10 lat ukraińskiego ăDrukarstwaÓ
6 gru 2016 14:44
Poligrafika od wielu lat blisko współpracuje z grupš fachowych magazynów poligraficznych tak na zachodzie, jak i na wschodzie Europy. Jest wród nich ăDrukarstwoÓ Đ ukraiński dwumiesięcznik poligraficzny ukazujšcy się w Kijowie. Włanie w roku 2004 magazyn ten obchodzi uroczycie swe 10-lecie.
Nasze kontakty z wyżej wspomnianymi zagranicznymi redakcjami nie ograniczajš się jedynie do wymiany egzemplarzy. Naczelni redaktorzy tych czasopism sš zapraszani do udziału w międzynarodowych targach Poligrafia w Poznaniu. Po wizytach w Polsce ukazujš się na łamach ich magazynów obszerne reportaże nie tylko na temat targów i branży poligraficznej, ale również na temat naszego kraju, jego kultury i mieszkańców.
Szczególnie bliskie sš nasze kontakty włanie z ăDrukarstwemÓ. Na łamach Poligrafiki ukazały się artykuły, których autorami byli prof. E.T. Łazarenko ze Lwowa i doc. O. M. Wieliczko z Kijowa. Przedstawilimy też na naszych łamach ălegendę ukraińskiego drukarstwaÓ Đ Olega F. Razuma, założyciela i pierwszego redaktora naczelnego ăDrukarstwaÓ (obecnie magazyn redaguje B. W. Nikiforuk). Niełatwa była droga, jakš w cišgu minionych 10 lat przeszła redakcja ăDrukarstwaÓ. W pierwszych numerach stosowano papier, farbę i inne materiały o niskich parametrach. Trudnoci gospodarcze nowo powstałego, niezależnego kraju narodu ukraińskiego były ogromne. Dzi, po 10 latach, ăDrukarstwoÓ osišga dobry europejski poziom.
Dziesięciolecie czołowego magazynu poligraficznego na Ukrainie jest dobrš okazjš do przedstawienia na naszych łamach niektórych ważnych tematów wišżšcych się z szerszš współpracš niż tylko dwustronna pomiędzy naszymi redakcjami. Otóż w Polsce pracujš jako wykładowcy na naszych wyższych uczelniach ukraińscy profesorowie i inni naukowcy w Warszawie i Szczecinie. Z kolei w Instytucie we Lwowie przeprowadzajš habilitacje nasi naukowcy. Sytuacja w naszym kraju nie stwarza możliwoci ich przeprowadzania w Polsce Đ posiadamy, jak dotychczas, tylko jednego profesora. O wiele lepiej pod tym względem jest włanie na Ukrainie, gdzie w obydwu istniejšcych instytutach branżowych Đ tak we Lwowie, jak i w Kijowie Đ jest liczna grupa profesorska.
Wród wydarzeń publikacyjnych w branży poligraficznej na Ukrainie wyróżnić należy szczególnie wielotomowe wydawnictwo Đ zbiór prac naukowych pt. ăTechnologia i technika drukarstwaÓ. W skład kolegium redakcyjnego Đ obok grupy ukraińskich profesorów Đ wchodzš również profesorowie z Niemiec i Rosji. AB