości poprowadzonej przez Artura Orzecha obecny był także nowy zarząd firmy Quad/Winkowski, który nie krył swojego uznania dla dokonań Tadeusza Winkowskiego. A można było się z nimi zapoznać dzięki filmowi przedstawiającemu 10-letnią historię firmy, przygotowanemu przez organizatorów.
Opowieść się rozpoczyna…
…. w 1998 roku w Pile, gdzie w dawnych Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego powstała spółka Winkowski. Połączenie Zakładów Graficznych w Pile z radzymińskim Superkolorem oraz pozyskanie jako udziałowca amerykańskiej firmy Quad Graphics umożliwiło spółce Winkowski wstąpienie do drukarskiej superligi. Z myślą o przyszłości w pilskim technikum Winkowski otworzył klasę poligraficzną z jego autorskim programem. W roku 1999 drukarnie firmy Winkowski jako pierwsze w Polsce wdrożyły technologię CtP; zostały także uruchomione pierwsza w Polsce maszyna offsetowa Sunday M 4000 oraz linia do oprawy klejonej Müller Martini Corona. W roku 2000 w ofercie firmy Winkowski pojawiła się oprawa selektywna w technologii inkjet, a drukarnię opuszczało już ponad 120 tytułów. Rok później spółka rozpoczęła ekspansję europejską. Pracę inauguruje biuro sprzedaży w Sztokholmie. Aby sprostać rosnącym zamówieniom, uruchomiono drugą maszynę Sunday M 4000. W roku 2002 spółka Winkowski przeżyła dynamiczny rozwój. Następuje 375% wzrost obrotów w stosunku do roku ubiegłego, za co firma otrzymuje „Gazelę Biznesu”. Rósł także udział eksportu – z 5,6% w roku 1998 do 18,7% w 2002. W 2003 pracę rozpoczęło biuro w Austrii; był to również rok licznych nagród i wyróżnień za jakość usług oraz nowoczesne rozwiązania technologiczne. Rok później zakupiono wielkoformatową arkuszową Rapidę 162, a także nastąpiło uruchomienie maszyny Sunday 3000 Duplex, jednej z dwóch w Europie. W tym czasie eksport obejmował już 22 kraje, zostało otwarte biuro w Niemczech. W 2005 roku w Wyszkowie powstało Centrum Poligraficzno-Logistyczne.
Przystanek Wyszków
Nowoczesna inwestycja na terenie byłych zakładów Daewoo-FSO zajmuje obszar ponad 16 ha i jest współfinansowana przez Unię Europejską. W nowych przestronnych halach rozwija się imponująca baza maszynowa. Jeszcze w 2005 roku obejmie ona m.in. pierwszą wielkoformatową maszynę do druku arkuszowego Rapida 162a, dwie maszyny arkuszowe Speedmaster CD-102 i CD-102XL, naświetlarkę do płyt Magnus firmy Creo, maszyny heatsetowe M 1000 oraz Sunday 3000. Rok ten przynosi także liczne laury – prezes Tadeusz Winkowski otrzymuje tytuł „Przedsiębiorca Roku 2005” w prestiżowym konkursie Ernst and Young. W Wyszkowie tak jak w Pile w pierwszym roku działalności powstaje pierwsza klasa Technikum Poligraficznego. Rok 2006 – rozpoczyna działalność biuro w Anglii. Wyszków rośnie; inwestycja oszacowana na ponad 50 mln euro osiąga 70% realizacji. W wyszkowskiej drukarni pracuje już dziewięć maszyn drukujących, dwa systemy CtP, nowocześnie wyposażona introligatornia i hala ekspedycyjna. Rok 2007: drukarnie Winkowski są wśród największych i najnowocześniejszych w Europie, a eksport osiągnął już 38% ogółu produkcji. W drukarniach pracuje 21 maszyn rotacyjnych, 7 arkuszowych, 22 maszyny do oprawy zeszytowej, 6 linii do oprawy klejonej, najnowocześniejszy park maszynowy potrzebny przy wykańczaniu druku. Wdrażane są innowacyjne działania logistyczne. Z linii produkcyjnych schodzi już ponad 600 tytułów.
W jubileuszowym roku bieżącym, oprócz istotnych zmian organizacyjnych, ma miejsce kontynuacja inwestycji w Wyszkowie. Tadeusz Winkowski nie spoczywa na laurach i snuje plany na kolejne 10 lat… AN