23 kwietnia – Światowy Dzień Książki
6 gru 2016 14:48
Przesłanie kampanii promującej czytelnictwo to założenie, że czytanie jest przyjemnością i pożytecznym spędzaniem czasu: Książki zachwycają i pobudzają wyobraźnię!
Polska Izba Książki po raz kolejny wspólnie z partnerami organizuje ogólnopolskie akcje z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Obchody zaczynają się w weekend poprzedzający Święto Książki, czyli w dniach 19-20 kwietnia, a kończą 26 kwietnia. Księgarnie i biblioteki, które przyłączą się do akcji, będą otwarte zarówno w sobotę, jak i w niedzielę. Planowane są premiery nowości wydawniczych, spotkania z autorami, maratony czytelnicze, głośne czytanie książek z udziałem znanych osób, konkursy dla dzieci. Klienci księgarń oprócz rabatu na książkę otrzymają czerwoną różę – to katalońska tradycja związana ze Światowym Dniem Książki.
20 kwietnia ulicami Warszawy (i innych miast) pomknie zabytkowy Zaczarowany Tramwaj Literacki. Czytelnicy spotkają tam znanych autorów, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania. To także doskonała okazja, aby zdobyć autograf ulubionego pisarza!
Gala z okazji Światowego Dnia Książki odbędzie się 23 kwietnia w warszawskiej Filharmonii. Podczas uroczystości zostaną wręczone nagrody księgarzom i bibliotekarzom za ich aktywność oraz uczniom – za recenzję współczesnej polskiej prozy i studentom – za najlepsze zdjęcie „przyłapany na czytaniu”.
Obchody Dnia Książki na świecie spowodowały pewien snobizm: 23 kwietnia nie wypada pojawić się na ulicy bez książki pod pachą i czerwonej róży. Czy i w Polsce pojawi się moda na czytanie?
Poligrafika, będąca jednym z patronów medialnych tego do tego przyczynić. międzynarodowego wydarzenia, ma nadzieję się
***
Muzeum Drukarstwa Warszawskiego oddział Muzeum Historycznego m. st. Warszawy pragnie po raz kolejny zaprosić publiczność warszawską do wspólnego świętowania Międzynarodowego Dnia Książki i do zwiedzenia Muzeum w sobotę i niedzielę, tj. 19 i 20 kwietnia br., w godz. 10-15, wstęp wolny.
W sobotę zwiedzający wezmą udział w warsztatach graficznych pt.: „Dłutem, piórkiem, rysikiem... – zabawy graficzne”, gdzie będą mogli wytłoczyć w linorycie swoją kompozycję, a następnie ją wydrukować.
W niedzielę natomiast goście wysłuchają wybranych fragmentów literatury pięknej, a następnie będą mogli wytłoczyć przygotowany linoryt (wykonany przez artystkę grafika – pracownika Muzeum) przedstawiający różę – symbol tego wydarzenia.
Zwiedzający będą mogli również zwiedzić wystawę pokonkursową na „Iluminację strony Biblii”. Wystawa ta ukazuje wszystkie prace artystów grafików, którzy wzięli udział w II edycji konkursu, ale przede wszystkim prace nagrodzone i wyróżnione.
Opracowano na podstawie informacji PIK i MDW