Rozstrzygnięto konkurs Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek „Najpiękniejsze Książki Roku 2006”. Wręczenie nagród i wyróżnień nastąpi tradycyjnie podczas Międzynarodowych Targów Książki w Pałacu Kultury i Nauki, 19 maja o godzinie 12.00 w sali im. Adama Mickiewicza.
Tegoroczne jury obradowało w składzie: Józef Wilkoń (przewodniczący), Jan Bokiewicz, Andrzej Heidrich, Katarzyna Iwanicka, Krystyna Sulkiewicz, prof. Mieczysław Wasilewski i prof. Stanisław Wieczorek.
Wzorem lat ubiegłych oceniano książki podzielone na kilka kategorii. Nominowano do nagród i wyróżnień 67 książek, z których 23 nagrodzono i wyróżniono.
Dział I. Literatura piękna
Nagroda - Tryptyk wileński, wydawcy: Pracownia, Słowo/ obraz terytoria oraz Fundacja Gdańska, projekt Janusza Górskiego, drukowały Olsztyńskie Zakłady Graficzne.
Przyznano też dwa wyróżnienia: za książkę Zygmunta Krzyżanowskiego Powrót Munchhausena wg projektu Władysława Pluty z ilustracjami Zygmunta Januszewskiego, Wydawnictwa Bosz, drukowaną w Zakładzie Graficznym Colonel w Krakowie, a także za Imago Mundi Wojciecha Wencela projektu Jana Zielińskiego z ilustracjami Michała Świdera, przygotowaną przez wydawnictwa AA oraz Fronda, drukowaną w Wydawnictwie AA w Krakowie.
Dział II. Książki naukowe i popularnonaukowe
Nagroda - Roger Caillois W sercu fantastyki. Archiwum wyobraźni. T. 1, Wydawnictwo Słowo/obraz terytoria, projekt Stanisława Salija, Olsztyńskie Zakłady Graficzne.
Wyróżnienia przypadły książkom:
Donos na Wojtyłę Marka Lasoty, z projektem okładki Dominiki Zaleskiej i opracowaniem typograficznym Daniela Malaka, wydanej przez Instytut Wydawniczy Znak, a drukowanej w Rzeszowskich Zakładach Graficznych i Drukarni Narodowej w Krakowie;
Świat Nikifora Aleksandra Jackowskiego, zaprojektowanej przez Stanisława Salija, wydanej przez Słowo/obraz terytoria i wykonanej w Drukarni Mirex - Mirotki;
Pozdrawiam i błogosławię. Listy prywatne papieża Jana Pawła II opracowane graficznie przez Wojciecha Freudenreicha i Annę Kłos, wydane przez Świat Książki i drukowane w Rzeszowskich Zakładach Graficznych.
Wśród wyróżnionych znalazła się też opublikowana przez Iskry książka Ewy Głębickiej Ich noce i dnie. Korespondencja Marii i Mariana Dąbrowskich 1909-1925 opracowana graficznie przez Andrzeja Bareckiego i wykonana w Drukarni Naukowo-Technicznej w Warszawie.
Dział III. Książki matematyczne, przyrodnicze, medyczne
Już kolejny raz nagrody w tym dziale nie przyznano. W tym roku nie było nawet wyróżnienia. Ze smutkiem trzeba stwierdzić, że werdykt jury konkursu jest - pośrednio - oceną estetyczną sporej grupy krajowych książek naukowych.
Dział IV. Książki dla dzieci i młodzieży
Nagroda - Grażyna Ruszewska Wielkie zmiany w dużym lesie, Jacek Santorski & Co Agencja Wydawnicza, w opracowaniu graficznym i z ilustracjami Grażyny Lange, druk i oprawa firmy Edica w Poznaniu.
Oprócz tego wydawnictwo Jacka Santorskiego otrzymało dwa wyróżnienia za książki (podobnie jak w przypadku nagrodzonej) drukowane w poznańskiej firmie Edica. Trzecie wyróżnienie uzyskało Wydawnictwo Nowa Era za książkę Polskie baśnie i legendy projektu Grażyny Lange z ilustracjami Marii Ekier, drukowaną przez Druk-Intro w Inowrocławiu.
Dział V. Podręczniki
Nagrody nie przyznano, natomiast wyróżnienia otrzymały: Książka na przestrzeni dziejów Barbary Bieńkowskiej opracowana graficznie przez Andrzeja Tomaszewskiego, wydana w Centrum Edukacji Bibliotekarskiej, Informacyjnej i Dokumentacyjnej, a wykonana w warszawskiej Drukarni Naukowo-Technicznej oraz Język polski. Podręcznik dla liceum i technikum. Część 5. Wiek XX. Współczesność - Stanisława Rosieka wg projektu Janusza Górskiego, wydana przez Słowo/obraz terytoria, drukowana w czarnkowskim Interaku.
Dział VI. Słowniki, encyklopedie, leksykony, poradniki
Tutaj również nie przyznano nagrody, a wyróżnienia otrzymały: Słownik symboli Juana Eduardo Cirlota projektowany przez Olgierda Chmielewskiego, Irenę Jagochę i Daniela Malaka wydany przez Społeczny Instytut Wydawniczy Znak i drukowany w Łódzkiej Drukarni Dziełowej, a także książka W kuchni mamy Soni Janusza Tencera wg koncepcji i projektu graficznego Lecha Majewskiego, wydana przez Green Gallery Izabeli Wojciechowskiej, drukowana w inowrocławskim Druk-Intro.
Dział VII. Albumy
Nagroda - Naga autorstwa Jacka Jędrzejczaka w opracowaniu graficznym Lecha Majewskiego i Justyny Czerniakowskiej, wydana przez Green Gallery Izabeli Wojciechowskiej. Album przygotowano do druku w studiu prepress Jacka Jutrzenki w Warszawie, a wydrukowano w Druk-Intro w Inowrocławiu.
Wyróżnienia otrzymały następujące albumy:
Mistrzowie grafiki Anny Manickiej zaprojektowany przez Lecha Majewskiego, wydany przez Muzeum Narodowe i warszawską ASP, wykonany w Drukarni Arso Polański;
Adam Myjak. Rzeźba, także Lecha Majewskiego współpracującego z Eugeniuszem D. Łukasiakiem, wydany i drukowany przez Drukarnię Winkowski;
Nowa Warszawa - Wojciecha Kryńskiego i Jerzego S. Majewskiego, opracowany graficznie przez Macieja Buszewicza, wydany w Buffi, a drukowany w Hing Yip Printing w Hong-kongu oraz Gdańsk we Wrocławiu, Wrocław w Gdańsku projektu graŢcznego Janusza Górskiego, współwydany przez Pracownię, ASP w Gdańsku i ASP we Wrocławiu, a drukowany i oprawiony w Pracowni w Gdańsku.
Dział VIII. Katalogi, wyd. bibliofilskie i inne
Nagroda - Epoka „Szpilek” 1974-1982. Rysunki zebrane Sławomira Mrożka w opracowaniu typograficznym Stanisława Salija, Wydawnictwo Słowo/obraz terytoria, drukarnia Mirex - Mirotki.
Wyróżnienie otrzymała Kolekcja wilanowska - miniatura zaprojektowana przez Macieja Buszewicza, wydana przez Muzeum Pałac w Wilanowie, a drukowana i oprawiona w Drukarni Dimograf w Bielsku-Białej.
W 46. konkursie PTWK przyznano Nagrodę Honorową za wysoki poziom opracowania graficznego książek. Przypadła ona Januszowi Górskiemu z Gdańska.
Gratulujemy zakładom poligraficznym, w których drukowano książki biorące udział w konkursie PTWK. Szczególne uznanie należy się poligrafom z Druk-Intro w Inowrocławiu, którzy wydrukowali trzy z nagrodzonych i wyróżnionych książek oraz ich kolegom z Olsztyńskich Zakładów Graficznych, których prasy opuściły dwie nagrodzone i aż siedem nominowanych książek.
W konkursie PTWK główne honory przypadają wydawcom i grafikom. Jest jednak bardzo ważne, jak drukarze potrafią realizować piękne pomysły projektantów. Dzięki swojej fachowej i starannej pracy są w istocie współtwórcami urodziwych książek, które zdobywają laury. Wyniki konkursu z pewnością nie pozostają bez wpływu na kierowanie zamówień do drukarń. AT