Obchodzone w lutym bieżącego roku 30-lecie działalności brytyjski producent Autobond uświetnia wprowadzeniem na rynek nowych rozwiązań, m.in. pierwszego na świecie urządzenia łączącego funkcję laminowania i enkapsulacji, a także urządzenia do laminowania i powlekania lakierem UV. Założona przez George’a Gilmore’a firma Autobond dyktuje trendy i normy na rynku laminatorów od chwili powstania.
Autobond jest obecnie prawdopodobnie najbardziej znanym na świecie producentem urządzeń do laminowania, tymczasem w zakładzie w Heanor w hrabstwie Derbyshire, prowadzonym przez rodzinę Gilmore’ów od 1978 roku, pracuje zaledwie 30 inżynierów. Firma projektuje, produkuje i instaluje laminatory, jest importerem i eksporterem folii do laminowania na gorąco i na mokro oraz producentem klejów, których można używać we wszystkich dostępnych na rynku laminatorach.
Sukces przedsiębiorstwa zawdzięczamy w dużej mierze inwestowaniu znacznej części dochodów w badania i innowacje – wyjaśnia dyrektor naczelny John Gilmore, który wraz z bratem Alanem prowadzi firmę. – Daje nam to możliwość ciągłego testowania nowych rozwiązań. Nie każdy nowy pomysł wychodzi poza fazę badań, ale zależy nam na ciągłym rozwoju technologii foliowania przy zachowaniu najwyższej jakości naszej oferty.
Przekonanie o potrzebie zapewnienia najwyższej jakości produktów firmy Autobond wynika częściowo ze zrozumienia, że liczący 140 krajów rynek firmy wymaga gwarancji niezawodności. Grono klientów działającego od 30 lat przedsiębiorstwa wciąż się powiększa. W ciągu ostatnich kilku miesięcy firma Autobond po raz pierwszy zainstalowała laminatory w Bułgarii i Rumunii, a liczba jej klientów w Polsce i Rosji stale rośnie.
Zamówienia na bestseller firmy, model B1 Mini 105 TPH z horyzontalnym ustawieniem arkusza, składane są często na podstawie filmu wideo pokazującego, jak działa urządzenie. Jest to dowód zaufania do firmy Autobond i ugruntowanej reputacji przedsiębiorstwa. Zakupiony przez londyńską firmę Walkerprint pierwszy laminator produkcji firmy Autobond do foliowania na mokro, z ręcznym podawaniem arkuszy, pracuje po dziś dzień – zmienił jedynie właściciela.
Oferta firmy obejmuje obecnie modele B3, B2 i B1 z opcją foliowania jedno- i dwustronnego oraz na mokro lub na gorąco. Wybrać można również modele z pionowym lub horyzontalnym ustawieniem arkusza. Położenie horyzontalne umożliwia obróbkę większych formatów – do 1,05x1,4 m.
W skład oferty wchodzi również bogaty asortyment samonakładaczy, utrząsarek, krajarek i wyposażenia pomocniczego; Autobond podejmuje się też produkcji sprzętu na zamówienie dostosowanego do indywidualnych wymagań klientów. Urządzenia są gotowe do pracy w ciągu paru dni od instalacji.
Nowy model wyprodukowany przez firmę Autobond, Mini 76 TPE-H (foliowanie na gorąco, odwracanie arkuszy, enkapsulacja, samonakładacz firmy Heidelberg) jest pierwszym na świecie urządzeniem z opcją foliowania i enkapsulacji, zarówno jedno-, jak i dwustronnego. Oferta obejmuje również opcjonalne funkcje pozwalające na produkcję grafiki podłogowej, foliowanie magnesów na lodówki oraz stosowanie kleju aktywowanego przez docisk.
Dostosowujemy model Mini 76 TPE-H do specyfikacji klientów – wyjaśnia John Gilmore. – Przy minimalnym formacie arkusza A5 montujemy odpowiednią dla tego formatu głowicę podającą Hei-delberg Speedmaster 52, natomiast przy obróbce arkuszy o minimalnym formacie A4 proponujemy głowicę podającą Speedmaster 74.
Zainstalowane przy stole spływowym do załadunku marki boczne z mikroregulacją pozwalają na precyzyjne ułożenie arkuszy, co ma ogromne znaczenie w przypadku enkapsulacji. Korektę biegu arkuszy gwarantują nowe, napędzane serwomotorem elektroniczne marki czołowe. W przypadku laminacji przy użyciu cienkiej folii czujnik ultradźwiękowy pozwala na kontrolę precyzji oddolnego chwytu krawędzi arkuszy.
Przy enkapsulacji operator ma możliwość ustawienia dokładnych odstępów między arkuszami. Zachowanie wyznaczonych odstępów zapewnia specjalny mechanizm zależnie od potrzeby opóźniający lub przyspieszający podanie arkusza. W rezultacie do oddzielenia gotowego arkusza wystarcza pojedyncze cięcie. Ocenia się, że w porównaniu z krajarkami wymagającymi podwójnego cięcia takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić ok. 10% folii.
Do enkapsulacji model Mini 76 TPE-H używa folii poliestrowej (PET) o grubości 42, 75, 125 lub 250 mikronów, a do laminacji – z jednej lub jednocześnie z obydwu stron – folii OPP o grubości 25 mikronów, matowej lub z połyskiem. Maksymalna prędkość pracy, zarówno przy laminacji, jak i enkapsulacji, wynosi 60 m/min. Gramatura materiału poddawanego laminacji i enkapsulacji mieści się w przedziale 60-650 g/m2.
Prędkość enkapsulacji dla modelu Mini 76 TPE-H wynosi 9000 arkuszy formatu A4 na minutę. To fenomenalny wynik. Prędkość dwustronnej laminacji w przypadku tego modelu wynosi 3600 ark./min dla formatu B1 oraz 7200 arkuszy na minutę dla formatu B2 – dodaje J. Gilmore. – Zainstalowaliśmy w nim krajarki boczne z systemem nawijania odpadu foliowego na tekturowy trzon na wałku pneumatycznym. Dzięki temu systemowi odpad foliowy nie zaśmieca stanowiska pracy.
W lutym br. Autobond zrealizował również zamówienie na pierwsze na świecie urządzenie łączące funkcję laminacji i powlekania lakierem UV. Wysłany do RPA laminator (102x102 cm) foliuje na gorąco jedną lub jednocześnie dwie strony arkusza, a zmiana ustawienia funkcji na jednostronne lakierowanie UV odbywa się w czasie krótszym niż 5 minut.
Na tegorocznych targach drupa planujemy wystawić zaprojektowane dla potrzeb druku cyfrowego nowe urządzenie Autobond Mini Digital – mówi John Gilmore. – Laminator Mini Digital TP, przeznaczony do obróbki materiału drukowanego na drukarkach cyfrowych, (…) jest stosowany przez naszych licznych klientów do obróbki materiału z urządzeń wyjściowych takich czołowych producentów jak Canon, Xerox i HP Indigo. Mini Digital obsługuje format 36x57 cm, co oznacza, że nadaje się do foliowania wydruków z drukarki Xerox iGen3.
Polskim dystrybutorem Autobond jest od niedawna radomska firma Pikform.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Autobond